kinimod
15.07.09,09:02
Neviem, kam by som moju otázku zaradil, takže dávam ju do "podvojné účtovníctvo", kde s týmto poraďáci môžu mať najviac známostí/skúseností.

Ak máte známeho, ktorý dokáže poradiť v oblasti zakladania firiem v zahraničí, nechajtemi naň prosím kontakt. Nechcem samozrejme služby zdarma.

Dve malé firmy z EU sa rozhodli založiť jednu spoločnú firmu v zahraničí z dôvodu optimalizácie daní. Ich hlavný príjem je z poskytovania softvéru pre konečných zákazníkov v USA v mene USD. Z dôvodu zjednodušenia DPH, učtovania nákladov za prevádzkový softvér, služby a servery hlavne v USA by bolo jednoduchšie právne podnikať v krajine, ktorá má moderný a jednoduchý daňový zákon a dokáže si poradiť s triviálnosťami ako PayPal, platby kreditnými kartami do zahraničia a pod.

Účtovníctvo by spravovala tamojšia firma a podávala reporty. Rozhodujeme sa medzi štátmi:
- Holandsko (nevýhoda: preplnené firmami, zrejme náročnejšie a drahšie na založenie)
- Cyprus (nevýhoda: ďaleká destinácia, menej prestížne "virtuálne" sídlo firmy)
- USA (nevýhoda: horší ekonomický stav krajiny)
- Británia (???)

Výhody sú práve to, čo nevieme, a na základe toho potrebujeme rady. Je nelogické, aby dve EU firmy vystavovali faktúry vlastnej spoločnej firme v zahraničí, keďže ide hlavne o maximálnu možnú úsporu na DPH, dani z príjmu a hlavne o totálne zjednodušenie účtovníctva pre všetky 3 subjekty. Spoločníci zahraničnej firmy by teda nemali byť EU právnicke osoby, ale konatelia oboch firiem ako fyzické osoby, pričom výplaty/odmeny by dostávali na základe spoločenskej zmluvy, znížené o platby do poistných fondov tamojšej krajiny. Z toho dôvodu by malo ísť zároveň o krajinu, ktorá ma jednoduchší a výhodný sociálny/poistný systém.

Firmy nemajú a neplánujú zatiaľ žiadnych zamestnancov, len externých obchodných partnerov (firmy, živnostníci).

Ak máte rady alebo viete odporúčiť naozaj dobrú firmu/človeka zaoberajúceho sa touto problematikou, budem veľmi vďačný. Výhoda pre USA môže byť napríklad jednoduché získanie podnikateľských víz pre akýkoľvek prípad, každopádne rozhoduju hlavne ostatné prevažujúce faktory.
krocht
03.11.09,11:05
napiste mi na mail vlastakindj na yahoo.fr, mam firmu mimo EU