I.K.A
15.07.09,19:44
V našej obci sa začína realizovať stavba verejnej kanalizácie,ktorá povedie
okrajom verejnej komunikácie, Táto komunikácia je doposiaľ vo vlastníctve majiteľov priľahlých pozemkov.Je možnosť žiadať od Obecného úradu napr, nájom za užívanie? O odpredaj nemáme záujem.
220870
15.07.09,19:51
Neviem presne ale najskôr treba zisťiť do akej hĺbky je pozemok váš a v akej hĺbke bude kanalizácia.
vratnik
16.07.09,05:07
Zaciatkom nasho pozemku vedie viacero sieti na ktore mame napojeny dom. Tieto siete vyrazne zvysili hodnotu nehnutelnosti a ani vo sne ma nenapadlo ziadat najom od obce za siete, ktore vyuzivam. Podla podobnej logiky by ste aj vy mali platit najom obci za vuyzivanie obecnych komunikacii. Ja by som bol rad, ze niekdo za vlastne peniaze buduje kanalizaciu popred moju nehnutelnost. Samozrejme by mi to vadilo keby sla napriec pozemko, ale ked ide okrajom.
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.07.09,05:11
Myšlienka dobrá, ale netýka sa tejto veci.
Výňatok zo stavebného zákona, § 58 ods. 4 :

4) Stavebník podzemných stavieb podliehajúcich tomuto zákonu nepreukazuje vlastníctvo alebo iné právo k pozemku alebo stavbám na ňom, ak ide o stavby, ktoré funkčne ani svojou konštrukciou nesúvisia so stavbami na pozemku ani s prevádzkou na ňom a ktoré ani inak nemôžu ovplyvniť využitie pozemku na účel, ktorému je určený.

Je to napr. stavba metra a pod.


CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.07.09,06:14
Zaciatkom nasho pozemku vedie viacero sieti na ktore mame napojeny dom. Tieto siete vyrazne zvysili hodnotu nehnutelnosti a ani vo sne ma nenapadlo ziadat najom od obce za siete, ktore vyuzivam. Podla podobnej logiky by ste aj vy mali platit najom obci za vuyzivanie obecnych komunikacii. Ja by som bol rad, ze niekdo za vlastne peniaze buduje kanalizaciu popred moju nehnutelnost. Samozrejme by mi to vadilo keby sla napriec pozemko, ale ked ide okrajom.

Vôbec nesúhlasím.

Užívanie cesty si platí každý sám. Ich budovanie a údržba sa realizuje (ak nie sú súkromné) z daní občanov. Podnikatelia platia cestnú daň.

Prevádzkovanie verejného vodovodu a verejnej kanalizácie je klasické podnikanie, za ktoré platí každý, kto je napojený. Ak niekto ide budovať niečo cez môj pozemok, tak sa musí so mnou dohodnúť. Vlastníctvo je z ústavy nedotknuteľné. Dohoda je dohoda preto, lebo sa musí niekto dohodnúť. Správca je zo zákona povinný pripojiť každého, ak to je technicky možné (voda a kanalizácia).

Ak mi bude verejná sieť "zavadzať" a je aj na mojom pozemku (prechádzať cez môj pozemok), tak sa môže preložiť, ale len na moje náklady (stavebníka), nie na náklady správcu. Nikto sa nebude so mnou o tom baviť, je to zo zákona.

Odporučujem Vám rokovať, min. napr. o zriadení prípojky na náklady správcu verejnej siete a pod. Nehovorím o vydieraní.

Nezabudnúť, že siete majú aj svoje ochranné pásmo, v ktorých je zakázané stavať.

Výňatok zo stavebného zákona : § 58 ods. 2) Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu. To neplatí, ak tieto skutočnosti preukázal v územnom konaní a po právoplatnosti územného rozhodnutia nedošlo k zmene.


Súhlas mal byť aj pri územnom rozhodnutí.

CIMOM
amoo
01.08.09,07:12
Skuste si poziadat aspon o bezplatne zhotovenie kanalizacnej pripojky, ak sa bude stavat na ceste ktora je vasim vlastnictvom je na vasom LV urcite vas pozvu na prejednanie, podmienky spisete, podpisete na OU a dostanete aj vyadrenie zo ziv. prostredia.