Doduliak
15.07.09,08:54
Dobry den,

chcel by som sa Vas opytat, ake je mozne riesenie na moju situaciu.
Zamestnavatel mi oznamil, ze je nuteny pristupit k zruseniu vzajomnej spoluprace, nakolko nie su financie na dalsie pokracovanie v praci.
Otazkou je, ake najlepsie riesenie si zvolit pre obe strany?
Mozem suhlasit s vypovedou na dohodu k urcitemu dnu, pripadne je moznost vypovedi z organiz.dovodou s vyplatenim odstupneho a cerpanim vypovednej lehoty, alebo je moznost poziadat o neplatene volno na urcitu dobu, napriklad na mesiac, dva. Tu vsak riskujem fakt, ze mzdu nedostanem, nakolko nie su financie.

Ake riesenie by ste mi poradili, aby boli spokojne obe strany?

Dakujem vsetkym za rady.
Jara
15.07.09,07:19
Veľmi ťažká odpoveď na Tvoju otázku. Je prilíš nejasná, neviem čo ti ponúkol zamestnávateľ, keď obe strany majú byť spokojné. Tiež neviem akú prac. zmluvu si mal uzatvorenú či bola na dobu neurčitú, no pokiaľ ide o org. zmeny tak je najlepšie výpovedná doba a odstupné, no môžeš odísť aj dohodou, ak ti vyplatí odstupné, no v tvojej otázke mi nieje prilíš jasné či chceš byť spokojný ty a dosiahnuť čo najviac financií alebo chceš šetriť majiteľovi financie. Napíš trošku viac z daného problému.
Doduliak
15.07.09,08:07
Zmluvu mam uzavretu na dobu neurcitu.
Zamestnavatel navrhol tri moznosti, ktore som pisal:
- vypoved dohodou
- vypoved z organiz.dovodov + vypovedna lehota
- ziadost o neplatene volno

Odstupne zial nedostanem, nakolko mu to neumoznuje financna situacia.
A taktiez pocas vypovednej doby, alebo neplateneho volna by som nedostal mzdu, pretoze zamestnavatelovi to neumoznuje financna situacia.

Preto by som chcel vediet, co v danom pripade robit. Pri kazdom navrhu mi to pride, ze ja prichadzam o financie a zaroven ich setrim majitelovi.

Dakujem.
Jara
15.07.09,08:16
Ak ti da výpoveď z organiz. dôvodov tak ti musí dať aj výpovednú dobu aj odstupné. Tu neplatí, že mu to neumožňuje fin. situácia. To mu vyplýva zo ZP. Ja by som na tom trvala, ale rozhodnutie je na tebe, či máš toľko financií, že budeš frajer a budeš brať na neho ohľad. Ja si myslím, že kamaráti buďme, ale dlhy si plaťme. Veď on tiež neberie ohľad na teba, že budeš bez práce.
Doduliak
15.07.09,08:50
Asi fakt v takychto veciach netreba brat ohlad. Na druhu stranu kde mam istotu, ze naozaj ma taku financnu situaciu.
Chcem sa predsa este spytat:

- v pripade, ze by sme sa dohodli na vypovedi dohodou napr.ku dnu 31.07., zamestnavatel je povinny mi zaplatit za mesiac jul vsak?
- v pripade, ze by sa dohodlo na neplatenom volne a zamestnavatel navrhne, ze za mna bude platit odvody, kde mam istotu, ze to tak naozaj bude?

Dakujem.
majoneza
15.07.09,09:50
Nie som expert, ale myslim si, ze ak ste este zamestnany on musi vykazat odvody do zdravotnej/socialnej poistovne. Ked neposle peniaze, on ma dlhy voci poistovnam, ale to su jeho dlhy nie vase - vy aj tak mate tie mesiace vykazane a ratajaju sa.

Neda sa "dohodnut na vypoved". Vypoved dava jedna strane druhej. Dohoda (o skonceni pracovneho pomeru) je obojstranne. V dohode musi byt vysku dohodnuteho odstupneho spomenutu.

Aj ked nie je vela peniazi vo firme, ak mate pravo na odstupne a nevyplati sa vam, ste potom medzi veritelmi firmy, a mozno dostanete nieco v buducnosti. Tiez existuje garancne poistenie z socialnej poistovne, ktore mozno vam nieco vyplati, ale neviem ako to funguje.

Ak dohoda ma byt bez odstupneho, ja by som ju nepodpisal. Trval by som na to, ze firma vam musi dat vypoved ak chce skoncit pracovny pomer. Co sa tyka moznost neplateneho volna, len vy moze osudit pravdepodobnost toho, ze situacia vo firme sa zlepsi.
Doduliak
15.07.09,10:33
Dakujem za info majoneza,

tak mi z toho vsetkeho vychadza, ze najlepsim riesenim bude vypoved z organizacnych dovodov, pretoze inak peniaze, na ktore mam pravo, neuvidim.
Myslel som, ze existuje este nejaka ina moznost.
Doduliak
15.07.09,12:33
Neviem, ci este niekto odpise, ale zabudol som sa spytat este na jednu vec.
- V pripade Ziadosti o ukoncenie pracovneho pomeru dohodou sa uplatnuje aj vypovedna lehota alebo nie?
- Mozem od zamestnvatela ziadat vyplatenie sumy (o ktoru ma ukratil zo mzdy vdaka financnej situacii - tzv.znizenie mes.platby kvoli krize) za predosle mesiace? Pokial mozem, existuje nato aj nejaka specialna ziadost, tlacivo?

Dakujem za odpovede.
Jara
16.07.09,05:06
V prípade žiadosti o ukončenie prac. pomeru dohodou neexistuje výpovedná lehota. Preto sa hovorí o dohode, že obe strany sa dohodnú na nejakom dátume odchodu. Dohoda je vlastne súhlas oboch strán. Čo si dohodnete to podpíšete, tam nemáš ale nárok ani na odstupné. V druhej otázke ešte píšeš, že ti krátil mzdu, ale nepíšeš, že koľko %, prípadne koľko mesiacov a tiež, či si podpísal nejakú dohodu alebo nie. Ak si pospísal dohodu, tak si súhlasil, aby ti krátil a nemáš nárok na žiadnu čiastku, ak nie, tak ti musí vyplatiť to, čo si mal dohodnuté v pracovnej zmluve. Špeciálna žiadosť neexistuje, ale pokiaľ si nič nepodpísal a on ti nevyplatil riadnu mesačnú mzdu, tak si to daj na papier a žiadaj o doplatok.
veronikasad
16.07.09,07:15
Dobry den,

chcel by som sa Vas opytat, ake je mozne riesenie na moju situaciu.
Zamestnavatel mi oznamil, ze je nuteny pristupit k zruseniu vzajomnej spoluprace, nakolko nie su financie na dalsie pokracovanie v praci.
Otazkou je, ake najlepsie riesenie si zvolit pre obe strany?
Mozem suhlasit s vypovedou na dohodu k urcitemu dnu, pripadne je moznost vypovedi z organiz.dovodou s vyplatenim odstupneho a cerpanim vypovednej lehoty, alebo je moznost poziadat o neplatene volno na urcitu dobu, napriklad na mesiac, dva. Tu vsak riskujem fakt, ze mzdu nedostanem, nakolko nie su financie.

Ake riesenie by ste mi poradili, aby boli spokojne obe strany?

Dakujem vsetkym za rady.
1. Zamestnávatel ti dá výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b/
2. Výpovedná doba ti začne plynúť od 1. dňa nasl. mesiaca, trvá dva mesiace, ak tvoj prac.pomer vo firme trval aspoň 5 rokov je 3-mesačná
3. Odstupné, pokial nemáte dohodnuté v Kol. zmluve je najmenej 2 mesiace, pri 3-mesačne VD 3 mesiace
4. V priebehu výpovednej doby môžeš skončiť prac.pomer dohodou, zo zákona nemáš nárok na vyššie odstupné z dôvodou predčasného skončenia PP, ani na náhradu príjmu za nevyčerpanú výpovednú dobu.
5. Ak nie je predpoklad zlepšenia pracovných možností a rozhoduješ sa medzi skončením prac.pomeru a neplateným voľnom, skonči prac. pomer dohodou. Odstupné sa vypočítava z priemerného zárobku za predch. štvrťrok a ak budeš mať neplatené volno, podstatne sa zníži.
Doduliak
16.07.09,14:11
Dakujem vsetkym za odpovede a rady.

Jarka: Islo dokopy o 4 mesiace, kedy som dostaval nizsiu mzdu ako bola dohodnuta v pracovnej zmluve. Nepodpisovali sme ziadnu dohodu o znizeni platu. Bola to vec ustnej dohody pocas krizy.

Takze mam narok o vratenie. Dakujem, to som chcel vediet.
terezamaria
16.07.09,17:57
Neviem, ci este niekto odpise, ale zabudol som sa spytat este na jednu vec.
- V pripade Ziadosti o ukoncenie pracovneho pomeru dohodou sa uplatnuje aj vypovedna lehota alebo nie?
- Mozem od zamestnvatela ziadat vyplatenie sumy (o ktoru ma ukratil zo mzdy vdaka financnej situacii - tzv.znizenie mes.platby kvoli krize) za predosle mesiace? Pokial mozem, existuje nato aj nejaka specialna ziadost, tlacivo?

Dakujem za odpovede.

Trvaj na tom, aby zamestnávateľ Ti dal buď Výpoveď z nadbytočnosti, alebo aby ste uzatvorili Dohodu o skončení pracovného pomeru § 60 ZP, z dôvodu organizačných zmien, resp. nadbytočnosti § 63, ods.1, písm b./ZP.

Taktiež si daj podmienku, aby v Dohode o skončení pracovného pomeru bolo uvedené, že bude pracovníkovi vyplatené odstupné vo výške 2 - násobku priemerného mesačného zárobku.