11p3G
16.07.09,07:48
Zdravim,
chcem sa spýtať, či je možné na Slovensku pri kúpe nového notebooku alebo počítača požadovať odstránenie predinštalovanej licencie Windows a odpočítanie jeho hodnoty z ceny PC (za predpokladu, že system ešte nebol aktivovaný). Počul som, že v iných štátoch v EÚ to tak funguje. Podľa mňa by to tak malo byť aj tu.
prevod
16.07.09,07:53
nazdar ,
nemam konkretne skusenosti , ale operacny system s notebookom je na Slovensku v drvivej vacsine predavany ako OEM produkt. (Vlastne inak som to ani nevidel) OEM produkt je predavany za zvyhodnenych podmienok iba spolu s hradverom , takze podla mna to nie je mozne , pretoze je viazany s danym notebookom.

Skus sa opytat v niektorej predajni a daj vediet , zaujimalo by ma aky postoj k tomu zaujmu.
ivka70
16.07.09,07:55
A preco si nekupit NB rovno bez operacneho systemu?
Martin Mocko
16.07.09,07:59
Ak kúpiš v maloobchode laptop a OEM licencia je na jednej faktúre s laptopom..tak sa licencia viaže iba na ten konkrétny laptop a nemôže sa inštalovať na iné zariadenie. Tak to stojí v licenčných podmienkach MS. Pochybujem, že by to malo byť inak v iných štátoch. MS má predpokladám na celom svete rovnaké licenčné podmienky. Určite je najlepšia cesta kúpiť zariadenie bez OS..prípade už priamo s predinštalovaným linuxom.
prevod
16.07.09,08:10
problem ,ale nastava vtedy ak ma vyhliadnuty konkretny typ , ktory predajca predava len s predinstalovanym OS
Stefan2005
16.07.09,08:13
...ide to, len v našich končinách to chce pevné nervy...
viď napr. http://www.abclinuxu.cz/blog/kamil_paral/2008/8/vraceni-licence-windows-u-lenovo-cr
Preto nakupovat s rozvahou, a pred kúpou zvážiť čo potrebujem - Windows, Linux, nič... Je to jednoduchšie.
Flinstone
16.07.09,08:30
áno... Kamil Páral ukázal, že sa to dá... popísalo sa o tom dosť.
http://www.zive.sk/Spravy/Predinstalovany-Windows-Mozete-ziskat-spat-peniaze/sc-30-a-278617/default.aspx
marko182
16.07.09,13:33
skill
16.07.09,14:25
Zdravim,
chcem sa spýtať, či je možné na Slovensku pri kúpe nového notebooku alebo počítača požadovať odstránenie predinštalovanej licencie Windows a odpočítanie jeho hodnoty z ceny PC (za predpokladu, že system ešte nebol aktivovaný). Počul som, že v iných štátoch v EÚ to tak funguje. Podľa mňa by to tak malo byť aj tu.
pripajam este, kazdy predajca preda zakaznikovi to co si objedna, ak si objedna NTB s OS tak ho doda, ten je v dnesnej dobe instalovany len na pevnom disku a opatreny autoriz.stitkom , cize je zviazany s konkretnym NTB. Zo strany predajcu tak nieje mozne oddelit SW od HW aj keby chcel. Ak by to zakaznik pozadoval ,partnerom prenho je vyrobca a tak vsetko zostane prave na koncovom zakaznikovi a ak ten ma cas, nervy a silu na vybavenie reklamacie vratenia nepouziteho SW tak ma sancu na uspech. Preto si myslim ,ze vsetky reakcie predajcov budu rovnake.
jazzman
19.07.09,21:38
Ja som k internetu o Tmobilu dostala laptop s windowsom,ktorý však bol iba skúšobnou verziou,na čo ma v predajni neupozornili.dnes mi je laptop tým pádom úplne nanič.nedá sa v ňom okrem mailov vôbec nič robiť!
bobino38
20.07.09,03:37
...a to už akože sa nedá s ním nič robiť?..ved preinštaluj a budeš mať plnohodnotný windows.
11p3G
20.07.09,15:58
ide mi o princíp, prečo by som mal platiť za niečo, čo nechcem používať.
Notebookov bez operačného systému je na trhu veľmi málo.
Flinstone
22.07.09,11:30
Je to aj chyba trhu... dopyt po nb bez OS resp. s Linuxom je minimálny. Lebo hodnotiť to ako snahu výrobcov o legálny soft sa veľmi nedá.
pistik71
27.07.09,19:17
Ja som k internetu o Tmobilu dostala laptop s windowsom,ktorý však bol iba skúšobnou verziou,na čo ma v predajni neupozornili.dnes mi je laptop tým pádom úplne nanič.nedá sa v ňom okrem mailov vôbec nič robiť!

hm... to som este nepocul. A nemyslel si skusobnu verziu MS Office?