zoe30
14.07.09,12:54
Ahojte poraďáci!
Tak stretla som sa so zaujímavým prípadom, s ktorým si neviem rady. Mám 13 ročného syna a raz do mesiaca cestujeme k rodičom na vidiek. Naposledy sa mi stalo, že mi šofér autobusu neuznal malého cestovný pas ako doklad o jeho totožnosti. Pýtal si preukážku. Ja som mu dala cestovný pas a on ma odbil, že to mu nestačí.
Na dialkovej linke mi cestovný pas uznal šofér a na dedinskom autobuse mi nechcel vystaviť polovičný lístok. Mám mu, že vraj vybaviť preukážku! Mne sa to zdá ale zbytočné, pretože autobusom so mnou malý cestuje strašne máličko. A dokonca som počula, že na vlaku neplatí preukážka, čo je vystavená na autobus. To aj tam treba mať zvlášť preukážku na vlak zase? A to mám len behať a vybavovať preukážky?
Nemôžem sa nikde dopátrať, či naozaj môj 13 ročný syn potrebuje na všetko preukážky.
Tak čo, prelúskate môj oriešok?
Vopred ďakujem
Andy Kralik
14.07.09,11:16
Kazdy dopravca to ma uvedene v prepravnom poriadku ake doklady su potrebne k priznaniu zlavy.

Napriklad pre Zeleznice SR
http://www.slovakrail.sk/fileadmin/Dokumenty/PP_2009/PP_2009_up.pdf
"Cestujúci sprevádzajúci dieťa od piateho roku veku do dovŕšeného pätnásteho roku veku alebo samostatne cestujúce dieťa od šiesteho roku veku sú povinní, na požiadanie oprávneného zamestnanca dopravcu, preukázať vek dieťaťa akýmkoľvek preukazom s aktuálnou fotografiou, menom, priezviskom a dátumom narodenia vydaným dopravcom, inou organizáciou, prípadne úradom."
Cize tu by vam asi pas uznali.

Ale nie vsade to musi byt rovnake. Ak ma niekto v prepravnom poriadku uvedene ze uznava len preukazy nim vydane, nepomozete si. Dost casto zavisi aj od ludskosti a slusnosti jednotlivych vodicov.
zoe30
15.07.09,17:38
Andy ďakujem za info. No potrebujem sa dopátrať, že ako to platí na autobus, lebo tým chodíme častejšie. Vlakom máme zlé spojenie.