myjafcanka
15.07.09,21:35
Chcela by som sa opýtať, či má moja mama nárok na kompenzácie zťp. Je už na dôchodku a má náhrady oboch kolenných klbov. Druhé koleno jej operovali v novembri 2008. Stále má problémy s posudkovou lekárkou. Posiela ju od jedného lekára k druhému. Pred týždňom bola zase u ortopeda, aby jej vypísal, čo jej operovali. Keď prišla na socialne, tak jej pracovníčka povedala, že nevie, či jej žiadosť schvália, pretože by musela mať nejaké následky po operáciách. Už ma to tiež štve. Ak by mala nárok podla ZZ 447/2008, kam sa má obrátiť, ak by jej žiadosť neschválili. Ďakujem
Katy a R
15.07.09,19:58
... to, že jej pracovníčka povedala, že "nevie, či jej to schvália".. to nech si nevšíma.
Dôležité je, aby predložila všetku potrebnú dokumentáciu pre posudkového lekára na ÚPSVaR. On na základe tejto dokumentácie posúdi "mieru funkčnej poruchy". Aby mohla byť reč o kompenzáciách, musí to byť aspoň 50%.
V prílohe č. 3 sú uvedené percentá pre jednotlivé diagnózy...

Na posudku býva uvedené(poučenie) ako a v akom termíne sa možno odvolať..
kaco11
16.07.09,03:45
Takéto pracovníčky si skutočne netreba všímať. Svokra ma rakovinu v podstate po celom tele. Chodí na ožarovania, z toho ma odpálené stavce. Vyoperovaný prsník. Býva jej zle z chemoterapie. Fungovať vydrží tak dve hodiny. Liekov berie viac ako cele nemocničné oddelenie a keď žiadala o ZŤP tak sa jej pracovníčka spýtala "a to máte len rakovinu?" Skoro som z nôh spadla. Schválili jej to. Treba vytrvať.
misoft
16.07.09,18:29
Keď si všimnete, tak necitlivosť, arogantnosť a neznalosť zákonov pracovníkov na sociálnych úradoch je priam zarážajúca - je to akoby ONI dávali príspevky zo svojho, pritom ich platy sú z našich daní!

(Nechcem otvorene kritizovať, ale ryba smrdí od hlavy - v tomto prípade od ministerky - jej výroky pre média a verejnosť často nemajú s citlivosťou, socialnym cítením ani znalosťou zákonov nič spoločné!)
ondrejvla
16.07.09,20:02
V tomto prípade jej kompenzáciu schvália, len ak používa palicu, alebo fran.barlu, inak nie, alebo ak má nariadenú diétu z dôvodu choroby, napríklad diabetickú, bezlepkovú. Teda, ak obidve myslíme to isté, kompenzáciu finančných prostriedkov, ak chceš príspevok na MV, prípadne na PHM, to sú zvlášť žiadosti, resp.tlačivá na tieto žiadosti. Ak nie je pohyblivá, tak určite má nárok na kompenzáciu fin.prostriedkov na prepravu. Pri diagnóze, ktorú spomínaš mám predpoklad, že je nútená používať nejakú oporu pri pohybe, vtedy je možné požiadať o tento príspevok. Držím palce.