MajkaV
15.07.09,15:26
Dobrý deň,
prosím Vás o radu:
k 8.7. 2009 som nastúpila do zamestnania po rodičovskej dovolenke (od jun 2007) a hneď čerpem dovolenku za materskú a rodičovskú dovolenku. Syn nastúpi do MŠ až v septembri (bude mať 2,5 roka). Pani na ÚPSVaR mi povedala, že mám nárok na rodičovský príspevok ešte počas mesiacov júl a august. Pani riaditeľka v MŠ mi však povedala, že mám nárok na rodičovský príspevok ešte počas ďalších troch mesiacov od nástupu syna do škôlky. Je to pravda?
Ďakujem za odpoveď.
Majka
brčko
15.07.09,13:45
Dobrý deň,
prosím Vás o radu:
k 8.7. 2009 som nastúpila do zamestnania po rodičovskej dovolenke (od jun 2007) a hneď čerpem dovolenku za materskú a rodičovskú dovolenku. Syn nastúpi do MŠ až v septembri (bude mať 2,5 roka). Pani na ÚPSVaR mi povedala, že mám nárok na rodičovský príspevok ešte počas mesiacov júl a august. Pani riaditeľka v MŠ mi však povedala, že mám nárok na rodičovský príspevok ešte počas ďalších troch mesiacov od nástupu syna do škôlky. Je to pravda?
Ďakujem za odpoveď.
Majka

predpokladám na rozhodnutí o prijatí do Mš máš napísané, že ho príjímajú s nástupom od 2.9.09 (t.j. nie je tam nikde spomenutý dátum 1.9.09). V takom prípade máš nárok na RP za mesiace 7+8+9/09 samozrejme v plnej výške (za 9/09 je už RP o niečo vyšší), lebo aj v 9/09 splníš podmienku na nárok na RP, lebo ten 1den (1.9.09) ešte syn nechodil/resp. nebol prijatý do Mš a stačí splniť podmienku časť mesiaca (a aj 1den je časť mesiaca).

Za daľšie mesiace nárok na RP mať nebudeš, jedine, že by mal prerušenú dochádzku aj s potvrdením zo škôlky, ktoré by si odniesla na UPSVaR. Či chodí do škôlky na adaptačný pobyt po prijatí do škôlky na pár dní alebo chodí na celý den, je pre nárok na RP nepodstatné. Je už prijatý do škôlky, takže nárok na RP, ak bude celý mesiac v škôlke bez papierovo potvrdeného prerušenia dochádzky, mať nebudeš.
MajkaV
15.07.09,14:40
Ďakujem,
tak mi to vysvetlila aj pani na ÚPSVaR a žiadala aby mi riaditeľka vystavila potvrdenie o prijatí do MŠ, kde bude napísané, že syn je prijatý od 2.9. Ale pani riaditeľka v MŠ namietala, že ona ma pravdu.
Ešte raz ďakujem.
Majka
brčko
15.07.09,17:42
Ďakujem,
tak mi to vysvetlila aj pani na ÚPSVaR a žiadala aby mi riaditeľka vystavila potvrdenie o prijatí do MŠ, kde bude napísané, že syn je prijatý od 2.9. Ale pani riaditeľka v MŠ namietala, že ona ma pravdu.
Ešte raz ďakujem.
Majka

jedine ak by to bola MŠ, ktorá nie je napojená na štátny rozpočet a dá ti o tom pani riaditelka aj potvrdenie (tlačivo majú myslím na UPSVaR)

alebo

by chodil syn na adaptačný pobyt ešte "pred prijatím do škôlky" (vraj aj to sa dá, no skúsenosť nemám), ak nebol prijatý bežným postupom. Bežný postup prijatia je, že prihlášky do Mš sa dávajú tuším vo februári, marci, potom to má riadny postup a rozhodnú, či od septembra dieťa príjmu alebo nie. No možno ak by nemali plne obsadenú škôlku, tak sa dá aj neskôr ísť na adaptačný pobyt a potom príp. dieťa prijať. Také niečo som čítala, no neviem, či som si v tom niečo aj zle nevysvetlila. Takže ber s rezervou. ;)
anka_p
24.06.10,17:25
Dobrý večer, viete mi poradiť ako je to v súčasnosti s adaptačným pobytom v MŚ? Moja dcéra je prijatá do skôlky od septembra. Ja nastupujem do práce. Do škôlky je prijatá na základe rozhodnutia. Dá sa to ešte zmeniť, aby chodila mesiace september, november a december len na niekoľko hodín do škôlky a aby som mala ešte nárok na RP? Som zatiaľ posudzovaná podľa "starého zákona", nepodávala som si žiadosť o zvýšenie rodičovského do veku 2 rokov dieťaťa. O uvedené zvýšenie môžem požiadať len do konca júna, tak je to pre mna dôležité, či sa mám radšej nechať posudzovať podľa starého zákona a využiť ešte 3mesiace RP.
anka_p
28.06.10,03:49
Dobrý večer, viete mi poradiť ako je to v súčasnosti s adaptačným pobytom v MŚ? Moja dcéra je prijatá do skôlky od septembra. Ja nastupujem do práce. Do škôlky je prijatá na základe rozhodnutia. Dá sa to ešte zmeniť, aby chodila mesiace september, november a december len na niekoľko hodín do škôlky a aby som mala ešte nárok na RP? Som zatiaľ posudzovaná podľa "starého zákona", nepodávala som si žiadosť o zvýšenie rodičovského do veku 2 rokov dieťaťa. O uvedené zvýšenie môžem požiadať len do konca júna, tak je to pre mna dôležité, či sa mám radšej nechať posudzovať podľa starého zákona a využiť ešte 3mesiace RP.

Prosím, poradte mi niekto!
eli0104
01.10.12,09:48
Dobry den, aj ja by som sa chcela informovat ohladom adaptacneho obdobia v skolke. Na buduci rok v septembri dosiahne moj syn 2 aj pol roka a chcem ho prihlasit do materskej skoly v nasej dedine. Pocula som ze kedze bude mat iba dva aj pol roka, az do dovrsenia jeho troch rokov mam narok na poberanie rodicovskeho prispevku aj ked budem od septembra zamestnana. Vraj riaditelka skolky dieta zapise akoze je este v adaptacnom obdobi. Videla som zmluvu so skolkou u jednej pani v nasej dedine a fakt tam mala uvedene, ze dieta je v adaptacnej dobe. Vieta mi prosim niekto o tomto povedat viac? Dakujem
Tweety
01.10.12,09:55
Nevieš čo je adaptačné obdobie? Je to obdobie prípravy na normálne fungovanie dieťaťa v škôlke. Dieťa je v škôlke a ty môžeš pracovať bez toho. aby si prišla o RP. Spočiatku sú to 2 hodiny, potom 4 a potom celý deň.