mubo
16.07.09,08:16
Ahojte poraďáci,
mám nasledovný problém: keď si zakúpim osobný automobil M1 na účely prenájmu, mám nárok na odpočet DPH. Ale keď si zapožičiam napr. na mesiac auto M1 faktúru za službu mám s DPH, môžem si odpočítať na vstupe DPH, keď ide o M1?
Tweety
16.07.09,06:21
Ahojte poraďáci,
mám nasledovný problém: keď si zakúpim osobný automobil M1 na účely prenájmu, mám nárok na odpočet DPH. Áno. Ale keď si zapožičiam napr. na mesiac auto M1 faktúru za službu mám s DPH, môžem si odpočítať na vstupe DPH, keď ide o M1? Nie.
Odpovede v texte. Viď §49 Zákon o dph odst. 7. 8.
Costruo
16.07.09,06:33
Paragraf 9 má odst. 1 - 4
Lotarka
16.07.09,06:36
Odpovede v texte. Viď § 9 Zákon o dph odst. 7. 8.

§ 49 ods. 7, 8
azla
16.07.09,06:41
Ahojte poraďáci,
mám nasledovný problém: keď si zakúpim osobný automobil M1 na účely prenájmu, mám nárok na odpočet DPH. Ale keď si zapožičiam napr. na mesiac auto M1 faktúru za službu mám s DPH, môžem si odpočítať na vstupe DPH, keď ide o M1?

Twetty Ti už odpovedala, že nie, avšak je tam chybný odkaz na zákon (chybička sa vloudila:D)

§ 49
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
Johanka
16.07.09,07:48
Iba malé doplnenie pre úplnosť informácií:
...aj s tým nákupom na účely prenájmu to nie je také jednoduché ako to vyzerá ;) musí sa dôsledne sledovať , či sa skutočne OA používa iba na prenájom.

§49 Zákona o DPH
(9) Ak platiteľ použije osobný automobil na iný účel, ako je ustanovené v odseku 8, je povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane, a to v zdaňovacom období, v ktorom osobný automobil prvýkrát použil na iný účel; ak je osobný automobil predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom.