zuzana
15.07.09,11:35
Chcela by som sa spýtať, ak zamestnancovi bola vyplatená len časť mzdy za 6/09, zostatok nebude do konca mesiaca 7/09 vyplatený pre nedostatok financii.Preddavok na daň z príjmu sa odvedie až po doplatený celej mzdy a do prehľadu preddavkov za 2.Q dám do 6/09 samé nuly?Výkazy do poisťovní pošlem riadne vyplnené s riadnymi VZ ako vychádzajú za celý mesiac, alebo VZ len časti mzdy, ktorá bola uhradená?Môžem dať zamestnancovi výplatnú pásku so sumou za celý mesiac, ktorú má dostať na účet?
Jara
15.07.09,09:50
V prehľade uvedieš v r. 6 skutočnú odvodovú povinnosť a v r. 7 ak nič neodvedieš tak dáš nulu. No a vo výkazoch musíš mať presne vyčíslené VZ a odvody za celý mesiac tam sa nepíše že za časť mesiaca. Výkaz za 06 je výkaz za celý mesiac. ˇUhrady tam neudávaš dátumy. Výplatné pásky by som dala zamestnancom riadne prevziať, ale zároveň by som rozmýšľala s nimi napísať nejaku dohodu o súhlase s vyplatením mzdy na 2x, pretože inak hrozí, že môžu odísť ak nevyplatíte mzdu do 15 dní od riadneho termínu vyplácania miezd.
zuzana
15.07.09,11:08
Si spomínam , že p.Mihal mi vravel, že keď nie je vyplatená mzda tak v prehľade má byť ten stĺpec celý nulový, keďže už hneď na žačiatku je výška preddavku zo skutočne vyplatených miezd, a ak neboli tak aj preddavok bude 0, nie?
J+K
21.07.09,19:49
My sme to kedysi riešili tak, že sme na páske /a teda aj vo výkazoch daňových, či do poisťovní/ vyčíslili celý nárok na mzdu , zároveň sme vsunuli kód nevyplatená mzda /resp. v našom prípade nevyplatené odstupné/, čím sme sa dostali na hrubú mzdu, ktorú sme zamestnancom reálne vyplatili. Čistá mzda bola na páske správna, odvody aj daň sme odvádzali len z vyplatených miezd.

Až sa o pár mesiacov nevyplatená suma odstupného vyplácala, tak zamestnanci dostali pásku, na ktorej bolo vidno vyčíslený doplatok odstupného /resp. vo Vašom prípade by to bol doplatok mzdy/, ktorý bol riadne zdanený. Na daňovom výkaze sa to premietlo až pri tom reálnom doplatení.
Viiila76
17.02.10,02:12
My sme to kedysi riešili tak, že sme na páske /a teda aj vo výkazoch daňových, či do poisťovní/ vyčíslili celý nárok na mzdu , zároveň sme vsunuli kód nevyplatená mzda /resp. v našom prípade nevyplatené odstupné/, čím sme sa dostali na hrubú mzdu, ktorú sme zamestnancom reálne vyplatili. Čistá mzda bola na páske správna, odvody aj daň sme odvádzali len z vyplatených miezd.

Až sa o pár mesiacov nevyplatená suma odstupného vyplácala, tak zamestnanci dostali pásku, na ktorej bolo vidno vyčíslený doplatok odstupného /resp. vo Vašom prípade by to bol doplatok mzdy/, ktorý bol riadne zdanený. Na daňovom výkaze sa to premietlo až pri tom reálnom doplatení.
Pro doplateni ste odpocitali aj nezdanitelnu polozku pri zdaneni alebo ste to zrazili zrazkovou danou???
J+K
17.02.10,12:43
No keďže predpokladám, že sa odstupné vypláca bývalým zamestnancom, tak nemôžem vedieť, či majú teraz niekde podpísané vyhlásenie alebo nie. Predpokladám, že u Vás už teraz vyhlásenie podpísané nemajú pre tento mesiac. Vyzývať ich, aby si ho prišli podpísať, na to zrejme nie je čas, ani to nie je povinnosť mzdárky. Ja som to riešila tým, že som nezdaniteľnú časť už neuplatňovala. Zdanila by som to preddavkovou daňou /v prípade nízkeho príjmu zrážkovou daňou/ a tí, ktorí sú aj teraz bez práce, si predsa túto daň budú vedieť vypýtať späť v budúcom ročnom zúčtovaní dane alebo daňovom priznaní.