Špániková Dana
14.07.09,14:23
Firma kúpila automobil kategórie N, fa je vystavená s dátumom dodania 29.6.Musíme odpočet DPH nárokovať v druhom kvartáli alebo sa môžme rozhodnúť /pretože by bol vysoký nadmerný odpočet/ že budeme DPH nárokovať až v ďalšom kvartáli. V zákone je, že platiteľ môže odpočítať DPH do konca kalendárneho roka, ale neviem, či to platí len vtedy keď nedošla fa v termíne.
Johanka
14.07.09,12:38
Môžete si uplatniť nárok na odpočet dane do konca kalendárneho roka.
Dovolím si otázku - prečo si nechcete uplatniť DPH teraz ? NO nemá hornú hranicu, ale má dlhú lehotu na vrátenie a tá Vám už môže plynúť ...
Špániková Dana
14.07.09,13:20
No myslím si,že čím vyšší odpočet , tým rýchlejšia kontrola z DÚ.
Johanka
14.07.09,13:26
To je len povera :). Ak by aj - kontrola DPH je jednoduchá , ak sa dodržiavajú ustanovenia zákona o DPH ;).
Vladimír Ozimý
14.07.09,13:26
No myslím si,že čím vyšší odpočet , tým rýchlejšia kontrola z DÚ.

ale veď oni nehryzú :D
Špániková Dana
14.07.09,14:38
V podstate máte všetci pravdu, zopár kontrol som už zažila a zatial ma nepohrýzli. Ale vždy som mala stiahnutý žalúdok.
Kto môžte, pomôžte mi ešte s príspevkom ohľadne obstarania tovaru vo Švédsku a následného dodania do Ruska. Písala som to včera a zatiaľ mi nikto neodpovedal.
Marianna01
15.07.09,10:40
nechcem zadávať novú tému, jedná sa tiež o odpočet DPH, ale v inom prípade:

čo robíte s dokladmi za právne služby notárov (napr. overenie podpisov, listín atď) , keď milý notár vystaví len príjmový pokladničný doklad, a ešte rozpíše na ňom DPH. Pokiaľ to boli malé sumy, jednoducho som ich v zmysle zákona neuplatňovala, teraz ale mám dosť vysoký obnos, s veľkou DPH a milý notár nie je ochotný vystaviť k tomu daňový doklad. Žeby na notárov neplatili príslušné opatrenia zákona o dani z pridanej hodnoty?:cool:
Už vlani som mala problém s právničkou v TT, keď na 30tis. nechcela vystaviť faktúru - má mi vraj stačiť PPD. Až keď som jej nadiktovala paragrafy, na základe ktorých má povinnosť vystaviť daňový doklad, to urobila - predpokladám, že dllllho škrípala zubami.
Ako to riešite vy?
books
15.07.09,11:04
nechcem zadávať novú tému, jedná sa tiež o odpočet DPH, ale v inom prípade:

čo robíte s dokladmi za právne služby notárov (napr. overenie podpisov, listín atď) , keď milý notár vystaví len príjmový pokladničný doklad, a ešte rozpíše na ňom DPH. Pokiaľ to boli malé sumy, jednoducho som ich v zmysle zákona neuplatňovala, teraz ale mám dosť vysoký obnos, s veľkou DPH a milý notár nie je ochotný vystaviť k tomu daňový doklad. Žeby na notárov neplatili príslušné opatrenia zákona o dani z pridanej hodnoty?:cool:
Už vlani som mala problém s právničkou v TT, keď na 30tis. nechcela vystaviť faktúru - má mi vraj stačiť PPD. Až keď som jej nadiktovala paragrafy, na základe ktorých má povinnosť vystaviť daňový doklad, to urobila - predpokladám, že dllllho škrípala zubami.
Ako to riešite vy?

Ohľadne DPH z PPD som našla toto, dúfam, že to pomôže.
http://www.porada.sk/t113434-ppd-a-odvod-dph.html?highlight=DPH+not%E1ri
Johanka
15.07.09,11:08
Daňový doklad by som Ti nevystavila ani ja ;):). § 71 zákona o DPH vyžaduje "faktúru" ( v úvodzovkách preto, lebo predmetné ustanovenie nevyžaduje, aby tento dokument obsahoval názov Faktúra) s presne vymenovanými náležitosťami - a tie na PPD od notárov z môjho okolia sú. Skús si prejsť PPD, ktoré máš ty, či obsahujú všetko čo vyžaduje § 71....

Súhlasím s tým, že notári, advokáti a lekári si myslia , že sú iní ako ostatní daňovníci:---.
Marianna01
15.07.09,12:12
Daňový doklad by som Ti nevystavila ani ja ;):). § 71 zákona o DPH vyžaduje "faktúru" ( v úvodzovkách preto, lebo predmetné ustanovenie nevyžaduje, aby tento dokument obsahoval názov Faktúra) s presne vymenovanými náležitosťami - a tie na PPD od notárov z môjho okolia sú. Skús si prejsť PPD, ktoré máš ty, či obsahujú všetko čo vyžaduje § 71....

Súhlasím s tým, že notári, advokáti a lekári si myslia , že sú iní ako ostatní daňovníci:---.

dobre, dobre - faktúru... v každom prípade nie, PPD neobsahuje ani zďaleka všetky náležitosti. Jedna za všetky - nemá napr. číslo

zatiaľ vďaka aj za tieto reakcie
Jana Acsová
15.07.09,12:42
a milý notár nie je ochotný vystaviť k tomu daňový doklad. Žeby na notárov neplatili príslušné opatrenia zákona o dani z pridanej hodnoty?:cool:
Situácia bola veľmi nepriaznivá najmä v minulosti. Najnovšia prax je už však lepšia. Odporúčam viac zdôrazniť povinnosť. Poslať notárovi napríklad písomnú žiadosť s kópiou pôvodného dokladu. Tento problém by nemal pretrvávať. Ako uvádzate. Notár nevyhotovuje doklad lebo je odborník v právnych veciach, ale preto, lebo je platiteľ dane. Ako ktorýkoľvek iný obchodník, stavbár, či účtovník.

Z praxe posledných dní viem, že doklad so všetkými náležitosťami sa nevyhotoví ak klient neuvedie účel a teda použitie za účelom podnikania a identifikáciu zdaniteľnej osoby a platiteľa DPH.
Jana Acsová
15.07.09,12:44