skyle
14.07.09,16:02
Dobry den, kedze tu chodim casto a este stale nemam prax, tak dufam, ze to zaradim spravne. Chcem poradit. Na aku svetovu stranu maju byt otocene izby. Co je podla vas lepsie. Obyvacka na zapad alebo na juh a preco? Ratam s tym, ze z obyvacky bude vonku terasa.:confused:
marko182
14.07.09,14:34
Myslim, ze obyvacka by mala byt orientovana na juh (prip. juhovychod, juhozapad). Po prve kvoli svetlu a po druhe kvoli tepelnym ziskom zo slnka.
Miestnosti ako kupelka, WC, spajza, technicka miestnost na sever, kedze nepotrebuju tolko svetla a nebudete sa tam velmi zdrzovat.
Kuchyna by tiez mohla byt umiestnena podobne ako obyvacka kvoli svetlu a teplu.
Ostatne miestnosti (spalna, detske izby, pracovna,...) na vychod alebo zapad. Nepotrebuju tolko svetla, kedze sa tam budete zdrzovat prevazne v noci a taktiez aby sa neprehrievali od slnka.

Ale toto vsetko plati vo vseobecnosti, samozrejme treba brat do uvahy hlucnost (od cesty), susedne budovy, orientaciu, rozmery pozemku,...
skyle
14.07.09,14:47
Dik, a kde je lepsie mat terasu na juhu alebo zapade? Kde sa bude teda prijemnejsie sediet rano a vecer grilovat. Najidelanejsie mi to vychadza, ak pozmenim projekt, ze vychod cast kuchyne, obyvacky a jedalenskeho stola, juh cast obyvacky a sever kuchyna, tam nedam okno a hotovo.
Byvam teraz v rodicovskom dome a ten je cely na vychod a je to na ... je studeny, tmavy... Dik za radu
marko182
14.07.09,14:53
Dik, a kde je lepsie mat terasu na juhu alebo zapade? Kde sa bude teda prijemnejsie sediet rano a vecer grilovat. Najidelanejsie mi to vychadza, ak pozmenim projekt, ze vychod cast kuchyne, obyvacky a jedalenskeho stola, juh cast obyvacky a sever kuchyna, tam nedam okno a hotovo.
Byvam teraz v rodicovskom dome a ten je cely na vychod a je to na ... je studeny, tmavy... Dik za radu

Pokial budes mat terasu na juhu, tak tam teoreticky bude svietit slnko vacsinu dna (zalezi, ci ti tam bude nieco tienit). Cize budes mat slnko pri ranajkach, aj pri vecernej grilovacke :) Zase na druhej strane, obcas je dobre mat aj tien, teda pokial sa vyslovene nechces cely den opekat na slnku.

Najlepsie by bolo, ak mas ten projekt alebo aspon nejaky nacrt, hodit to sem na poradu a poradaci ti povedia, co by bolo dobre zobrat do uvahy alebo zmenit.
skyle
14.07.09,16:50
Takze pozemok je orintovany presne tak ako svetove strany. Domcek z euroline slovakia junior 052, zrkadlovy obraz, s tym, ze na zapad by som umiestnila vchod do domu a dorobila dvere vedla gaucovky, aby bol juh.
220870
14.07.09,17:59
Môže sa to líšiť aj od polohy pozemku mna Slovensku.Napríklad na pobreží Chorvácka alebo Grécka sa ľudkovia snažia orientovať domy severo- východne.Na juhu SK by som uvažoval podobne .Pod Tatrami opačne.
andreaS
14.07.09,18:07
dovolim si oponovat, ze kuchyna nema byt na juh ani zapad ale na sever, aby sa neprehrievala... aj pre chladnicku je lepsie ked nema zbytocne teplo okolo seba... a v kuchyni je aj tak teplo z varenia ;) ...

napr. teraz v byte mame kuchynu na vychod, rano je tam strasny hic, na chladnicku svieti slnko :( a v zime tam napriklad vobec nekurime... neni treba...
marko182
14.07.09,18:36
dovolim si oponovat, ze kuchyna nema byt na juh ani zapad ale na sever, aby sa neprehrievala... aj pre chladnicku je lepsie ked nema zbytocne teplo okolo seba... a v kuchyni je aj tak teplo z varenia ;) ...

napr. teraz v byte mame kuchynu na vychod, rano je tam strasny hic, na chladnicku svieti slnko :( a v zime tam napriklad vobec nekurime... neni treba...

Samozrejme, ze si kazdy zariadi dom podla seba, podla toho, co komu vyhovuje. Ja osobne mam rad svetle miestnosti a obzvlast svetlo v kuchyni, aby som si nemusel tolko svietit na pracovnu dosku.

Co sa tyka chladnicky, s tym suhlasim. Preto je idealne, ked je umiestnena dalej od sporaka a rury, v nejakom chladnejsom kute. Ale nemyslim si, ze ma slnko na to nejaky extra vplyv. Je jedno, ci tu miestnost vyhreje slnko, alebo ci si tam prikuris na udrzanie izbovej teploty.

A to, ze tam v zime netreba kurit, su tie tepelne zisky, o ktorych som hovoril. Dost sa usetri na vykurovani.

Ale este raz hovorim, dom ma v prvom rade splnat predstavy jeho majitela ;)
marko182
14.07.09,18:43
Takze pozemok je orintovany presne tak ako svetove strany. Domcek z euroline slovakia junior 052, zrkadlovy obraz, s tym, ze na zapad by som umiestnila vchod do domu a dorobila dvere vedla gaucovky, aby bol juh.

Je super, ze mas tak orientovany pozemok, take stastie ma malokto. :)

Co sa projektu tyka, pri zrkadlovej verzii sa mi orientacia miestnosti celkom pozdava, ale urcite by som na nom porobil nejake zmeny.
andreaS
15.07.09,06:16
marko: to nemam zo svojej hlavy ale od architekta, kt. nam navrhoval dom... nakoniec som este zistila, ze jednotlive miestnosti mame dobre usporiadane aj podla feng shui ;) v dome mame kuchynu naprojektovanu na sever ale je otvorena spolu s jedalnou a obyvackou, kt. su na juhu az juhozapade... a samozrejme ze samotna kuchyna ma svoje okno, presne preto, aby som mala pracovnu plochu pri okne a nemusela zbytocne svietit ;)

a nenutim nikomu ako ma co byt, zadavatel sa pytal, tak som napisala, co viem ja...

napr. v tej nasej terajsej kuchyni su stare okna, drevena stena v kt. su tie okna a balkon... skoro celorocne mame otvoreny balkon (aspon na vetranie) lebo ta kuchyna sa skutocne prehrieva... a slnko svieti rovno na chladnicku cca 2 hodiny rano a obcas jej z toho prepne a niekedy namrzne aj chladiaca cast a potom vytahujem polonamrznute jogurty... (a to nemame staru chladnicku)
chandler
15.07.09,07:30
andrea ma pravdu, kuchyna ma byt chladnejsia ako zvysok domu, ako vsetky miestnosti kde sa clovek hybe - vtedy potrebuje chladnejsie prostredie. aj squashovi kurt sa preto nedava na juh :)
skyle
15.07.09,07:47
Andrea, skus pozriet moj domcek. Uvidis, ze dolezitu stenu kuchyne (pisala som cast kuchyne vychod, zabudla som dodat, ze zvysok je na sever), mam na sever. Len neviem co s tymi presklennymi stenami pri stole, asi by som ich totalne zrusila a dala okna, tam bude svietit rano, ako aj na jedno okno do kuchyne. No a vedla gaucovky urobim vchod, aby som mala terasu pekne na juhu, ako radite. Len teraz neviem, kam hodit kozub. Este otazocka tento dom bude mat aj podkrovie, kam dam vianocny stromcek a ine veci? Ja len dufam, ze maly pojdik ano. Podla vas, mohla by som na vrchnom poschodi dat wc tam, kde su nakreslene schody. Ako z kupelne. Nevadilo by, ak by bolo wc pod strechou, myslim do sikma. Juj, dufam, ze ma pochopite co myslim. Chcem totiz kupelnu zuzit a urobit satnik zo spalne. A dufam, ze posledna otazka. Dat stresne okna do izieb na poschodi alebo dorobit vedla balkonovych. Nechcem mat totiz balkonove dvere na vetracku. Dakujem velmi pekne:)
andreaS
15.07.09,07:51
idem mrknut ;)

ale ked tak citam co vsetko chces zmenit :D toto je dovod preco sme zvolili indivindi projekt... je sice drahsi, ale je len nas na nase potreby ;) lebo skutocne ziadny z katalogovych nam nesedel... a pozeram aj teraz katalogove domceky a ked prezriem podorysy, tak opat nula bodov... navyse my sme boli limitovany aj sirkou pozemku a dom musel mat na sirku cca 11m...
andreaS
15.07.09,07:55
no spodok je skoro ako nas, len my to mame posunute... tam kde su schody ja mam kuchynu, kde je kuchyna mam jedalen...

inak je to vcelku chutnucky domcur... ma aj dost velku kupelnu... ale tych uloznych priestorov tam neni vela...

skor by sa tu ziadala vacsia garaz, kde schovas aj napr. zahradne sedenie, kosacku a rozne ine naradie, kt. sa v dome tazko ukladaju... napr. taka dlhsia garaz na jedno auto, kde by vznikol takyto ukladaci priestor...
skyle
15.07.09,08:00
Aj ja chcem individualny projekt, ale niekde namet a orientacnu cenu musim hladat.;)
Aj tak rozmyslam, ze kuchynu natiahnem aspon o 60cm, a spajz dam zboku, neviem, ci sa to da. Lebo tam, kde je spajz dam chladnicku dvojdverovu(zatial si to myslim), vedla som chcela dat ruru na pecenie vo vyske oci, nad nu mikrovlnovku a celu tu stenu chcem mat nabytok az po plafon, sporak premiestnim pod barovy pult, lebo ja musim mat velku pracovnu dosku, umyvadlo posuniem. Pod plynak dam umyvacku riadu. Z vonkajsej strany baroveho pultu budem mat skrinky pre slavnostny riad.:)
skyle
15.07.09,08:03
Andrea, zmyslas ako ja. Garaz bude na zaciatku pozemku. Lebo ten ma na zaciatku pozemku sirku 5m. Cize s pozemkom mam mensie problem, lebo dom moze byt iba uplne vzadu, lebo tam je sirsi. A presne ako pises, tak aj planujem. Urobim garaz, pred garazou mozno dam pristresok pre druhe auto a za garazou budem mat presne taku miestnost, pre zahradny nabytok, na kvety prezimovat, bicykle, drevo do kozuba, mozno aj centralny vysavac, tam strcim, ak sa prenho rozhodnem. Ozaj a vy kde mate svoj domcek postaveny? A ako dlho v nom uz byvate?
AndrejG
15.07.09,08:45
My sme nemali na vyber, kedze mame radovku...ale napr. obyvacku mame na sever a je to super vec, je este pretienena potiahnutou strechou a vobec to nevadi. Svetla je tam dost na citanie, ale nieje tam priame svetlo, takze to teraz v lete nieje prehriate a nevadi to pri pozerani telky(odrazy). Takze ja by som z tych svetovych stran uz teraz taku vedu nerobil ani pri dalsom dome, keby som este staval. :)
skyle
15.07.09,08:50
Len neviem co s tymi presklennymi stenami pri stole, asi by som ich totalne zrusila a dala okna, tam bude svietit rano, ako aj na jedno okno do kuchyne. No a vedla gaucovky urobim vchod, aby som mala terasu pekne na juhu, ako radite. Len teraz neviem, kam hodit kozub. Bude mat podla vas tento dom maly pojd? Mohla by som na vrchnom poschodi dat wc tam, kde su nakreslene schody. Ako z kupelne. Nevadilo by, ak by bolo wc pod strechou, myslim do sikma. Juj, dufam, ze ma pochopite co myslim. Chcem totiz kupelnu zuzit a urobit satnik zo spalne. A dufam, ze posledna otazka. Dat stresne okna do izieb na poschodi alebo dorobit vedla balkonovych. Nechcem mat totiz balkonove dvere na vetracku. Dakujem velmi pekne:)

Co s tymto?
marko182
15.07.09,11:50
marko: to nemam zo svojej hlavy ale od architekta, kt. nam navrhoval dom... nakoniec som este zistila, ze jednotlive miestnosti mame dobre usporiadane aj podla feng shui ;) v dome mame kuchynu naprojektovanu na sever ale je otvorena spolu s jedalnou a obyvackou, kt. su na juhu az juhozapade... a samozrejme ze samotna kuchyna ma svoje okno, presne preto, aby som mala pracovnu plochu pri okne a nemusela zbytocne svietit ;)

a nenutim nikomu ako ma co byt, zadavatel sa pytal, tak som napisala, co viem ja...

napr. v tej nasej terajsej kuchyni su stare okna, drevena stena v kt. su tie okna a balkon... skoro celorocne mame otvoreny balkon (aspon na vetranie) lebo ta kuchyna sa skutocne prehrieva... a slnko svieti rovno na chladnicku cca 2 hodiny rano a obcas jej z toho prepne a niekedy namrzne aj chladiaca cast a potom vytahujem polonamrznute jogurty... (a to nemame staru chladnicku)

Prepac, ja som to nemyslel tak, ze rozpravas hluposti. :o
Ja nie som ziadny odbornik. Tiez som momentalne vo faze vymyslania individualneho projektu, takze len vychadzam z toho, co som doteraz cital v roznych diskusiach. A tam odporucali orientovat kuchynu na vychod kvoli rannemu slnku.

To prehrievanie kuchyne budem musiet aj ja este raz premysliet. Preto to beriem ako dobru radu. U nas v rodicovskom dome vacsinu dna zatienuje kuchynu strom, takze nemozem posudit.
andreaS
15.07.09,16:49
skyle: no my este nebyvame, momentalne cakame na stavebne povolenie... uz len jeden papier nam chyba, aby nam ho vydali, ale bohuzial sme vymakli obdobie dovoleniek... nebyt toho, tak uz ten papier mam a zrejme aj samotne stavebko... takze ja sa zatial stale len kocham domom na papieri a vymyslam ako co zariadit, umiestnit, mozno lepsie urobit... dnes sme sa rozhodli, ze aj na bazen musime dako zarobit, lebo taketo dusne leto to doslova pyta ;)

marko: sice samotny dom nam este nestoji ale v planovani budem pomaly odbornik... prvy projekt je uz skoro 2 roky stary, bohuzial nam nevysiel prvy pozemok, a na druhy pozemok sa nam nehodil, tak me ho prekopavali... takze v planovani domu zijem uz druhym rokom :D a druhy dom som si v podstate naplanovala sama ;) len dizajnovo som ostala verna prvej verzii...

skyle: este k tvojmu dotazu... priznam sa ze mne sa tie vyklenky na jedalen vobec nepacia... nevsimla som si ze su tam francuzske okna... ale ak sa ti to tak paci, tak by som len jedny z nich pri gauci dala ako balkonove dvere a tym vytvorila vchod na terasu... hore na poschodi chces zrusit ten osobitny zachodik? alebo tu velku kupelku? ale asi kupelku... asi by som zachovala podorys ako je, len upravila stenu a vytvorila priestor na satnik... ale ak je to moc pracne, tak by som skor zvolila poriadnu vstavanu skrinu... a kedze je to podkrovie tak tam sikminy budu tak ci tak ;)