Robert333
15.07.09,21:04
Chcem sa spýtať, aké odvody je povinný platiť začínajúci živnostník. Ide o môjho otca, ktorý je dôchodca, takže dobrovoľne nepotrebuje platiť žiadne poistenie. Otázka teda je, kde sa musí povinne prihlásiť.

Ak to správne chápem, do sociálnej poisťovne sa nemusí povinne prihlásiť. Iba ak za jeden kalendárny rok vyfakturuje viac ako 12-násobok minimálnej mzdy, potom mu vyvstáva povinnosť. Ale nie som si istý, ako je to v prípade zdravotného poistenia. Či tam musí vždy platiť aspoň minimum.

Moja ďalšia otázke je, ako toto funguje, keď zruším živnosť a opätovne ju zriadim po určitom čase. Na základe iných diskusií súdim, že po zrušení živnosti sa musím odhlásiť zo sociálnej poisťovne. A keď živnosť znovu založím, potom mi povinnosť prihlásiť sa opäť vzniká až po tom, čo za jeden kalendárny rok vyfakturuje viac ako 12-násobok minimálnej mzdy. Opäť mi však nie je jasné, ako funguje zdravotné poistenie. Či musím platiť minimálnu poistku za každý mesiac, kedy som živnostník.
veronikasad
15.07.09,19:09
Každý SZČO - aj starobný dôchodca, sa musí do 8 dní od začiatku podnikania prihlásiť v zdr.poisťovni /vraj sa to dá aj cestou ŽU/. Starobný dôchodca si môže v prvom roku podnikania určiť vymeriavací základ 0 a preddavky platiť nemusí. Ak jeho vymeriavací základ presiahne VZ poistenca štátu, musí po podaní ročného zúčtovania zdr.poistenia nedoplatok zdr.poistenia uhradiť.

Druhá časť otázky je nejasná - vzťahuje sa na prípad tvojho otca, ktorý ešte nepodnika ?
Marianna01
15.07.09,19:15
Súhlasím s Veronikou, snáď len toľko, že určite prihlásenie do ZP a na DU vybaví živnostenský úrad.

Na druhú časť otázky - ano, súdiš dobre, takéto špekulácie zákon priamo nezakazuje. Pri zdravotnom poistení - ako dôchodca po ukončení živnosti za neho opäť platí poistné štát
igor1234
16.07.09,09:28
- začínajúca SZČO v tvojom prípade dôchodca neplatí odvody pokiaľ jeho príjem nepresiahne 12 násobok minimálnej mzdy. Chcem však upozorniť že táto "uľava" nie je 1 rok ako mnohý chápu - jednoducho povedané do podania DP. Takže ak otvorí niekto živnosť napr. v decembri tak do podania DP má 3 mesiace. Po podaní DP je potrebné zaniesť výpis z DP do sociálnej poisťovni do 30.06. v danom roku a aj presiahne spomínanú hranicu tak od 1.7. začne platiť. Dôchodci (starobní a predčasne starobní) majú nárok na zľavu na poistnom a to vo výške 6 %. V tomto období platia dôchodci z minim. VZ vo výške 72€.
- čo sa týka druhej časti tvojej otázky, tak ja mám takého informácie. Vysvetlím to na príklade. Napr. zruším si živnosť 20.6.2009, novú otvorím napr. 23.6.2009 tak musíš nanovo podať prihlášku a platiť odvody od 1.7.2009. Takže jednoducho povedané ak si obnovíš alebo urobíš novú živnosť do 1.7.2009 vrátane, tak musíš platiť od 1.7.2009. Ak však prekročíš tento "magický dátum!:D, tz. že živnosť otvoríš až od 2.7.2009 tak povinnosť platiť odvody na nemocenské a dôchodkové poistenie ako SZČO ti vznikne najskôr od 1.7.2010
:eek:ak dovtedy nezmenia samozrejme zákony
Janurka
16.07.09,13:16
Možno by stálo za úvahu založenie s.r.o. Nájdeš tu dosť príspevkov, z ktorých zistíš, kedy sa v prípade s.r.o. odvody platia a kedy nie.
tatramat
20.07.09,20:46
Pripájam sa, založiť sro je lepšie.

Aj z hľadiska vlastnej ochrany majetku, aj z hľadiska povinných platieb štátu ako v prípade živnostníka.

Osobne si myslím, že živnostníci to majú najťažšie, napriek tomu, že ich je značná skupina. Štát sa veľmi rád na "zahojí".

Ako konateľ nemusí platiť žiadne poplatky.
Ak by ste chceli vedieť viacej, môj mail (všetko spolu) : smartmoney @ azet . sk