Dejnicka
15.07.09,09:48
Dobry den. Chcem sa spytat, ako je to s podporou v nezamestnanosti. Znama konci u zamestnavatela, kde pracovala v TPP viac ako 4 roky. Minuly rok zalozila jednoosobovu sro, kde ale nefiguruje inak ako spolocnik a konatel, nie je zamestnana. Ma tam inych zamestnancov. Odvadza si odvody iba z TPP. Dostane podporu v nezamestnanosti z TPP? Prosim, poradte mi. Dakujem
Dejnicka
15.07.09,08:21
Prosiiiim, poradte mi.
blondy
15.07.09,08:26
Dobry den. Chcem sa spytat, ako je to s podporou v nezamestnanosti. Znama konci u zamestnavatela, kde pracovala v TPP viac ako 4 roky. Minuly rok zalozila jednoosobovu sro, kde ale nefiguruje inak ako spolocnik a konatel, nie je zamestnana. Ma tam inych zamestnancov. Odvadza si odvody iba z TPP. Dostane podporu v nezamestnanosti z TPP? Prosim, poradte mi. Dakujem

1. Ak je to len konateľ .... tak môže sa zaregistrovať na UP
2. Ak je spoločník v sročke, prípadne spoločník v inej sročke - tak to už nie, Lebo v tomto prípade je ako spoločník považovany za SZČO (zákon o službách zamestnanosti parag.5, ods d definuje ako szčo aj spoločníka verejnej spoločnosti) a ako SZČO nemôže poberať podporuffice:office" />http://www.porada.sk/ />

§ 5

Samostatne zárobkovo činná osoba

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je

a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 10)

b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu, 11)

c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov, 12)

d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu, 13)

e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,

f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,

g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.

§ 6

Uchádzač o zamestnanie

Uchádzač o zamestnanie

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len

a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.

Dejnicka
15.07.09,08:36
To znamena, ze nedostane nic? Ani ked bola spolocnost stratova a nebolo co rozdelovat? Ved ona este z tej firmy nemala ziadny prijem...
A ako urad prace zisti, ze je v nejakej firme spolocnik? Ma to ako zistit?
blondy
15.07.09,08:51
Ak je spoločníkom v tej sro, tak nedostane podporu. Môj názor.
Dejnicka
15.07.09,08:58
Dik...
terezamaria
15.07.09,09:18
Dobry den. Chcem sa spytat, ako je to s podporou v nezamestnanosti. Znama konci u zamestnavatela, kde pracovala v TPP viac ako 4 roky. Minuly rok zalozila jednoosobovu sro, kde ale nefiguruje inak ako spolocnik a konatel, nie je zamestnana. Ma tam inych zamestnancov. Odvadza si odvody iba z TPP. Dostane podporu v nezamestnanosti z TPP? Prosim, poradte mi. Dakujem

Pokiaľ si odvádzala odvody z trvalého pracovného pomeru, mala odpracované 3 roky z posledných 4 rokov, podporu dostane.Bolo by dobré, aby mala aj pracovnú zmluvu na pracovný pomer s firmou, v ktorej sa jej pracovný pomer končí.
Dejnicka
15.07.09,09:21
Mas na mysli, aby mala pri sebe vsetky papiere, ked sa pojde evidovat? Ved to ma.
Dejnicka
15.07.09,09:24
terezamaria, ale ona bola sucasne aj zamestnana, aj mala sro. Toto vsetko, ten koniec TPP by sa mal odohrat ku koncu jula. Jej sro nadalej funguje, ale odchadza z TPP od ineho zamestnavatela. Dostane tu podporu, alebo nie?
blondy
15.07.09,09:30
terezamaria, ale ona bola sucasne aj zamestnana, aj mala sro. Toto vsetko, ten koniec TPP by sa mal odohrat ku koncu jula. Jej sro nadalej funguje, ale odchadza z TPP od ineho zamestnavatela. Dostane tu podporu, alebo nie?
otázka je : je vo svoje sro aj spoločníkom? Ak áno nemá nárok na podporu, lebo spoločník je považovaný sa SZČO v zmysle zákona o službách zamestnanosti. A SZČo nemá nárok na podporu. Bolo to rozoberané aj tu http://www.porada.sk/t115161-zmena-jedineho-spolocnika-s-r-o-pred-zapisom-do-or.html
Dejnicka
15.07.09,09:31
Ved to, je aj konatel, aj spolocnik a popri tom aj zamestnana inde. Tak ten narok nema, ze?
blondy
15.07.09,09:36
Nie nemá. :(
grammatika
15.07.09,09:38
Ved to, je aj konatel, aj spolocnik a popri tom aj zamestnana inde. Tak ten narok nema, ze?

Keď je spoločník tak sa nemôže evidovať na UPSVaR, pretože sa chápe ako SZČO. A keď sa nemôže evidovať, tak podporu nedostane.
alaya1
15.07.09,11:30
Chcela by som sa opytat, ak je niekto v PP a je sucasne poberatelom CID, dostane vypoved od zamestnavatela, nakolko mu ten vzhkladom na jeho zdravotny stav nevie zabezpecit adekvatne zamestnanie s 3 mes.odstupnym, ma taky clovek narok na evidenciu na UP a na vyplacanie podpory v nezamestnanosti?Co potom, ak sa mu dochodok pre nepriaznivy zdr.stav zmeni na plny dochodok?
terezamaria
15.07.09,13:33
Pokiaľ je konateľkou firmy, ktorú založila, na podporu v nezamestnanosti nemá nárok. To ju budú brať ako SZČO a vtedy podporu nedostane.Nejako som to nepostrehla, písala si o TPP, tak som to brala, že pracuje na trvalý pracovný pomer.
Xanti
15.07.09,13:37
Chcela by som sa opytat, ak je niekto v PP a je sucasne poberatelom CID, dostane vypoved od zamestnavatela, nakolko mu ten vzhkladom na jeho zdravotny stav nevie zabezpecit adekvatne zamestnanie s 3 mes.odstupnym, ma taky clovek narok na evidenciu na UP a na vyplacanie podpory v nezamestnanosti?Co potom, ak sa mu dochodok pre nepriaznivy zdr.stav zmeni na plny dochodok?
UP musí súhlasiť s prepustením zamestnanca, kt. je zdravotne postihnutý.
Ak má odpracované za posledné 4 roky aspon 3 roky tak má nárok sa zaevidovať na UP a aj nárok na podporu v nezamestnanosti , ( veľmi to nechcú zvyšuje sa tým počet nezamestnaných :( netreba sa dať odbiť ) ale len pokiaľ je poberateľom ČID.
Ak by dotyčnému časom priznali plný ID, tak ho vyradia z UP, a už nebude nezamestnaný.
S plným ID sa nemôže zaevidovať na UP ani teraz.
alaya1
15.07.09,13:43
UP musí súhlasiť s prepustením zamestnanca, kt. je zdravotne postihnutý.
Ak má odpracované za posledné 4 roky aspon 3 roky tak má nárok sa zaevidovať na UP a aj nárok na podporu v nezamestnanosti , ( veľmi to nechcú zvyšuje sa tým počet nezamestnaných :( netreba sa dať odbiť ) ale len pokiaľ je poberateľom ČID.
Ak by dotyčnému časom priznali plný ID, tak ho vyradia z UP, a už nebude nezamestnaný.
S plným ID sa nemôže zaevidovať na UP ani teraz.


Ak dostane PID pocas trvania nezamestnanosti, musi uz vyplatenu podporu vratit? Myslim, ze dochodok vyplacaju aj spiatocne, nakolko to trva dost dlo.

dakujem
pekne.
alaya1
15.07.09,13:58
Ak dostane PID pocas trvania nezamestnanosti, musi uz vyplatenu podporu vratit? Myslim, ze dochodok vyplacaju aj spiatocne, nakolko to trva dost dlo.

dakujem
pekne.
Stale ma nieco este napadne az po odoslani, ospravedlnujem sa.
Xanti
15.07.09,14:03
Ak dostane PID pocas trvania nezamestnanosti, musi uz vyplatenu podporu vratit? Myslim, ze dochodok vyplacaju aj spiatocne, nakolko to trva dost dlo.

dakujem
pekne. No áno, dôchodok vyplácajú aj spätne, odo dňa priznania. Ale dotyčný nebude bez príjmu, lebo má ČID. Tam asi ide skôr o to, že ten plný ID nie je istý.
Ako osoba na ČID nemusí byť evidovaná na UP, štát aj tak platí odvody do ZP za danú osobu. Na UP často odrádzajú uchádzačov s ČID aby sa zaevidovali.
A čo sa týka podpory mám pocit, že by ju musel vrátiť ako neoprávnene vyplatenú.
terezamaria
15.07.09,14:13
Od dátumu priznania plného invalidného dôchodku bude musieť podporu v nezamestnanosti vrátiť. To by boli súbežné dva príjmy - plný invalidný dôchodok a podpora v nezamestnanosti.
alaya1
16.07.09,05:26
Este by ma zaujimalo, ci vlastne osoba s CID, ktora je 10 rokov v PP u jedneho zamestnavatela, no v priebehu posledfnych 4 rokov bola dva roky PN, Aj taka osoba moze poziadat o podporu?
veronikasad
16.07.09,07:08
Este by ma zaujimalo, ci vlastne osoba s CID, ktora je 10 rokov v PP u jedneho zamestnavatela, no v priebehu posledfnych 4 rokov bola dva roky PN, Aj taka osoba moze poziadat o podporu?
Poberatel ČID /inv.dôchodca s poklesom schopnosti výkonu práce 40-70% má nárok na podporu ak v posledných 4 rokoch platil aspoň 3 roky poistenie v nezamestnanosti.
Doba poistenia je splnená, obdobie PN je vylučitelná doba, takže pri výpočte dávky v nezamestnanosti sa nebude brať do úvahy.
alaya1
16.07.09,10:17
Tak to je v poriedku, som rada, dakujem.
Jana Motyčková
16.07.09,10:26
Ak tá PN trvala dva roky "v kuse", tak po 52 týždňoch došlo k prerušeniu poistenia a ak to prerušenie bolo dlhšie ako rok, tak nesplní podmienku poistenia v nezamestnanosti aspoň 3 roky v posledných 4 rokoch.
alaya1
16.07.09,10:39
Ak tá PN trvala dva roky "v kuse", tak po 52 týždňoch došlo k prerušeniu poistenia a ak to prerušenie bolo dlhšie ako rok, tak nesplní podmienku poistenia v nezamestnanosti aspoň 3 roky v posledných 4 rokoch.
Jedna PN trvala rok, potom sa pracovalo pol roka a zase rok.
Jana Motyčková
16.07.09,10:59
Tak tam by nemal byť problém.