jezevcik88
15.07.09,11:37
Potrebujem pospajat (kvalitne) par medenych trubiek na kurenie. Staci mi obycajna Propan butanova spajkovacka z baumaxu a dalsie zakladne vybavenie ako pasta handricka a spajka. Je lepsia napriklad ta s primesov striebra, ci su to vyhodenie peniaze. Prosim poradte, ide mi o najlepsi kompromis cena vykon.
jezevcik88
16.07.09,09:29
poradi niekto grify?[H=][/H=]
campone
16.07.09,11:20
propanbutanova spajkovacka na jednorazove prepichovacie kartuse, neviem ci z baumaxu, ale staci, spajku hladaj podla pouzitia, na spajanie medi, je to na nich napisane, su neobalovane - bez taviva, tam musis prikupit spajkovaci prasok, tiez podla pouzitia, co sa tyka primesi striebra, osobne by som ju uprednostnil, najlepsie obalovanu, nepotrebujes tavivo, cim viac striebra tym nizsia pracovna teplota spajky
jezevcik88
17.07.09,23:02
Este by ma zaujimalo technicky. Prerabam kombinovane kurenie elektrokotol + krb s vymenikom.
1.Je dane ze expanzna nadobka musi byt na najnizsom/najvyssom mieste okruhu?? Jedna je v el. kotly a druha pri krbe.
2.Kedze som dvihal podlahu nesedia existujuce diery v stene na vyvod z vymenika za krbom, chcem spravit prirubu ktora sa napoji na existujuce vyvody z krbu a prejde stenou v existujucich dierach.
Otazka je len ohladom samovazneho vytlacania teplej vody z krbu v pripade poruchy cerpadla. Ci vadi ze horny vyvod z teplej vody prirubou zvediem naspat dole asi o 10 cm (pretoze krb uz je vyssie cca o 15 cm) a potom bude pokracovat cez existujuce diery v stene uz len smerom hore.
patrixo
18.07.09,05:53
Este by ma zaujimalo technicky. Prerabam kombinovane kurenie elektrokotol + krb s vymenikom.
1.Je dane ze expanzna nadobka musi byt na najnizsom/najvyssom mieste okruhu?? Jedna je v el. kotly a druha pri krbe.
2.Kedze som dvihal podlahu nesedia existujuce diery v stene na vyvod z vymenika za krbom, chcem spravit prirubu ktora sa napoji na existujuce vyvody z krbu a prejde stenou v existujucich dierach.
Otazka je len ohladom samovazneho vytlacania teplej vody z krbu v pripade poruchy cerpadla. Ci vadi ze horny vyvod z teplej vody prirubou zvediem naspat dole asi o 10 cm (pretoze krb uz je vyssie cca o 15 cm) a potom bude pokracovat cez existujuce diery v stene uz len smerom hore.


Expanzna nadoba by mala byt v systeme najvyssie... a druhu cast otazky som nepochopil...:( opravuujem sa: tlakove expanzne nadoby su ulozene v systeme nizsie, otvorene expanzne nadoby su najvyssie
jezevcik88
18.07.09,21:29
Expanzka je skor najnizsie a potom asi v strede vlastne v elektrokotly, na hornom poschodi su uz len radiatory. Tak to majstri zapajali.
Cize asi je jedno uz ci je dole 5 cm nad zemou alebo 25.

Ta druha cast. Vlastne som sa len chcel opytat ci horny vyvod z vymeniku kadial sa tlaci tepla voda von, ci ked jej spravim malu prekazku tym ze trubky pojdu najprv mierne dole (cca 10cm) a potom az hore, ci sa zachova to,ze bude samovolne aj bez cerpadla tepla voda schopna stupat do hora ako doteraz. Lebo doteraz isli trubky vzdy len hore ale teraz potrebujem spravit ucko aby som sa vopchal cez existujucu dieru v stene ktora je nizsie.

V - Vymenik

V >---| stena |------>
.........| stena |
.........|______|

V <---| stena |-----<
.........| stena |
.........|______|

Este by ma zaujimalo, aky je postup, ked vypajkujem napr. z existujuceho kolienka rurku von,ci mozem znova to kolienko pouzit. Staci opat natriet posuchat trubku ,kolienko natret trubku pastou vopchat ju dnu a cinovat?

Ď. :)
patrixo
19.07.09,08:03
Tak to ťažko povedať... ale hadam tie dve kolena navyše nebudu mať až taky odpor aby to zastavilo cirkulaciu... no ale mohlo by ju to spomaliť a tým znížiť výkon kúrenia ..najlepši by bolo dať to prerátať odborníkovi či to pôjde...