ajka
03.08.05,11:35
Urobím dobre ak v mzdách za júl dám zamestnancom ktorý pracovali aj 5.teho /sviatok/ tieto odprac.hodiny ako nadčas?

Môže to tak byť?
IvkaH
03.08.05,09:38
Mala by na to byť zvlášť kolonka na výpl. páske - práca vo sviatok a potom ešte príplatok za prácu vo sviatom min. 50% priem.mzdy zamestnanca.
ajka
03.08.05,10:05
Nerobíte niekto v Olympe? Ja tam prácu vo sviatok neviem nájsť, je tam len náhrada mzdy za sviatok to je ono?
rosemary
03.08.05,10:20
Náhrada nieje mzda za prácu vo sviatok, malo by to byť tak ako je práca v sobotu alebo v nedeľu. Náhradu by dostal vtedy, keď by vo sviatok nepracoval .
ajka
03.08.05,10:20
V ZP §122 ods.3 sa píše že zamestnanec odmeňovný mes. mzdou čo je väčšina, sa práca za sviatok nezohľadňuje, ráta sa akoby v ten deň pracoval. Tak ako to vlastne je..? Začínam sa do toho zamotávať.:(
rosemary
03.08.05,10:24
Väčšinou to tak podniky majú. Kolektívne zmluvy , alebo mzdové interné predpisy môžu sviatok riešiť aj formou náhrady.
vladan
03.08.05,10:26
Nerobíte niekto v Olympe? Ja tam prácu vo sviatok neviem nájsť, je tam len náhrada mzdy za sviatok to je ono?
ajka, ten tvoj zamestnanec je odmeňovaný hodinovou mzdou alebo mesačnou?
hana.m.
03.08.05,10:32
V ZP §122 ods.3 sa píše že zamestnanec odmeňovný mes. mzdou čo je väčšina, sa práca za sviatok nezohľadňuje, ráta sa akoby v ten deň pracoval. Tak ako to vlastne je..? Začínam sa do toho zamotávať.:(
V prípade ak sviatok pripadne na pracovný deň zamestnanca tento sa považuje za odpracovaný deň a patrí mu zaň mzda /na výplatnej páske v kolónke odpracované hodiny/. Ak však v takýto deň zamestnanec pracuje patrí mu aj príplatok za prácu vo sviatok /na výplatnej páske v kolónke sviatok/ a čerpá si za tento deň NV /je to nadčas/.
ajka
03.08.05,10:33
V PZ majú všetci stanovenú mesačnú mzdu a ńie hodinovú.
Som sa rozhodla, že im to dám normálne bez náhrady ako odprac. deň ako sa to píše ZP.
hana.m.
03.08.05,10:46
V PZ majú všetci stanovenú mesačnú mzdu a ńie hodinovú.
Som sa rozhodla, že im to dám normálne bez náhrady ako odprac. deň ako sa to píše ZP.
Ja si myslím že všetci čo nepracovali z dôvodu sviatku 5.7.05 tento sviatok majú zaplatený v mesačnej mzde /vtedy sa berie ako odpracovaný a majú teoreticky len mesačnú mzdu/.
Tí čo boli 5.7.05 v zamestnaní by mali dostať príplatok za prácu vo sviatok a za nadčas /majú teoreticky mesačnú mzdu + príplatky za odpracovaný sviatok/.
To platí len u mesačne odmeňovaných.
Maňaska
03.08.05,11:17
V PZ majú všetci stanovenú mesačnú mzdu a ńie hodinovú.
Som sa rozhodla, že im to dám normálne bez náhrady ako odprac. deň ako sa to píše ZP.
V § 122 odst. 3 ZP je povedané, že u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou , sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Čiže niet čo riešiť. Urobila si to tak, ako to má byť zo zákona.
vladan
03.08.05,11:24
V § 122 odst. 3 ZP je povedané, že u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou , sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Čiže niet čo riešiť. Urobila si to tak, ako to má byť zo zákona.
pôvodná otázka však bola, ako odmeniť zamestnanca, ktorý pracoval v deň sviatku, či nie?
Hronská Iveta
03.08.05,11:51
Urobím dobre ak v mzdách za júl dám zamestnancom ktorý pracovali aj 5.teho /sviatok/ tieto odprac.hodiny ako nadčas?

Môže to tak byť?

Nerobíte niekto v Olympe? Ja tam prácu vo sviatok neviem nájsť, je tam len náhrada mzdy za sviatok to je ono?
Nie, tieto hodiny nebudete vykazovať ako nadčas.
Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí k dosiahnutej mzde aj mzdové zvýhodnenie najmenej (príplatok) 50% jeho priemerného zárobku (311/2001 ZP, §122).
Čo znamená, že v Olympe budete mať zadaný deň sviatku ako bežný pracovný deň, na zložke mzdy 10, resp. 20 bude "zakliknutý" aj deň sviatku, naviac mu pridáte zložku mzdy 160-príplatok za prácu vo sviatok, ktorá vypočíta 50%-ný príplatok.
nikulik
10.08.05,08:46
Má nárok na nahradu mzdy za sviatok pracovnicka ktora v júni bola na PN, od 01.júla si vzala 5 dni dovolenky a potom mala az do konca júla znova PN, ked jej teraz robim vyplatu, ma narok na ten 1 den sviatok?
ALDA
10.08.05,09:14
Má nárok na nahradu mzdy za sviatok pracovnicka ktora v júni bola na PN, od 01.augusta si vzala 5 dni dovolenky a potom mala az do konca júla znova PN, ked jej teraz robim vyplatu, ma narok na ten 1 den sviatok?
Tú dovolenku si asi zobrala od 01.júla že? Podľa mňa nemá nárok na sviatok.

Hela
Chobot
10.08.05,09:25
Podla mna mu patrí náhrada za sviatok. Z uvedeného vyplýva, ze v case od 1. do 8. 7. cerpal dovolenku a sviatok bol 5. 7. ZP v § 122 jasne hovorí, aké náhrady sa platia za sviatky (ods. 3) a nic sa nehovorí o tom, ze by mu nepatrila náhrada, ak bol predtým alebo potom PN. Jediné obmedzenie je v tom, ak by mal absenciu tesne pred sviatkom alebo hned po dni sviatku.

Vo vsetkých ostatných prípadoch sa povazuje sviatok za odpracovaný den (ak je zamestnanec odmenovaný mesacnou mzdou).
Hronská Iveta
10.08.05,09:38
Má nárok na nahradu mzdy za sviatok pracovnicka ktora v júni bola na PN, od 01.augusta si vzala 5 dni dovolenky a potom mala az do konca júla znova PN, ked jej teraz robim vyplatu, ma narok na ten 1 den sviatok?Keďže riešime výplatu za júl 05, pre túto otázku ma momentálne ani nezaujíma ma, čo bolo v júni. Júlová výplata:
Od 1.7. - dovolenka 5 dní:
1.7. - Pi - dovolenka
2.7. - So
3.7. - Ne
4.7. - Po - dovolenka
5.7. - Ut - preplatený sviatok (mesačnou mzdou/priemerkou - podľa zákona)
6.7. - St - dovolenka
7.7. - Št - dovolenka
8.7. - Pi - dovolenka

Tu je potom dôležité, od kedy má samozrejme vystavenú tú PN. Podľa toho však, čo uvádzate, bude potom od 11.8. - PN, ktorá bude až do konca mesiaca. Sviatok by ste mu nepreplatili len v takom prípade, ak by tá nemoc pripadla na deň sviatku, takže na 5.7.

Čo sa týka čerpania dovolenky, tak uvádzam aj §112 ZP:
§112 ZP
(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.
nikulik
10.08.05,09:41
Tú dovolenku si asi zobrala od 01.júla že? Podľa mňa nemá nárok na sviatok.

Hela
Ano, ma tam byt od 01.júla, vdaka za upozornenie, uz som to opravila aby to nemylilo, takze ma narok, myslela som si aj, lebo potom by jej nesedel pracovny fond, predsa by jej tam chybal 1 den. A ked by bola cely mesiac na PN, tak ako potom? Lebo predpokladam ze do prace sa este nechysta takze v auguste ked bude cely mesiac na PN, tak...???
Hronská Iveta
10.08.05,09:42
Ano, ma tam byt od 01.júla, vdaka za upozornenie, uz som to opravila aby to nemylilo, takze ma narok, myslela som si aj, lebo potom by jej nesedel pracovny fond, predsa by jej tam chybal 1 den. A ked by bola cely mesiac na PN, tak ako potom? Lebo predpokladam ze do prace sa este nechysta takze v auguste ked bude cely mesiac na PN, tak...???Pri celom mesiaci PN - na preplatenie sviatku nárok nemá. Poberá predsa náhradu mzdy, resp. nemocenskú dávku. Nemôže dostať v ten istý deň aj náhradu za sviatok.
endrju
10.08.05,09:43
Počas PNky má sviatok "zaplatený" buď náhradou za PN alebo nemocenskou dávkou. Žiadne preplácanie sviatku nepripadá do úvahy.
endrju
10.08.05,09:44
Iveta, súťažíme o rýchlosť odpovede?
nikulik
10.08.05,09:58
Tu je potom dôležité, od kedy má samozrejme vystavenú tú PN. Podľa toho však, čo uvádzate, bude potom od 11.8. - PN, ktorá bude až do konca mesiaca. Sviatok by ste mu nepreplatili len v takom prípade, ak by tá nemoc pripadla na deň sviatku, takže na 5.7.

Čo sa týka čerpania dovolenky, tak uvádzam aj §112 ZP:
§112 ZP
(3) Ak pripadne počas dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, nezapočítava sa mu do dovolenky.

Tie dni boli rozpisane spravne, ale asi som sa malo ucila, ale nechapem tomu co ste napisala, od 01. júla mala dovolenku, a od 12.júla jej zacala prvy den PN, podotykam len ze stale trva. Nechapem tomu datumu 11.8. co ste napisala...
nikulik
10.08.05,10:01
Pri celom mesiaci PN - na preplatenie sviatku nárok nemá. Poberá predsa náhradu mzdy, resp. nemocenskú dávku. Nemôže dostať v ten istý deň aj náhradu za sviatok.toto som chcela vediet, takze ked mala vtedy ale dovolenku tak sa ma na ten sviatok narok, ok dakujem pekne vsetkym
Tweety
10.08.05,10:31
Má nárok na nahradu mzdy za sviatok pracovnicka ktora v júni bola na PN, od 01.júla si vzala 5 dni dovolenky a potom mala az do konca júla znova PN, ked jej teraz robim vyplatu, ma narok na ten 1 den sviatok?
nárok na zaplatenie sviatku má t.j. 5.7. ako keby pracovala-nečerpala dovolenku
omylom som dala súhlas k príspevku od ALDA,s tým nesúhlasím
ospravedlňujem sa


Mária M
Hronská Iveta
10.08.05,10:33
Iveta, súťažíme o rýchlosť odpovede?
Endrju, dúfam, že nesúťažime. Ten "minútkový" rozdiel - bol fakt super.
Hronská Iveta
10.08.05,10:40
Tie dni boli rozpisane spravne, ale asi som sa malo ucila, ale nechapem tomu co ste napisala, od 01. júla mala dovolenku, a od 12.júla jej zacala prvy den PN, podotykam len ze stale trva. Nechapem tomu datumu 11.8. co ste napisala...Jasné, 11.8. bol preklep - malo byť uvedené 11.7. - kedy začala PN.
milanr
04.10.05,08:19
Znovu otváram túto tému, ale v trochu inej súvislosti. Ako riešite čerpanie dovolenky počas sviatku u zmenových zamestnancov ? Konkrétne: zamestanec čerpal v 09/2005 2 týždne dovolenky. Pričom 15.9. (sviatok) pripadol na dovolenku, v ten deň mal aj plánovanú dennú zmenu. Podľa § 112 ods. 3 ZP by sa mu tento deň nemal započítavať do čerpanej dovolenky. Bude správne, ak mu ten 1 deň vykážem ako neodpracovaný sviatok zaplatený ako keby pracoval, nie náhradou?
marmal
04.10.05,09:28
Znovu otváram túto tému, ale v trochu inej súvislosti. Ako riešite čerpanie dovolenky počas sviatku u zmenových zamestnancov ? Konkrétne: zamestanec čerpal v 09/2005 2 týždne dovolenky. Pričom 15.9. (sviatok) pripadol na dovolenku, v ten deň mal aj plánovanú dennú zmenu. Podľa § 112 ods. 3 ZP by sa mu tento deň nemal započítavať do čerpanej dovolenky. Bude správne, ak mu ten 1 deň vykážem ako neodpracovaný sviatok zaplatený ako keby pracoval, nie náhradou?
Ano, ja by som mu ju nezapočítala do dovolenky, ale mal by neodpracovaný sviatok zaplatený ako keby pracoval. Náhradu za odpracovaný sviatok dostane ten zamestnanec, ktorý za neho pracoval v tú zmenu.
Stina
04.10.05,09:47
Nárok zamestnanca v prípade súbehu sviatku a čerpanej dovolenky rieši ZP konkrétne § 113 odsek 3,. Ak pripadne počas čerpania dovolenky zamestnanca sviatok na deň, ktorý je inak jeho obvyklým pracovným dňom, tento deň sa mu do čerpanej dovolenky nezapočítava.
Zita4
04.10.05,10:09
Je to § 112 ako píše milanr ;)
Stina
04.10.05,11:15
máš pravdu, len som ťukla vedľa (namiesto 112 som dala 113). Opravujem sa.
Nechcem mýliť druhých.
milanr
04.10.05,11:47
Ano, ja by som mu ju nezapočítala do dovolenky, ale mal by neodpracovaný sviatok zaplatený ako keby pracoval. Náhradu za odpracovaný sviatok dostane ten zamestnanec, ktorý za neho pracoval v tú zmenu.Podľa mňa zamestnanec, ktorý za neho odpracuje tú zmenu dostane zaplatený odpracovaný čas + príplatok za prácu vo sviatok (min. 50% podľa ZP).http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
zuzana
08.12.05,06:36
Ak zamestnanec pracuje vo sviatok od 7:30-18:00 prac.čas je 8 hod. a 2hod sú nadčas ako to zaplatím?Zaplatím za 8 hod mzdu+50%príplatok a za 2hod.mzdu a prípl.25%, alebo mu zaplatím za 10 hod mzdu+50%príplatok????Zamestnanec je odmeň.mesačnou mzdou.
Jana Motyčková
08.12.05,07:39
10 hodín s prílatkom 50% + príplatok 25% za 2 hodiny.
zuzana
08.12.05,07:49
To je mzda za 10 hodín+50%príplatok+ mzda za 2 hod.+25% príplatok???
Peťo
08.12.05,08:02
To je mzda za 10 hodín+50%príplatok+ mzda za 2 hod.+25% príplatok???

Mzda za 10 hod. + min. 50 % prípl. za prácu vo sviatok + min. 25 % pripl za 2 hod. práce nadčas. To neplati, ak ste sa zo zamest. dohodli podľa § 121 odst 2, resp. § 120 ods. 5. Pekný deň.
Peťo
08.12.05,08:25
...resp. § 120 ods. 5. Pekný deň.[/quote]

Opravujem ...resp .§ 122 ods. 5. Pekný deň.
zuzana
08.12.05,09:13
Robím v MRP pod Win. a tam tp vôbec nejde zadať, lebo mi potom nesprávne dáva fond prac.času.2 hod aj nadčas aj príplatok za sviatok.Ako to spraviť?
mona.na
19.01.06,19:15
V žiadnom prípade nemá na to nárok.
mona
mona.na
19.01.06,19:19
V takomto prípade mu zaplatíš náhradu mzdy za sviatok + 10 hod. nadčas s príplatkom a 100% za sviatok /10 h. hod/
Mona