Silvia123
14.07.09,15:21
Ahojte,
neviem ako zaúčtovať nasledovné: Sme FO, počas podnikania sme museli vložiť peňažnú záruku do Česmadu cca.5000,-USD, teraz sme prešli do sro-čky a túto záruku sme previedli darovacou zmluvou na sro-čku. Peniaze ale po celý čas zostali uložené v Česmade, tak neviem ako zaúčtovať tento účtovný prípad v JU a potom aj v PU.
Zatiaľ som v JU vymazala pohľadávku voči Česmadu z ostatných pohľadávok, -takže som ju zaúčtovala ako ostatný nedaňový príjem-akože sa mi vrátila celá suma (účtujem MRP,tak P14) a zároveń túto sumu darujem (P35-nedaňový výdavok) mojej sro-čke. Problém je v tom, že mne sa fyzicky nevrátili žiadne peniaze, ostali celý čas v Česmade, tak neviem či to môžem riešiť cez pokladnu.
Pevne verím, že si dá nejaká dobrá dušička námahu a pomôže mi, lebo už nad tým rozmýšľam riadne dlho a neviem či to tak môže byť.
Silvia123
14.07.09,13:29
alebo to zaúčtovať akoby formou"zápočtu peňazí", keďže po celý čas boli v Česmade
X14 -nedaňový príjem vrátenie peňazí z peň.záruky -nie fyzicky
X35 -nedaňový výdavok-dar sro-čke -nie fyzicky
Silvia123
15.07.09,20:41
posúvam, nikto nevie ako to v tom JU zaúčtovať? V podvojnom som si poradila takto: nešlo mi to inak zaúčtovať, keď som chcela zaúčtovať prijatý dar do výnosov a zároveňa mať aj pohľadávku voči Česmadu, tak som to zaúčtovala cez pokladňu 211/648 a následne 315/211, keďže dar je od FO a pohľadávku mám voči inej osobe-Česmad, nemohla som účtovať inak...tak snáď aj v tom JU by som to mala urobiť cez pokladňu, aj keď fyzicky tie peniaze som nemala.