mapper
14.07.09,13:52
Dobry den,
potreboval by som poradit ohladom plastovych parapetov. Pocas stavebnych a dokoncovacich prac nam robotnici zrusili ochranne folie na novych plastovych parapetoch. Samozrejme tam nakvapkala malta, nasli sme nejake skrabance i jednu asi 1,5 cm prasklinu. Hrube necistoty sme odstranili avsak zostali tam take jemne akoby zapite skvrny ktore nejdu odstranit beznymi prostriedkami. Na internete som nasiel toto (http://www.eshop-rychle.cz/vseprookna/eshop/7-1-Udrzba-oken-a-ramu/44-2-Cistici-sady/5/217-Cosmofen-RM-opravarenska-sada). betka361 spominala nejaky tmel (http://www.porada.sk/t88856-p2-plavajuca-podlaha.html). Mate niekto s tym skusenosti ako odstranit skrabance alebo zakryt tie skvrny?
dakujeme za pomoc!
Chobot
14.07.09,12:56
Dobry den,
potreboval by som poradit ohladom plastovych parapetov. Pocas stavebnych a dokoncovacich prac nam robotnici zrusili ochranne folie na novych plastovych parapetoch. Samozrejme tam nakvapkala malta, nasli sme nejake skrabance i jednu asi 1,5 cm prasklinu. Hrube necistoty sme odstranili avsak zostali tam take jemne akoby zapite skvrny ktore nejdu odstranit beznymi prostriedkami. Na internete som nasiel toto (http://www.eshop-rychle.cz/vseprookna/eshop/7-1-Udrzba-oken-a-ramu/44-2-Cistici-sady/5/217-Cosmofen-RM-opravarenska-sada). betka361 spominala nejaky tmel (http://www.porada.sk/t88856-p2-plavajuca-podlaha.html). Mate niekto s tym skusenosti ako odstranit skrabance alebo zakryt tie skvrny?
dakujeme za pomoc!

Raz, keď máš plastovú vec poškriabanú, tak škrabanec už neodstrániš bez toho, aby to nebolo vidno. Plast máva ešte aj povrchovú úpravu a poškriabaním sa táto povrchová vrstva nenávratne poškodí. Takže darmo by si chcel ryhu vybrúsiť, dosiahneš len to, že tú vrchnú vrstvu (estetickú) odstrániš na väčšej ploche a bude to ešte viac vidno.

Môžeš skúsiť tú opravárenskú súpravu, ale pochybujem, že to bude presne ten istý odtieň, ako parapeta. Keď je to nové, ti to vadí, ale časom to už nebude také katastrofické, ako sa ti to zdá teraz.

A dávať na takúto tému anketu je podľa mňa nezmyselné, tým nič nezistíš.
mapper
14.07.09,13:04
dakujem za odpoved. prekryt to asi nepojde co? snad medzi bielou a bielou by to nemuselo byt az tak vidiet ci ano?
Chobot
14.07.09,13:13
dakujem za odpoved. prekryt to asi nepojde co? snad medzi bielou a bielou by to nemuselo byt az tak vidiet ci ano?

Neviem, aké veľké sú tie ryhy a škrabance, ale zo skúsenosti, keď som sa pokúšal také niečo odstrániť, tak to dopadlo tak, že som to ešte viac pokazil. AK to nie je fakt nejaké brutálne, tak to skús len jemne prebrúsiť brúsnym papierom (nie drsným). Ryhu síce neodstrániš, ale bude to menej viditeľné, okolie sa trochu zdrsní a nebude ryha tak nápadná.

Ak môžeš , odfoť tie ryhy, nech vidím, ako to vyzerá, možno mi ešte niečo napadne.
aviator
14.07.09,13:56
Drevené parapety sú jednoduché na výrobu aj pre amatérov, sú krásne a nevadí im poškriabanie. Mám vyskúšané a odporúčam.
demko1
31.07.09,05:39
Nie s plastom už nespravíš viacmenej nič. Daj si žulové parapety a tie už nepoškrabeš. Za predpokladu, že nebudeš po nich behať s diamantmi. Ja mám kuchynskú dosku zo žuly a parádička nepoužívam žiadne drievka keď dačo krájam. Kus drahšie a kus častejšie treba nože brúsiť ale pokoj doživotne.
mapper
31.07.09,06:02
Nie s plastom už nespravíš viacmenej nič. Daj si žulové parapety a tie už nepoškrabeš. Za predpokladu, že nebudeš po nich behať s diamantmi. Ja mám kuchynskú dosku zo žuly a parádička nepoužívam žiadne drievka keď dačo krájam. Kus drahšie a kus častejšie treba nože brúsiť ale pokoj doživotne.

a v akych cenach sa asi pohybuju zulove parapety?
220870
31.07.09,18:01
Plastové okná ( len biele) , sa dajú prebrúsiť ovčou vlnou ,nie parapety.Ale ryhy neodstránite.V žiadnom prípade šmirgel.
demko1
01.08.09,17:59
m2 žuly stojí cca 150€. T.z. že ak máš parapety so šírkou 200mm tak to je 5 bežných metrov. Takže na meter to vychádza 30€. Plastový parapet stojí cca 15€ bežný meter. Z toho vyplýva, že žulový vychádza 2 krát drahšie.Svetlejšie vzory sú lacnejšie. Čím tmavšia žula tým drahšia.