BNada
15.07.09,15:35
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa skúsiť informovať či viete poradiť. Prišla som na problém pri vyplácaní daňového bonusu. Od zamestnávateľa+zamestnanca som bola zle informovaná a vyplácala som daňový bonus na dcéru, ktorá je už cca 2 roky zamestnaná. Už približne 2 roky nemá zamestnanec nárok na bonus, ale bohužiaľ bonus mu bol vyplácaný :mee:. Neviem z ktorej strany to teraz opraviť. Či samostatne v mene zamestnanca, alebo opravovať za zamestnávateľa? Vôbec netuším či ma "pustí" program spätne niečo také opraviť. Dá sa to opraviť nejak "po tichu" pri najbližšom prehľade? Alebo ako by ste to vy opravili?
ďakujem veľmi pekne vopred za názor, radu alebo akúkoľvek inú pomoc.
hanelie
15.07.09,13:48
JankaO
15.07.09,13:54
BNada
15.07.09,13:59
Ahoj Hanelie,
ďakujem pekne za skorú odpoveď. Rozumiem tomu, že to mám zúčtovať pri ročnom zúčtovaní. Mám len trošku strach z toho, že to bude až o pól roka. Bonus som zle vyplácala 2 roky, takže to je spolu aj slušná suma. A ročné zúčtovanie budem robiť za rok 2009 - tam sa mi to samozrejme dá opraviť. Ale ako tam dám staršie roky, ktoré aj keď bohužial zle, ale sú už uzavreté.
BNada
15.07.09,14:01
Janka, aj tebe ďakujem za pomoc. Idem si to preštudovať - snáď budem potom múdrejšia. Ešte raz zatiaľ ĎAKUJEM
hanelie
15.07.09,14:03
btw: nárok na vyplatenie DB musí byť podložený rôznymi dokladmi / rodný list, potvrdenie o návšteve školy, rozhodnutie o nádradnej starostlivosti / po 15 tom roku ai,
okrem toho sa každoročne kontroluje a podpisuje vyhlásenie -
nič z toho si nerobila?
hanelie
15.07.09,14:06
Rozumiem tomu, že to mám zúčtovať pri ročnom zúčtovaní.
v RZD - ale iba za tento rok, predchádzajúce je treba opraviť / ako je uvedené podľa toho, kto urobil chybu - ak zc - ten si podáva DDP, kde rozdiel doplatí
BNada
15.07.09,14:12
No pravdu povediac - potvrdenia mi nedoručili. Podpísali mi však každý rok vyhlásenie a tiež prevzatie ročného zúčtovania dane - kde je to tiež. Úprimne uvedomujem si svoju chybu - bez potvrdenia o návštevy školy - už bonus po 15 roku nevyplatím nikomu. Zamestnanec sa nejak vyhováral, že si to nevšimol, ale myslím a jeho zamestnávateľ tiež, že úmyselne na to neupozornil - bol spokojný, že má peniažky na vyše.
Aljok
15.07.09,14:21
Pozri ZoDP
§ 40

(3) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122)

c) priznal alebo vyplatil vyššiu sumu daňového bonusu, ako bol povinný podľa tohto zákona, môže ju dodatočne vybrať od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane iba vtedy, ak od doby, keď nesprávne priznal alebo vyplatil vyššiu sumu daňového bonusu, neuplynulo viac ako 12 mesiacov.


(4) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zavinením zamestnanca

b) daňový bonus priznal a vyplatil vo vyššej sume, ako je ustanovené týmto zákonom, vyberie ho vrátane príslušenstva od zamestnanca zvýšením preddavku na daň alebo dane do troch rokov od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k jeho nesprávnemu uplatneniu.

(6) Dodatočne zrazenú alebo vybratú daň alebo preddavok na daň podľa odsekov 3 a 4 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň, ak neuplatní postup podľa § 35 ods. 7 alebo ak dodatočne vybratú sumu rozdielu daňového bonusu podľa odsekov 3 a 4 nepoužije na priznanie daňového bonusu inému zamestnancovi.
hanelie
15.07.09,14:30
ako to správne vyriešiť si prečítaj v príspevku č. 3 od strany č. 4