gabča112
15.07.09,18:04
Chcela by som poprosiť niekoho o radu, či umožňuje zákon zamestnancovi čerpať dovolenku aj napriek tomu, že mu ju zamestnávateľ nepovolí. Ide o to, že už od februára nedostávame mzdy a zamestnávateľ nás núti aj napriek tomu pracovať. Momentálne som PN. Po ukončení PN by som chcela odcestovať (deti sa tešia k moru). Už som sa raz pokusila čerpať dovolenku a zamestnávatel mi oznámil, že mám Ačko. Nechcem dať zatiaľ výpoveď , lebo by nás mal niekto kúpiť alebo by som si chcela časť dlhu uplatniť na garančnom.... Je možné že by som išla na tú dovolenku aj napriek tomu, že mi dá Áčko, ale neviem, aký by to malo dopad potom, ked by som sa chcela prihlásiť na úrade práce alebo aj stým garančným. Pracujem druhý rok po materskej, takže nemám ani len nárok na podporu. Som v slepej uličke - poradí mi niekto prosím , ako z toho vyklučkovať???

:mee::mee::mee:

Ďakujem.
Lianka
17.07.09,00:11
Aky je dovod, ze ti nechcu dat dovolenku? Vela prace? Ci len z principu?
Llívia
17.07.09,03:12
Keď ti dovolenku zamestnávateľ nepovolí, nemôžeš ju čerpať. Ak aj napriek tomu na ňu nastúpiš, môže ti dať neospravedlnenú absenciu (to si myslela tým "Áčkom" - ono to totiž nemusí byť všetkým jasné) aj s dôsledkami, ako napr. okamžité skončenie pracovného pomeru pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny, krátenie dovolenky o 1 - 2 dni, môže si uplatniť náhradu škody, ak mu ju touto absenciou spôsobíš. Tieto dôsledky si dobre zváž, lebo ako píšeš, v prípade, že by ťa zamestnávateľ vyhodil, nemáš nárok na podporu a so zápisom, že si skončila pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny si v tejto dobe asi tak rýchlo zamestnanie nenájdeš.
gabča112
17.07.09,05:39
Vdaka za odpoveď. Takže jediné východisko je dať okamžitú výpoveď?? Ide o to že dal exekúciu na vlastnú firmu a peniaze dáva len tomu komu chce a pri poslednom vyplácaní ma vynechal. Jednoducho ak chcem peniaze, ktoré som si už zarobila musím si odrobiť ešte raz. Ak by som dala výpoveď a nový kupca mal podmienku zaplatiť mzdy terajším zamestnancom, dražba sa už uskutočnila, budem patriť medzi nich?? Ďakujem.
ivka70
17.07.09,05:42
Vdaka za odpoveď. Takže jediné východisko je dať okamžitú výpoveď?? Ide o to že dal exekúciu na vlastnú firmu a peniaze dáva len tomu komu chce a pri poslednom vyplácaní ma vynechal. Jednoducho ak chcem peniaze, ktoré som si už zarobila musím si odrobiť ešte raz. Ak by som dala výpoveď a nový kupca mal podmienku zaplatiť mzdy terajším zamestnancom, dražba sa už uskutočnila, budem patriť medzi nich?? Ďakujem.

Nevyplatenie mzdy alebo jej casti je tresnym cinom.

Toto by som riesila cez policiu, udanie pre tento trestny cin.
/od februara je skutocne hooodne daleko/

A dala okamzitu vypoved z tohoto dovodu /pri ktorej je narok aj na odstupne/
gabča112
17.07.09,17:25
Žial už veľa ľudí z firmy dalo výpoveď a podali trestné oznámenie ale moc neuspeli. Posiela im po 10€ raz za dva mesiace, aby sa nemohli sťažovať, že im neplatí. Ale určite niečo musím aj ja s tým urobiť. Ďakujem.
ivka70
17.07.09,17:55
Žial už veľa ľudí z firmy dalo výpoveď a podali trestné oznámenie ale moc neuspeli. Posiela im po 10€ raz za dva mesiace, aby sa nemohli sťažovať, že im neplatí. Ale určite niečo musím aj ja s tým urobiť. Ďakujem.

To mu ale nepomoze, stale naplna podstatu trestneho cinu, takze dalsi krok, podat zalobu.
Llívia
20.07.09,03:40
Ešte sa môžeš obrátiť aj na inšpektorát práce. Alebo skús tvojmu podarenému zamestnávateľovi povedať, že to urobíš (trestné oznámenie, inšpektorát), príp. mu pred nosom zamávaj listami pripravenými na odoslanie. Možno sa zľakne a mzdu ti vyplatí.
valika3
06.10.09,06:02
Nevyplatenie mzdy alebo jej casti je tresnym cinom.

Toto by som riesila cez policiu, udanie pre tento trestny cin.
/od februara je skutocne hooodne daleko/

A dala okamzitu vypoved z tohoto dovodu /pri ktorej je narok aj na odstupne/
prosím Vás, podľa akého zákona a paragrafu je nevyplatenie mzdy trestným činom?
ivka70
06.10.09,06:19
prosím Vás, podľa akého zákona a paragrafu je nevyplatenie mzdy trestným činom?

Podľa § 214 ods. 1 zákona č. 300/2005 Z. z. (http://www.porada.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=4778630&FragmentId2=4778630) Trestný zákon v znení účinnom od 1. 6. 2007 sa trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného dopustí ten, kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby. Podstatným znakom spáchania tohto trestného činu teda je, že zamestnávateľ nevyplatil mzdu zamestnancovi v deň splatnosti mzdy, hoci mal peniaze na účte a tieto peniaze nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti firmy.
Tweety
06.10.09,06:20
prosím Vás, podľa akého zákona a paragrafu je nevyplatenie mzdy trestným činom?
Našla som v prísp. od Chobota( dúfam, že sa na mňa nenahnevá):
Navyše nevyplatenie mzdy je trestný čin (ukáž im aj § 214:

(1) Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.
krater
06.10.09,06:23
gabca uprimne ta lutujem! neplati ale robit mas dokonca ti zo zakona moze manipulovat s dovolenkou vlastne si robi s tebou co chce. tak ako proti takymto "zamestnavatelom" bojovat. neskutocne kedy sa tento stat zacne o toto novodobe otrokarstvo zaujimat! :(
asi by som sa uz s nim neparala a vyhrazala aj tak kedze je firma v exekucii dost mozne ze o miesto prides tak z neho aspon nieco vytlc kym sa da!