Don_Pipino
14.07.09,19:08
Dobry den,

Chcem sa spytat kolko euro si mam pisat na fakturu ako zivnostnik pracujuci pre inu firmu, tak aby mi to pokrylo vsetky potrebne naklady, co sa tyka zdravotnej, socialnej poistovne a podobne zalezitosit, ktore bezne platia zamestnavatelia zamestancom, aby sa mi vysledna suma v cistom rovnala sume, ktoru som zarabal pred zacatim zivnosti.Je na to nejaky vzorec, alebo nieco podobne?? Niektori tvrdia, ze si mam pytat mesacnu hrubu mzdu, iny ze si mam pytat cenu prace, ktora je vypocitana na vyplatnej paske.Ako to teda je, ma s tym niekdo skusenost??

Dakujem.
veronikasad
14.07.09,17:14
Dobry den,

Chcem sa spytat kolko euro si mam pisat na fakturu ako zivnostnik pracujuci pre inu firmu, tak aby mi to pokrylo vsetky potrebne naklady, co sa tyka zdravotnej, socialnej poistovne a podobne zalezitosit, ktore bezne platia zamestnavatelia zamestancom, aby sa mi vysledna suma v cistom rovnala sume, ktoru som zarabal pred zacatim zivnosti.Je na to nejaky vzorec, alebo nieco podobne?? Niektori tvrdia, ze si mam pytat mesacnu hrubu mzdu, iny ze si mam pytat cenu prace, ktora je vypocitana na vyplatnej paske.Ako to teda je, ma s tym niekdo skusenost??

Dakujem.
Ak ti zamestnávatel navýši odmenu živnostníka o odvody "zamestnávatela" = budeš faktúrovať cenu práce, ešte na tom ušetríš. V prvom roku podnikania platíš odvody do zdr. poisťovne z min. mzdy a povinné odvody ddo soc. poisťovne platiť nemusíš. Základ dane sa ti zníži o skutočné výdavky, alebo ak si budeš uplatňovať paušál vo výške 40 % + zaplatené poistné. Tak aj daň bude podstatne nižšia ako u zamestnávatela.
Porovnanie výhod zamestnanca a živnostníka nájdeš v mnohých témach na PORADe.