andrea
15.07.09,08:44
Prosím všetkých kto má skúsenosť, aby mi poradil v prípade, ktorý rieším:
Kupujem stroj vyrobený na Ukrajine. Stroj mi firma od ktorej to kupujem dovezie aj zmontuje na Slovensku. Prosím niekoho kto má skúsenosť s podobným prípadom, aby mi poradil čo všetko "obnáša" takýto prípad a načo by som nemala zabudnúť? Stroj stoji cca 40000 EUR.
DušanČ
16.07.09,06:04
Uvedený stroj vzhľadom na cenu patrí do kategórie (účtovnej skupiny) - dlhodobý hmotný majetok odpisovaný. Jeho obstaranie sa účtuje na účet 042, vrátane ostatných nákladov obstaranie, ako napr. montáž, prepravné náklady. Keďže sa obstaráva z Ukrajiny, ktorá nie je členom EÚ, ide o dovoz. Do nákladov obstarania tu teda pribudne aj clo pri colnom konaní na základe obdržaného JCD. Pri colnom konaní sa vysporiada aj DPH, na ktorú po zaplatení vzniká nárok na odpočet. Všetky uvedené náklady (cena stroja, montáž, prepravné, clo) sa sústredia na uvedenom účte 042, z ktorého sa pri jeho zaradení do používania preúčtuje na účet 022. Do nákladov sa hodnota stroja dostáva postupne cez odpisy.
andrea
16.07.09,06:12
Veľmi pekne ďakujem.
j.u.l.i.a
25.08.09,08:26
Dobrý deň,
mám podobný prípad. Stroj bol obstaraný minulý rok ale zatiaľ stále visí na 042 aj s prepravou a clom. Tento rok by ho chceli uviesť do prevádzky a na to teraz nakúpili rôzny drobný materiál ako káble, zástrčky, rôzne spojky. Má byť aj tento materiál súčasťou OC?
Ďakujem.