Sedrik89
14.07.09,20:12
Caute, mozem dat folia pod zakladove pasy a vystlat nou vykopane zaklady? Ak ano, a niekto to takto ma, tak mi poradte, ci mam dat strk pod foliu alebo uz na nu. Vprojekte mam 15cm strk, potom zakladove pasy a na to DT. Foliou by som samozrejme vystlal vykopane zaklady aj do vysky. Za odpovede dakujem.
220870
14.07.09,18:19
Nemám predstavu prečo tam tú fóliu vôbec chcete dávať.Aký účel by mala plniť?
mkys
14.07.09,18:37
Caute, mozem dat folia pod zakladove pasy a vystlat nou vykopane zaklady? Ak ano, a niekto to takto ma, tak mi poradte, ci mam dat strk pod foliu alebo uz na nu. Vprojekte mam 15cm strk, potom zakladove pasy a na to DT. Foliou by som samozrejme vystlal vykopane zaklady aj do vysky. Za odpovede dakujem.

Pokiaľ viem, fólia sa pri zakladaní používa pri budovách len vtedy, ak slúži ako ochrana proti radónu. Určite sa nedáva do výkopu pred betónovaním pásov.
aviator
15.07.09,04:41
Nemám predstavu prečo tam tú fóliu vôbec chcete dávať.Aký účel by mala plniť?
Možno aby betón nevsakoval do štrku alebo drte pod ním. Som zvedavý, načo to tam chce Sedrik.
jaros5
15.07.09,05:05
Nemám predstavu prečo tam tú fóliu vôbec chcete dávať.Aký účel by mala plniť?
...asi pre istotu....;),
ale vážne, ...tiež neviem na čo by to bolo dobré ... možno viac škody ako osohu ...
amoo
15.07.09,06:53
Asi mu to niekto poradil aby snad zamedzil mensiemu presaku vlhkosti do zakladu, ale asi naozaj to bude mat opacny efekt ta folia bude udrziavat zaklad mokrejsi ak nou obalil vystlal urobil akoze vanu.
pepa78
15.07.09,06:55
možno to raz za tú foliu poťiahne a prenese dom niekde inde :) sorry za mimotemy
Sedrik89
15.07.09,11:37
Dakujem za odpovede, chcel som vediet, ci je to blbost alebo je to mozne. Preto sa to tu vola porada.
chandler
15.07.09,12:04
No odpoved je taka, ze bez ohladu na to ci das foliu pod strk alebo na strk tak je to blbost :) Dokonca aj ked sa potrebujes nejakej folie zbavit :)
A nehnevej sa na nas ze sa pri poradovani chceme aj trocha zabavit :)
aviator
15.07.09,12:09
No odpoved je taka, ze bez ohladu na to ci das foliu pod strk alebo na strk tak je to blbost :) Dokonca aj ked sa potrebujes nejakej folie zbavit :)
A nehnevej sa na nas ze sa pri poradovani chceme aj trocha zabavit :)
No neviem, videl som to pod betonovou terasou a pripadalo mi to O.K. Keby tam nebola ta folia, zatecie im 50 litrov betonu na meter stvorcovy do makadamu pod nim.
Miloš Mičega - CIMOM TN
15.07.09,12:57
No neviem, videl som to pod betonovou terasou a pripadalo mi to O.K. Keby tam nebola ta folia, zatecie im 50 litrov betonu na meter stvorcovy do makadamu pod nim.

V tvojej základnej otázke je uvedené, že fólia do základových pásov.
Ak to má mať význam pre šetrenie betónu, tak to si mohol dovoliť niekto len na terase bez iného tlaku, ako tlak vlastnej váhy. Mimochodom, ak by pod betonáž terasy dali vyvážené frakcie štrku s postupom, napr. makadam, 32-64, 16-32, tak by im nič "nezatieklo".

Pod základové konštrukcie, ako pásy, pätky a dosky sa dáva štrkový podklad, ktorý má svoj význam. Slúži ako protišmyková vrstva. T.j. ak sa doň aj betón zaleje, tak spodok základu je "drsný". Zároveň môže slúžiť ako drenáž.


CIMOM
220870
15.07.09,17:03
Dakujem za odpovede, chcel som vediet, ci je to blbost alebo je to mozne. Preto sa to tu vola porada.
Je to blbosť.Nemá to praktický význam a skôr to narobí vzduchové bubliny medzi zeminou a betónom a štrkom ,ako nejaký konkrétny úžitok.
lapejko
15.07.09,19:59
Čau,nie je to až taká blbosť, pár rokov úspešne používame nopovú fóliu medzi základ a prvý schod vonkajšieho schodišťa, takisto pod vonkajšie terasy. Zvrchu sa používa hydroizolačný náter a dlažba lepená obojstranným spôsobom flexlepidlom, ak však v zime betón zospodu navlhne, všetko roztrhá mráz...Obdobne robíme odvodňovacie potery v mokrých suterénoch na nopovej fólii, avšak stále je pod tým vrstva makadamu na vyspádovanom podklade a odvodnená drenážnymi rúrami.
amoo
19.07.09,08:56
teraz si spominam klasika pri stavbe chalupy, strk, zaklady, zakladovova doska, izolacia penetrak, lepenka, hranoly, mineralna vlna, drevena podlaha a teraz k veci: na mieste kde mala byt kupelka mi doporucili (co som este nezrealizoval) na asfaltovu lepenku polozit tvrdeny polystyren 1cm hruby (to aby nebola podlaha taka chladna no neviem do akej miery to pomoze) a na nho FOLIU tu vraj preto ak tam vylejem 5cm cementovy poter podkladova vrstva pre dlazbu, aby nenasiaklol polystyren vodou pocas vytvrdnutia no nevidim tam velky suvis s povodnou temou ale predsa nic sa nedeje, k spominanej teme strk pod zakladom je zrejme dostatocny na to aby vodu odviedol a ak je spodok zakladu v nezamrzajucej hlbke nemal by byt problem, tu foliu vam asi niekto doporucil jeho nazor je aky?