sweetyaska@azet.sk
15.07.09,13:31
Dobrý den,ak som netrafila spravnu temu,tak sa ospravedlnujem.
Obraciam sa na Vas,pretože tu vždy najdem radu :-)
Chcem požicat kamartke paniaze,ale pre moje a tiež aj jej čiste svedomie chce ist napisat čestne prehlasenie.ako sa v tomto pripaaade postupuje,keb že sa pohnevame napr :D a ona mi nebude chciet vratit.Aby sa mi to vratilo naspat.
Dakujem
sweetyaska@azet.sk
15.07.09,11:41
dobrý den,
ked chcem požicat peniaze kamaratke ako postupovat?
myslim nejaký notar a podobne,alebo matrika,v pripade nejakých nedorozumeni aby som mala istotu.
via carpathia
15.07.09,11:54
Najlepšie je urobiť si zmluvu o pôžičke, kde bude jasne stanovené kto, komu, koľko na ako dlho, prípadne úrok, kedy kto komu ako vyplatí peniaze atď.
Dobré zmluvy robia dobrých priateľov.
via carpathia
15.07.09,12:01
Prikladám jednu zmluvu ako vzor čo mám ja.
Pekný deň.
sweetyaska@azet.sk
15.07.09,13:25
dakujem a s tou zmluvou treba ist k notarovi?alebo teda na matriku?A stači ked to urobi iba jeden ,alebo musia byt pri tom obaja?
Dakujem z pomoc
vratnik
15.07.09,17:42
Veritel v tomto state taha za kratsi koniec. Pohladajte si v tejto sekcii kolko zbytocnych problemov musia vritelia riesit. Peniaze / rucenie by malo byt max len v uzkej rodine, pozicat priatelke je podla mna extremne riziko. Realne peniaze aj s dokladom nemusite dostat spat.
tutiola
15.07.09,18:44
dakujem a s tou zmluvou treba ist k notarovi?alebo teda na matriku?A stači ked to urobi iba jeden ,alebo musia byt pri tom obaja?
Dakujem z pomoc
Aspon na matrike nechať overiť podpisy oboch.
sweetyaska@azet.sk
16.07.09,16:45
Teraz som zostala v šoku,tak požičat alebo nie.
Neda sa do tej zmluvy napisat v pripade nesplacania?Tak aby som tie peniaze dostala spat?
Prrosim poradte! dakujem
Barbara
16.07.09,17:24
Prikladám jednu zmluvu ako vzor čo mám ja.
Pekný deň.

mimotemytak teťkom fčul budte múdri, chcela som tiež oceniť tento príspevok- za ochotu,
a vypisalo mi, že v oddychových témach sa nemôže oceniť, ale však Tutiola ocenila, hmmm :rolleyes: tak ako je to vlastne?:rolleyes::confused:
som z toho jeleň
tetrisss
16.07.09,17:30
Od urciteho casu, po urcitych nedobytnych stratach, zasadne nepoziciavam peniaze.Zial sa mi potvrdilo, ze ak chces ziskat nepriatela, pozicaj mu peniaze...
Lianka
16.07.09,17:40
Teraz som zostala v šoku,tak požičat alebo nie.
Neda sa do tej zmluvy napisat v pripade nesplacania?Tak aby som tie peniaze dostala spat?
Prrosim poradte! dakujem

Neviem, o aku ciastku ide, ale poistila by som si to niecim: napr. zriadenim zalozneho prava na nehnutelnost (v pripade vyssej sumy), dohoda o zrazkach zo mzdy, zmenka (nizsia suma) a pod.

A chce to dobru zmluvu, ako uz bolo vyssie spomenute, vratane pripadnych sankcii za nedodrzanie doby splatnosti.
buchač
16.07.09,18:49
Dobrý den,ak som netrafila spravnu temu,tak sa ospravedlnujem.
Obraciam sa na Vas,pretože tu vždy najdem radu :-)
Chcem požicat kamartke paniaze,ale pre moje a tiež aj jej čiste svedomie chce ist napisat čestne prehlasenie.ako sa v tomto pripaaade postupuje,keb že sa pohnevame napr :D a ona mi nebude chciet vratit.Aby sa mi to vratilo naspat.
Dakujem


vratnik Re: peniaze
Veritel v tomto state taha za kratsi koniec. Pohladajte si v tejto sekcii kolko zbytocnych problemov musia vritelia riesit. Peniaze / rucenie by malo byt max len v uzkej rodine, pozicat priatelke je podla mna extremne riziko. Realne peniaze aj s dokladom nemusite dostat spat.
Včera 04:25 PM

Cez túto tortúru som prešiel ...

Požičal som určitý obnos peňazí . Dali sme to na papier .
No dlžník sa krútil , nejak sa nemal k činu , vrátiť to , čo si požičal k dátumu splatnosti .
Vyhrážal som sa súdom , vedel som , že by som ho vyhral , ale jeho by odsúdili na také malé splátky , že by ma šľak trafil . Na svoju obhajobu by bol povedal , že on je ochotný splácať , samozrejme , no finančná situácia mu to nedovoľuje ...
Už som sa mu aj britko vyhrážal , popred nosom šibrinkoval .....Bol som aj rozhodnutý , že mu vezmem nejakú elektroniku a dám do frcu , no tam je zasa pálka za iné paragrafy ....
No našťastie som ho pritlčil inak a dostal som svoje lovky naspäť ...a on hajde do Šace ...;)

Odvtedy som ako tetrisss .....
Lianka
16.07.09,18:56
Dnes obzvlast nie je vhodna doba na poziciavanie penazi.
Chobot
17.07.09,06:17
mimotemytak teťkom fčul budte múdri, chcela som tiež oceniť tento príspevok- za ochotu,
a vypisalo mi, že v oddychových témach sa nemôže oceniť, ale však Tutiola ocenila, hmmm :rolleyes: tak ako je to vlastne?:rolleyes::confused:
som z toho jeleň

Žiadna záhada, vysvetlenie je celkom jednoduché.

Zadávateľka otázky založila 2 identické témy v rôznych sekciách, jedna z nich bola domácnosť a druhá - už si nepamätám. V tej druhej sa rozvinula diskusia k otázke, tá prvá zostala bez príspevkov. V tej druhej bolo možné bodovať a tutiola udelila ocenenie v tej pôvodnej sekcii.

Bola mi nahlásená duplicitná téma, tak som tieto dve témy spojil. Keďže tá druhá téma bola zle zaradená, tak som ju pripojil k prvej téme v sekcii domácnosť. Príspevky sa zoradili podľa dátumu a času zadania, takže to vyzerá tak, ako keby ten druhý príspevok bol presunutý, ale opak je pravdou, celá diskusia bola presunutá k tomu druhému príspevku.

Takže v tejto téme sa nedá bodovať, ten bod sa presunul z pôvodnej témy, kde bodovanie bolo možné.
Barbara
17.07.09,06:31
aha, už to chápem, som si to myslela, že ten pes bude niekde zakopaný:D,

Chobot,ďakujem Ti za vysvetlenie.:)
Richard
17.07.09,11:44
mimotemytak teťkom fčul budte múdri, chcela som tiež oceniť tento príspevok- za ochotu,
a vypisalo mi, že v oddychových témach sa nemôže oceniť, ale však Tutiola ocenila, hmmm :rolleyes: tak ako je to vlastne?:rolleyes::confused:
som z toho jeleň


Ak niečo máte, nepíšte to v téme, je na to rubrika ohlasy a poprosím vždy novú tému...
Ďakujem.
sito
17.07.09,12:58
Dobrý den,ak som netrafila spravnu temu,tak sa ospravedlnujem.
Obraciam sa na Vas,pretože tu vždy najdem radu :-)
Chcem požicat kamartke paniaze,ale pre moje a tiež aj jej čiste svedomie chce ist napisat čestne prehlasenie.ako sa v tomto pripaaade postupuje,keb že sa pohnevame napr :D a ona mi nebude chciet vratit.Aby sa mi to vratilo naspat.
Dakujem

Najlepšie povedať, nemám. Ale, ak je to kamarátka a chce požičať, je možné, no riziko nesie ten kto požičiava. Najprv si treba preveriť, či je ozaj kamarátka, aby si neprišla skrátka. Pochybnosti máš, tak zváž...
durisovad
17.07.09,13:03
Na poziciavanie penazi mame institucie, ktore maju ovela lepsie paky na dlznikov ako mas ty. Ja by som nepoziciavala a ani by som pozicku od nikoho neziadala.
misomiso
17.07.09,13:27
Nechapem, o com pisete.


Veritel v tomto state taha za kratsi koniec. Pohladajte si v tejto sekcii kolko zbytocnych problemov musia vritelia riesit. Peniaze / rucenie by malo byt max len v uzkej rodine, pozicat priatelke je podla mna extremne riziko. Realne peniaze aj s dokladom nemusite dostat spat.

Ja by som nerozlisoval uzka rodina verzus priatelia. Su rodiny (a nie je ich malo), kde sa kvoli peniazom surodenci vrazdia. Na druhej strane je mnozstvo kamaratskych vztahov, ktore funguju uplne korektne, dokonca sa tam ctia ustne dohody rovnako ako pisomne a tyka sa to aj poziciek.

Predpokladam, ze viete, komu idete pozicat, teda ze dotycneho poznate dlhsie alebo nanho mate hodnoverne osobne referencie od znamych. Riziko podla mna je vzdy, a to pri kazdom podnikani (dokonca aj pri vklade v banke, ktoreho vynosy vam apropos nekryju ani inflaciu). No podla mna, ak hovorime serioznych ludoch, tak riziko je zanedbatelne.


Od urciteho casu, po urcitych nedobytnych stratach, zasadne nepoziciavam peniaze.Zial sa mi potvrdilo, ze ak chces ziskat nepriatela, pozicaj mu peniaze...


Dnes obzvlast nie je vhodna doba na poziciavanie penazi.

Neviem, kedy bola vhodnejsia doba. Dnes su banky vystresovane, peniaze drzia. Okrem toho nie su schopne posudit riziko. Banka sica ma mozno o nieco "vacsie paky" na dlznikov, no nikdy nebola schopna relevantne posudit riziko. Bankovi rizikari ani nesmu prist do kontaktu so ziadatelom o uver, od papierov sa to posudit zvacsa neda. Navyse su to ludia, ktori nemaju ziadne skusenosti s podnikanim, takze sa na jednej strane tiez nechaju obalamutit skusenym podvodnikom, na druhej strane zriedkakedy vytusia prilezitost.

Kazdy, kto ma trocha triezvy usudok a osobne sa pozna s veritelom ma ovela vacsie sacne posudit vysledok.


Na poziciavanie penazi mame institucie, ktore maju ovela lepsie paky na dlznikov ako mas ty. Ja by som nepoziciavala a ani by som pozicku od nikoho neziadala.

To je ako keby si povedala, ze na zasobovanie potravinami su tu hypermarkety. Ano su, ale iba pre tych, ktori nemaju ine moznosti. Ja som kedysi tiez kupoval bezfarebne vajcia a voskove kremese v Tescu. Ked som si kupil domacu pekaren na chlieb + mlyncek, tak som svoje prve zrno kupoval v bio obchode po 60 Sk/kg. Dnes kupujem lacnejsie domace vajcia, viem, kto mi upecie domacu strudlu, bio jacmen a psenicu kupujem 10 x lacnejsie ako v obchodoch. Rovnako viem, ku komu ist na vymenu oleja v aute, aby som zaplatil par korun, namiesto par tisic korun v znackovom servise (navyse som pritomny pri tej vymene).

Jednoducho - moja zivotna uroven vyrazne stupla bez toho, aby som zarabal viac. Mam pristup k ovela kvalitnejsim vyrobkom a sluzbam, casto dokonca za nizsiu cenu, takze si ich mozem dovolit viac.

Rovnake plati aj u penazi. Banky su hypermarkety. Su tu pre tych, ktori si nevedia manazovat svoj zivot inak. Za to si ale nechaju pekne zaplatit. Ten, kto peniaze ulozi, dostane urok, ktory mu ani nekryje inflaciu a to mu ho este stat zdani ako vynos. Ten, ktory si pozicia, plati vysoke uroky a je zatazeny dost velkou byrokraciou.

Vsade vo svete si pritom ti najuspesnejsi podnikatelia poziciavaju uplne inym sposobom. Vedia poskytnut sukromnym investorom zisk, ktory by v banke nikdy nedostali a este pri tom vyrazne usetria.

To je napriklad teraz aj moj pripad. Mal som pozicane rozne sumy penazi, raz mensie, raz vacsie, raz bez papiera, inokedy na potvrdenie, no vzdy to malo stastny koniec, spokojne boli obe strany. Ja by som urcite neodhovaral inych od toho, aby poziciavali paniaze, ak maju vo svojom okoli niekho, komu mozu doverovat a kto im vie peniaze zhodnotit.
durisovad
17.07.09,14:43
Ani tvoj dlhy elaborat ma nepresvedcil, ze je byt dobre dlznikom alebo veritelom. Asi zijeme v odliskych svetoch.
misomiso
17.07.09,15:21
Ani tvoj dlhy elaborat ma nepresvedcil, ze je byt dobre dlznikom alebo veritelom. Asi zijeme v odliskych svetoch.

No ak mas dobry stabilny prijem a nepotrebujes sporit, tak nemusis byt ani veritelom, ani dlznikom. No staci, ak si ulozis peniaze do banky, a uz sa stavas veritelom s prislusnym rizikom (napr, 90% vyplata z fondu na ochranu vkladov, cakanie na vyplatu z fondu, ak padne banka, strata oproti inym sposobom investovania a pod).

Ja nemam na vyber. Podnikam, zacal som z nuly (mal som vlastnych iba par sto tisic, mozno nieco cez milion) takze som sa musel stat dlznikom, ak som chcel robit to, co robim. Otazka iba znie - koho dlznikom ci bank, alebo sukromnych investorov. Zacal som z bankami, no stalo ma to viac usilia ako to prinasalo osohu. Bolo to velmi nepruzne, napr. kym som pozhanal vsetky papiere a presvedcil vsetkych kompetentnych na roznych urovniach, ze sa im oplati nam pozicat, tak sa nam zmenila financna situacia tak, ze som zistil, ze uz pozicku nepotrebujeme. Potom zasa naopak vyvolavali z banky, ze nam chcu pozicat, a ze nepotrebujeme ani nic dokladovat, ze im stacia obraty na nasom ucte. No - asi by som bol blazon, keby som si poziciaval vtedy, ked to nepotrebujem a ked zrovna nemam ako peniaze rozumne investovat. Ked zasa bolo do coho investovat, tak zasa nebol schvaleny uver... a tak stale dokola.

Teraz to funguje ovela pruznejsie. Ked potrebujem, obvolam znamych, spytam sa, kto ma k dispozicii prislusnu sumu. Dohodneme obojstranne vyhodny urok a kalendar, zvycajne to netrva dlhsie ako dva dni, ak sa aj spise k tomu papier, tak to cele trva 5 min. Teraz banky platia tak mizerne, ze sa ludom oplati zvycajne aj zaplatit aj sankciu za predcasny vyber a pozicat niekomu, kto to vie zhodnotit.
durisovad
17.07.09,19:16
Ano, mam pravidelny stabilny a slusny prijem, nepotrebujem si poziciavat, ale ak chcem nejaku vacsiu investiciu, na tu radsej nasporim a v ziadnom pripade by som sa nezadlzovala. A poziciavanim sa tiez nemieenim zatazovat, lebo by sa mi mohlo stat, ze keby som svoje peniaze potrebovala, neboli by k dispozidii. Keby som potrebovala peniaze na zarucene vynosne podnikanie, asi by som aj ja siahla po nejakom uvere, ale kedze sa uverov bojim, tak nepodnikam,
Melnick
17.07.09,19:31
Neviem, o aku ciastku ide, ale poistila by som si to niecim: napr. zriadenim zalozneho prava na nehnutelnost (v pripade vyssej sumy), dohoda o zrazkach zo mzdy, zmenka (nizsia suma) a pod.

A chce to dobru zmluvu, ako uz bolo vyssie spomenute, vratane pripadnych sankcii za nedodrzanie doby splatnosti.

Úplne súhlasím s Lianka.Ináč by som tiež nepožičala väčšiu sumu, lebo splácať Ti môže aj po 5 € :D:D:D a čo potom ??????:eek:
A dohodnúť aj podmienky - dokedy Ti dlžnú sumu vráti.
misomiso
17.07.09,19:44
Ano, mam pravidelny stabilny a slusny prijem, nepotrebujem si poziciavat, ale ak chcem nejaku vacsiu investiciu, na tu radsej nasporim a v ziadnom pripade by som sa nezadlzovala. A poziciavanim sa tiez nemieenim zatazovat, lebo by sa mi mohlo stat, ze keby som svoje peniaze potrebovala, neboli by k dispozidii. Keby som potrebovala peniaze na zarucene vynosne podnikanie, asi by som aj ja siahla po nejakom uvere, ale kedze sa uverov bojim, tak nepodnikam,

No ved samozrejme - investori pozicivaju peniaze, o ktorych vedia, ze ich po dohodnuty cas "nepotrebuju" (hoci to znie blbo). Urcite by sa tym nebude zaoberat clovek, ktory zije z ruky do ust.