Venom17
16.07.09,00:19
Zdravim.
V oktobri 2008 som si kupil novy PC (lahky nadstandard). Pred nieco vyse mesiacom mi zacal HDD vyrazne pomalsie pracovat. Je to klasika SATA II (320GB) so 16MB cache a 7200ot/min., rozdeleny na dve particie. Nabeh systemu je o nieco pomalsi a tiez aj jeho vypinanie, no najhorsie je to pri kopirovani dat z C na D, medzi externym HDD alebo pri rozbalovani rar suborov. Niesom si vedomy, ze som v inkriminovany den urobil vazny zasah do HDD alebo ze sa vobec nieco stalo. Pocitac ako taky pracuje v podstate bez problemov. Skusim som zopar diagnostickych programov, ale ako laik som vely vody nenamutil. Rozmyslam o preinstalovani systemu, aj ked ten pracuje dobre. Preto prosim o radu ako stav zlepsit alebo aspon o vysvetlenie...Dakujem.
Ivus44
16.07.09,05:25
co sa tyka pomalsieho pracovania pc, nemoze to byt tym, ze tam mas pospustanych strasne vela programov?ja som pomocou windows startup inspectora povypinala vela zbytocnych programov, ktore sa mi automaticky spustali pri zapnuti pc a teraz frci ako hodinky
prevod
16.07.09,08:08
venom17 ,

tvoj problem moze by hocico ..
nejaky proces v operacnej pamati ,ktory spomaluje system ,alebo ako pisala ivus prilis vela procesov , virus a pod.

ako prve by som vsak pozrel aky mas suborovy system na oboch particiach.
Otvor "Tento pocitac" , raz klikni na "Lokalny disk C:" a vlavo dolu je tabulka "Podrobnosti" , tam by mala byt informacia "System suborov".
Na oboch diskoch odporucam NTFS. Niektore pocitace ,ktore sa u nas predavaju (najma notebooky) s predinstalovanym Win XP maju suborovy system FAT32 , co je na tento OS vrcholne nevhodne.

Dalej ma napada defragmentacia. Spustis ju pomocou "Start" -> "Programy" -> "Prislusenstvo" -> "Systemove nastroje" -> "Defragmentacia disku".

Daj vediet ci pomohlo.
Venom17
16.07.09,08:53
Tak vela procesov spustenych nemam. Po starte sa spusta 7 a tak to je vlastne od zaciatku.Na toto si davam pozor. Mam samozrejme NTFS a defragmantaciu som robim priebezne raz za mesiac. Toto ma stve ze nemam ani sajnu co sa stalo, lebo to bolo len tak z nicoho nic ako keby som len luskol prstami. ani ziaden virus mi EsetSS nenasiel... Diki za radu.
Mrgrabber
18.07.09,11:51
skús ešte CCleaner http://www.ccleaner.com/download prebehnúť pc a vyčistit od zbytočného bordelu v pc z netu aj prebehnutie nepotrebných registrov ktore tieš brzdia pc ja mám tieš 500gb HDD a ma hnevá skôr pomalšie nabehnutie Windowsu
Stefan2005
18.07.09,12:31
... napísal si veľa o HDD, ale výrobcu nie... Každý z nich ponúka pre svoje disky testovacie utility pre odhalenie prípadných problémov. Odtiaľto si snaď niečo vyberieš:

http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=940&t=909958
dolfort
21.07.09,21:04
Počuvaj. A máš dosť miesta na céčku?

Inak rozlíšiť HW problém od SW problému by možno bolo najlepšie tak, že by si našiel iný rovnaký SATA disk, urobil si image systému, vymeníš disky a otestuješ tam kde to robilo problém. Ak aj na inom disku to bude robiť rovnaké haluze, tak chyba je SW a potom už sa v tom len šprtať.

PS: asi najfeťáckejší soft na diagnostiku HDD aký poznám je MHDD (http://hddguru.com/content/en/software/2005.10.02-MHDD/)
caucico
26.07.09,19:23
Zdravim.
V oktobri 2008 som si kupil novy PC (lahky nadstandard). Pred nieco vyse mesiacom mi zacal HDD vyrazne pomalsie pracovat. Je to klasika SATA II (320GB) so 16MB cache a 7200ot/min., rozdeleny na dve particie. Nabeh systemu je o nieco pomalsi a tiez aj jeho vypinanie, no najhorsie je to pri kopirovani dat z C na D, medzi externym HDD alebo pri rozbalovani rar suborov. Niesom si vedomy, ze som v inkriminovany den urobil vazny zasah do HDD alebo ze sa vobec nieco stalo. Pocitac ako taky pracuje v podstate bez problemov. Skusim som zopar diagnostickych programov, ale ako laik som vely vody nenamutil. Rozmyslam o preinstalovani systemu, aj ked ten pracuje dobre. Preto prosim o radu ako stav zlepsit alebo aspon o vysvetlenie...Dakujem.

Tento problém môže byť spôsobený chybou na základnej doske, skús vymeniť kábel za nový a zapojiť ho do iného SATA konektoru na doske.
pistik71
27.07.09,19:05
skús ešte CCleaner http://www.ccleaner.com/download prebehnúť pc a vyčistit od zbytočného bordelu v pc z netu aj prebehnutie nepotrebných registrov ktore tieš brzdia pc ja mám tieš 500gb HDD a ma hnevá skôr pomalšie nabehnutie Windowsu

Hmmm... CCleaner a obcas PC po nom nenastartuje. Tento nastroj odporucam len skusenejsim pouzivatelom.
pistik71
27.07.09,19:11
Aky mas OS? XP alebo Vista?
Problem bude asi v tom, ze sa ti disk prepina do pomalsieho, ale bezpecnejsieho PIO modu (ak sa opakovane tekekovali nejake chyby pri prenose). Moze to robit aj kabel, odchadzajuci disk, alebo aj Win len tak z nicoho nic (teda uplne nie z nicoho nic, ale tak to vyzera :-)
misoft
27.07.09,20:03
CCleaner a obcas PC po nom nenastartuje.
Fakt? Ja používam CCleaner pravidelne - denne - keď končím prácu s PC, vyhodí všetok bordel, a potom mi PC nabieha ako za "mlada" :D.

Tento nastroj odporucam len skusenejsim pouzivatelom.
Je to azda tak jednoduchý nástroj, že tam skoro nie je čo "pokaziť" (registre si predsa môžeš zálohovať, nie?).
pistik71
27.07.09,20:15
Fakt? Ja používam CCleaner pravidelne - denne - keď končím prácu s PC, vyhodí všetok bordel, a potom mi PC nabieha ako za "mlada" :D.

Je to azda tak jednoduchý nástroj, že tam skoro nie je čo "pokaziť" (registre si predsa môžeš zálohovať, nie?).

Tak si snad skusenejsi pouzivatel, nie? :-)
Pisal som to preto, lebo po CCleaner som uz velakrat daval dokopy ssytem ktory nesiel nastartovat.
Ale na druhu stranu - len tak dalej, aspon si nejake to euro navyse privyrobim (alebo nejaku fajnu pijatiku) :-)
Stefan2005
28.07.09,04:59
... po CCleaner som uz velakrat daval dokopy ssytem ktory nesiel nastartovat....

... nemyslím si, že by to bolo iba vinou CCleaner-u. Používam ho roky (beží na viacerých PC) a zatiaľ bez problémov...
pistik71
28.07.09,08:35
... nemyslím si, že by to bolo iba vinou CCleaner-u. Používam ho roky (beží na viacerých PC) a zatiaľ bez problémov...

Ved pisem ze pre skusenejsich pouzivatelov. Aj dobra vec moze v zlych rukach spravit skodu.
misoft
28.07.09,17:14
Tak si snad skusenejsi pouzivatel, nie? :-)

Som len bežný "user" (nemyslím tým, že s***em :D), ktorý vie len to čo potrebuje. Nie som žiadny IT expert, ale "bežnú" údržbu PC pomocou dostupných prostriedkov (software a aj vysávač :D) viem urobiť. Pokiaľ by som niečo nevedel, tak na to sa buď spýtam, obrátim na odborníka IT alebo posurfujem a pohľadám na internete riešenia. Celkom bežné, nie? :cool: