Pietro1785
16.07.09,08:49
Zdravim vas. Chystam sa na kupu RD, ktory sa mi celkom paci az na jeden detail - v jednej izbe sa po stene taha vlhkost (ide to z rohu a taha sa to na dalsiu stenu, takze su celkovo zasiahnute 2 steny). Zvysok domu je suchy a v slusnom stave. Ani v tej izbe s tymi vlhkymi stenami to vobec nesmrdi. Majitelka domu tvrdi, ze ta vlhkost je sposobena tym, ze sused namontoval priamo do steny (tej, ktora zacala vlhnut) branku na svoj pozemok - bol som sa na to pozriet a naozaj - branka nema svoju konstrukciu, ale je dvomi tycami "nabita" priamo do steny.
Prosim Vas o radu, ako by ste odstranili tento problem s vlhkostou.

Dakujem za rady
arizona
16.07.09,07:10
Dobre som to pochopila, že sused upevnil svoju bránu o "váš" dom?:eek::confused::eek: Mal na to povolenie vlastníkov? Asi by som žiadala terajších majiteľov o prerobenie tej brány.

pozri staršie témy:
http://www.porada.sk/t110865-co-s-rohom-miestnosti.html
http://www.porada.sk/t12805-sanacia-vlhkych-stien.html
http://www.porada.sk/t64256-nadmerna-vlhkost-v-byte-a-ceresit.html
http://www.porada.sk/t101000-vlhke-rohy.html
http://www.porada.sk/t67869-plesen-v-byte.html

atď.
Pietro1785
16.07.09,07:24
Dakujem, ale skor by ma zaujimalo, ci ta vlhkost moze byt sposobena tou brankou a tymu tycami v stene. Dalo by sa to odstranit vybratim tych tyci a napr. zateplenim tej steny?
arizona
16.07.09,07:34
Na 100% Ti asi ťažko niekto odpovie na diaľku. Možno by pomohlo, keby sa na to pozrel niekto , kto "sa vyzná" a posúdil...
Za pokus to stojí. Len treba asi pozrieť poriadne na tú stenu- veď voda necháva stopy. Asi je vidno, či steká z otvorov z trubiek, alebo sa ťahá od základov. ( mne osobne sa zdá, že tie trúbky to asi nespôsobujú.Ale môžem sa mýliť-nevidela som to...)
220870
16.07.09,18:11
Arizona to dobre pochopila,tak ju len doplním.Svojim spôsobom to môže spôsobovať tá bránka.Môže sa na nej ako na každom studenšom materiály zrážať voda obsiahnutá vo vzduchu.Mohol aj tým napojením bránky prerušiť vodorovné hydroizolácie.A môže to byť spôsobené aj tým, že po zle vyhotovených napojeniach bránky k domu zateká dažďová voda, alebo môže brána byť práve tým posledným ohnivkom v slede ,keď bráni prúdeniu vzduchu medzi domami a tým aj prirodzenému obsichaniu stien domu.Možno sa len dažďová voda odráža od brány na roh stien.
sthruska
17.07.09,05:06
Tak isto bránka vytvorila tepelný most a chladí steny - nemyslím si, že to je príčinou, ale určite to prispieva.
Pietro1785
20.07.09,05:53
Dakujem za vase odpovede.
Co myslite akym najlepsim sposobom by sa tomu dalo zabranit? Material je palena tehla.
Milan.Žiška
20.07.09,09:30
Odstrániť problém sa dá celkom lahko. Ak ideš zateplovať stenu od suseda doriešte poriadne detaily ukotvenia, prípadne opravte ( skúste ) hydroizoláciu ak došlo k jej poškodeniu. Prípadne na vysušenie použi niektorý zo sanačných systémov.
Osobne si myslím, že sa jedná o spodnú vodu a tahá ju to cez zlú HI do steny. Ak má objekt suterén dá sa to oštriť z vnútra ak nie pomohla by chemická clona. Variant je viac, ale chce to Odbornú obhliadku a správny návrh riešenia. Aby nevznikli ešte väčšie následky.:D

Skús pridať nejaké foto, možno to upresní situáciu.:)
chandler
20.07.09,10:38
Mozno je to z tej branky a mozno nie je. Urcite si zavolaj odbornika ak to chces kupovat.
Pietro1785
24.07.09,11:11
Dakujem Vam za rady.
Ake odizolovanie odporucate na cca 40-50 rocny dom z palenej tehly? Je lepsie podrezanie alebo ist na to chemicky...
FAA
24.07.09,11:41
Dakujem Vam za rady.
Ake odizolovanie odporucate na cca 40-50 rocny dom z palenej tehly? Je lepsie podrezanie alebo ist na to chemicky...

Kým sa rozhodneš, hľadaj informácie a až potom sa rozhodni, mne pomohol urobiť si obraz o stave podložia skúšobný výkop do hĺbky 2m v rohu, kde to najviac zamokalo, urobili sme drenáž a izoláciu nopovou foliou, apríl-máj, takže je ešte skoro hodnotiť. Najlepšie je urobiť komplex.geologický prieskum, ale ten som z fin. dôvodov zavrhol. Oba spôsoby, ktorú spomínaš sú efektívne, ale fin.náročné. Jednoducho, staršie domy a hydroizolácia je problém. S tou bránkov sa mi to nezdá, že by to vlhlo v takom rozsahu.(dve steny)
Pietro1785
24.07.09,12:53
Kým sa rozhodneš, hľadaj informácie a až potom sa rozhodni, mne pomohol urobiť si obraz o stave podložia skúšobný výkop do hĺbky 2m v rohu, kde to najviac zamokalo, urobili sme drenáž a izoláciu nopovou foliou, apríl-máj, takže je ešte skoro hodnotiť. Najlepšie je urobiť komplex.geologický prieskum, ale ten som z fin. dôvodov zavrhol. Oba spôsoby, ktorú spomínaš sú efektívne, ale fin.náročné. Jednoducho, staršie domy a hydroizolácia je problém. S tou bránkov sa mi to nezdá, že by to vlhlo v takom rozsahu.(dve steny)
Myslis ze nopova folia moze pomoct v pripade vlhkej steny?
Milan.Žiška
25.07.09,14:53
Neodizolované murivo z PP je čosi ako pijaví papier keď má zdroj vody. Ak tento zdroj obmedzíš máš to v poriadku.:)

Ešte by mohlo robiť problémy počasie, ale to sa dá očetriť z vonkajšej exterírovej strany.:)
glosy22
28.07.09,10:51
Treba najskor skusit dat drenaz okolo domu (nopova folia + drenazna rurka...cim by sa odviedla voda okolo domu) a ked to nepomoze...tak podrezat ...o injektazi som citala v diskusiach ze vydrzi 5 rokov
220870
28.07.09,16:55
Tzv. nopová fólia vám pomôže asi toľko čo mŕtvemu husle.Chemická injektáž vydrží cca 15-30 rokov.Moc záleží od skladby muriva a okolitého terénu.Chemickú injektáž rozožierajú soli obsiahnuté v murive a v dažďovej vode.Injektáž sa nedá robiť pod potery.Poter sa musí vybúrať a urobiť znova ,vrátane izolácií.Mám skúsenosťi že 50 ročné domy mávajú už izolované nosné múry.Ale nemajú odizolované potery.
petmar
28.07.09,17:21
Mal som podobný prípad, sused mal vybetonovaný stlp, spojený s mojím rohom domu. Stĺp ťahal zhora zrážky a zdola vlhkosť a mne to šlo na ten roh. Stlp sme vlani vyrúbali, teraz sa ma ničím nedotýka a vyzerá to, že máme pokoj. Ako bonus - nemám hluk pri otváraní jeho brány, predtým to bolo v izbe veľmi počuť, aj u teba to musí vrzgať a pišťať. Aj u vás z tej brány môže nejakým spôsobom zatekať alebo základ stĺpika ťahať vodu zo zeme.