heket
03.08.05,12:16
Zatiaľ som nenašla na túto tému príspevok . ak je tak ma usmernite.

Má niekto skúsenosti s vysielaním zamestnancov pracovať do zahraničia a sociálnou poisťovňou pri vystavovaní formulárov E 101?

Ide o to , že FO na základe nášho ŽL pracuje v Nemecku a má formulár E 101.
Teraz tam chce dať aj zamestnancov . Ale medzi tým si zriadil s.r.o., lebo chce podnikať v Nemecku ako s.r.o.Teraz chce odo mňa, aby som mu poradila či má vyslať zamestnancov ešte ako FO a potom, keď bude môcť podnikať ako s.r.o. prehodiť tých zamestnancov na s.r.o. a opäť vyslať. Prezerala som si stránku soc.poisťovne a tam sú limity 4 mesiacov.Takže až za 4 mesiace môže poslať zemestnancov za s.r.o. preč, ale tí zamestnanci sú ešte zamestnaní u FO.Keď ich prehodí na s.r.o. nemôže ich ešte 4 mesiace vyslať.Je to akýsi začarovaný kruh , z ktorého ho neviem vyviesť ,pretože nemám skúsenosti s touto oblasťou. Nájde sa niekto kto už má s tým skúsenosti? Ďakujem.
heket
03.08.05,11:59
To nikto nemá skúsenosti, alebo je to nezrozumiteľne napísané?
Jura
03.08.05,12:42
A k čomu má slúžiť ten formulár E 101, ja poznám E 111.
rosemary
04.08.05,07:55
Takisto poznám iba E 111, ale ten nevydáva sociálka , ale zdravotná poisťovňa. Podľa informácií z nemenovanej ZP nenahradí však poistenie liečebných nákladov v zahraničí, je len na okamžité ošetrenie.
heket
05.08.05,05:15
Vydáva ho soc.poiťovňa a slúži aho doklad o tom ,že ste dôchodkovo a nemocensky poistení . Ak by ste ho nemali musíte sa poistiť v štáte,v ktorom pracujete.
Marcel Mesík
19.06.08,11:15
Treba poslať žiadosť na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Odbor záležitostí EÚ a medzinárodno-právnych vzťahov, Špitálska 4-6, 816 43 Bratislava o výnimku, podľa článku 17 nariadenia Rady EHS č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby, SZČO a članov ich rodín pohybujúcich sa v rámci spoločenstva ... Dosledujte si, aby MSPSVaR nedalo SP len žiadosť, ale aby to bola povolená výnimka, ináč sa môže stať (tak ako mne), že Vám E 101 SP po roku vyhlási za neplatnú.
kunecka
20.06.08,10:05
Ahojte, PLS, ak SZCO spolu s jednym zamestnancom idu do CR na montaz zhruba tak na 1 mesiac, ostatni zamestnanci ostavaju v SR, tiez potrebujem poziadat o formular E 101?
kunecka
20.06.08,10:21
Vlastne, ja by som to skor povazovala za zahranicnu prac. cestu, ale nie som si tym ista...
suchal
30.03.09,11:03
som majitel personalnej agentury a ponukame moznost prave v tomto pripade prekonat tie 4 mesiace cez nas. viac info na 0902900115
Roxana
30.03.09,13:37
Formulár E101 vydáva soc. poisťovňa živnostníkom aj zamestnancom vyslaným do zahraničia. Bez tohto formulára sú osoby pracujúce v zahraničí povinné platiť soc. poistenie v krajine v ktorej pracujú. Ak chce s.r.o. vyslať svojich zamestnancov do zahr. a požiadať o formulár E101 musí byť prihlásená v SP min. 4 mesiace. To isté platí aj pre živnostníkov - musia mať živnosť min. 4 mesiace. U s.r.o. je to obmedzené aj tým, že vyslať môže len 75% výkonných zamestnancov.
Roxana
30.03.09,13:42
Ak chce s.r.o., alebo živnostík požiadať o predmetný formulár, nesmie mať žiadne neuhradené záväzky voči SP. K formuláru treba doložiť zmluvy v originálnom vyhotovení aj v preklade. Preklad nemusí byť úradný, pracovné zmluvy a výpis z OR.
kkllc
01.07.09,13:53
SZČO s trvalým pobytom v SR má koncesnu listinu SR a licenciu na medzinárodnu dopravu.
Svoju činnosť vykonáva na 90% na Slovensku, ale občas ide na 1 - 2 dni na prepravu do rôznych krajín EU. Má si žiadať E101? Ak ano musí pred každou cestou nanovo, alebo vypíše všetky krajiny EU a E101 sa vydá na obdobie napr. 1 rok?
kkllc
02.07.09,10:28
Prosím Vás čo je to za formulár, na kolko sa ydáva a kto to kontroluje ak to nebudeme mať? Inšp. práce SR?
anry22
16.09.09,14:33
tie štyri mesiace musi mat SZČO odrobene na slovensku to musí mať zdokumentované faktúramy,príjmovými blokmi atd to jezakladna podmienka nemože si založit živnosť a odisť preč alebo lepšie povedane žiadať o E101 musí proste odpracovať v tej svojej oblasti na čo ma živnosť štyri mesiace na Slovensku inak nema nárok na vydanie E101 je to dohoda s ÉU.Ja som to tiež podaval a my to vratili spet že to musim zdokumentovať
hudyvin
24.11.09,21:28
Tak aj ja by som sa chcel spýtat a obnovit trosku temu, ze ako to je s tým formularom E 101... ja mam zivnost otvorenu uz dlhsie, len momentalne pozastavenu.. Som na RD... Po opatovnom spusteni je potrebne tiez mat ju minim. 4 mes. a tak ziadat o E 101??? Ja uz som raz E 101 vybavenu mal a nemusel som nikomu dokladovat faktury, ani prijimove, ani nic...
Ako to je teraz?
abel
24.11.09,21:42
Tak aj ja by som sa chcel spýtat a obnovit trosku temu, ze ako to je s tým formularom E 101... ja mam zivnost otvorenu uz dlhsie, len momentalne pozastavenu.. Som na RD... Po opatovnom spusteni je potrebne tiez mat ju minim. 4 mes. a tak ziadat o E 101??? Ja uz som raz E 101 vybavenu mal a nemusel som nikomu dokladovat faktury, ani prijimove, ani nic...
Ako to je teraz?
skús pozrieť napr. príspevok 8 tu http://www.socpoist.sk/vysielanie-pracovnikov-do-krajin-eu--ehs-a-svajciarska/1553s prípadne poradňu, čo je v roletke na tej stránke vľavo
Jara
12.01.10,09:23
Prikladám stanovisko SP ohľadom formulára E101 a zmeny na RL, nakoľko sú tu na Porade rôzné stanoviská a tak sa možno niekomu zíde:


Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:

Sme občianské združenie PO. Naša riaditeľka ide na konferenciu do Londýna na 1 deň. Má európsky preukaz poistenca ako súkromná osoba. Nebude tam vykonávať zárobkovú činnosť, ide o riadnu služobnú cestu. Potrebuje mať vyplnený formulár E 101 a mame urobiť zmenu na RLFO? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Dobrý deň Vám želáme,


vysielanie zamestnancov sa riadi ustanovením článku 14 (1) (a) nariadenia Rady (ES) č. 1408/71 zo 14. júna 1971 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnané osoby pohybujúce sa v rámci spoločenstva v znení neskorších zmien a doplnkov, v zmysle ktorého sa na osoby zamestnávané na území jedného členského štátu podnikom, pre ktorý zvyčajne pracujú, ktoré tento podnik vyslal na územie iného členského štátu vykonávať pre tento podnik prácu, aj naďalej vzťahuje legislatíva prvého členského štátu za predpokladu, že očakávané trvanie tejto práce neprekročí 12 mesiacov, a že osoby nie sú vyslané nahradiť iné osoby, ktorým skončila doba vyslania.

Ustanovenia týkajúce sa vyslania sa použijú aj v prípade splnenia podmienok vyslania, ak vyslanie trvá len 1 deň (napr. účasť na konferencii, seminároch, výstavách, podpisovanie obchodných zmlúv, atď.).

Zamestnávateľ je tiež povinný, ak zamestnanec bude dočasne vykonávať svoju činnosť na území iného členského štátu EÚ, vrátane štátov EHP a Švajčiarska, oznámiť zmenu štátu miesta výkonu práce zamestnanca na „Registračnom liste fyzickej osoby“ aj v prípade ak by výkon činnosti mal trvať 1 deň - účasť na konferencii, výstavách, školeniach (§ 231 ods. 1 písm. o) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov).

Podrobnejšie informácie Vám poskytne pobočka Sociálna poisťovňa, príslušná podľa sídla zamestnávateľa.
ivo_b
19.03.10,09:26
Taketo podnikatelske prostredie tu mame! Dalsi nezmyselny formular na vyplnanie. A asi sa mozeme tesit na kontroly a pokuty :-(