v.buranovska
16.07.09,08:11
Ahojte, potrebujem poradit, tak snad sa niekto najde, kto sa tomu rozumie lepsie ako ja :)
Ak mame podany navrh na platobny rozkaz na sud voci firme, pricom este len cakame na vyzvu zo sudu na zaplatenie sudneho poplatku ale ta firma sa medzitym dostala do konkurzu a chceme si prihlasit pohladavku u spravcu konkurznej podstaty, ako je to s platenim sudneho poplatku? Postupujeme spravne?
A este by som rada vedela, aka je postupnost inych pohladavok ak je firma v konkurze. Viem ze najskor sa musi vysporiadat statny zavazok, soc. poistovna, mzdy zamestnancov....a potom prichadzaju na rad ostatny obchodny veritelia - aka je teda postupnost vysporiadania dlhu u tychto obchodnych veritelov? (Moze byt, ze je to podla poradia prihlasenia?)

dakujem krasne za pomoc
Dáša_
16.07.09,06:26
No myslím, že ked je firma v konkurze, je zbytočný platobný rozkaz. Nepomôže.
V konkurze sa v prvom rade uspokojujú zabezpečené pohľadávky.
A potom idú ostatné. Urcite nejdu podľa poradia prihlásenia, tam su si pohľadávky rovné. A ak niečo po speňažení podstaty ostane, delia si rovným dielom.
v.buranovska
16.07.09,06:50
Dakujem. Ja mam totizto informaciu od jednej pravnicky, ze po novom sa to takto vyzaduje - t.j. aj ked je firma v konkurze, dat na sud navrh na PR. Ide o vacsiu pohladavku a zaplatit sudny poplatok by v nasom pripade bola tiez nemala sumicka, pricom vysledok je neisty. Neviem, mozno to vyzaduju len urcity spravcovia... ktovie?
Dáša_
16.07.09,08:00
Dakujem. Ja mam totizto informaciu od jednej pravnicky, ze po novom sa to takto vyzaduje - t.j. aj ked je firma v konkurze, dat na sud navrh na PR. Ide o vacsiu pohladavku a zaplatit sudny poplatok by v nasom pripade bola tiez nemala sumicka, pricom vysledok je neisty. Neviem, mozno to vyzaduju len urcity spravcovia... ktovie?

no na 100% ti odpoviem, ked sa večer manžel vráti domov. V poslednej dobe prihlasoval do konkurzu pohľadávky pre viacerých klientov a som si istá, že neboli popreté. A určite neboli ku nim platobne rozkazy.
Kludne sa spytaj aj viac, v tomto obore je doma a večer ho vyťažim :D:D
Teraz píšem len to, čo si okrajom pamatam.
Dáša_
16.07.09,16:20
Takže, po vyhlásení konkurzu si prihlasuješ svoju pohľadávku aj na súde aj u správcu.

Vo všeobecnosti, pohľadávky sa rozdelujú na dva druhy: zabezpečené a všetky ostatné.
Zabezpečené sú tie, ktoré sú zabezpečené napríklad najčastejšie záložným právom...
Tieto sa uspokojujú speňažením práve tohto zabezpečeného majetku - t.j., ak by si mala pohľadávku a firma by ti za túto pohľadávku ručila nehnuteľnosťou, tak tvoja pohľadávka by bola vyplatená práve z predaja danej nehnuteľnosti.

Z predaja ostatného majetku sa uspokoja zvyšné pohľadávky - percentuálne, podľa výšky.

Ine sú pohľadávky voči podstate, teda tie, ktoré vzniknú po vyhlásení konkurzu. Tie sa uspokojujú naozaj podľa poradia. Ale platobný rozkaz neurobí z existujúcej pohľadávky pohľadávku voči podstate.

Takže záver - návrh na platobný rozkaz (alebo žalobu?) treba vziať späť, lebo súdny poplatok by ste zbytočne zaplatili.