bublikatka
16.07.09,08:58
pekny den prajem, chcem sa spytat kde vybavim oznacenie svojho vozidla nalepkou ZTP, co k tomu potrebujem a ake s tym mate skusenosti... ja mam preukaz ZTP a som vlastnickou auta a vzhladom na parkovne a pod by som si rada vybavila tu nalepku... viete mi poradit? vdaka
buchač
16.07.09,09:35
pekny den prajem, chcem sa spytat kde vybavim oznacenie svojho vozidla nalepkou ZTP, co k tomu potrebujem a ake s tym mate skusenosti... ja mam preukaz ZTP a som vlastnickou auta a vzhladom na parkovne a pod by som si rada vybavila tu nalepku... viete mi poradit? vdaka

Nálepka sa vybavuje na odbore dopravy na prislušnom krajskom úrade , kde je potrebné doložiť všetky náležitosti .

Nasledne sa dáva žiadosť na správu komunikácii komunikácií v mieste bydliska ...

" Žiadosť o pridelenie parkovacieho miesta pre držiteľa preukazu ŤZP "

Vzory žiadosti :
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/017B0B1C6533FE3CC125711800377B95?OpenDocument

Poznámka :
Ak nie si odkázaná na pomoc druhého , poprípade je nutnosť barlí z dôvodu obmedzeného pohybu , poprípade vozíka , tak žiadosť ani nedávaj ....
najag
16.07.09,09:41
Ak mate preukaz ZTP, tak poziadajte obvodny urad - oddelenie verejnych priestranstiev o pridelenie parkovacieho miesta, ktore zabezpeci pridelenie parkovacieho miesta, oznacenie a pod. Pokial mam skusenost, niektori primatori prideluju svojim vyvolenym parkovacie miesta na preukazy ZTP osob, ktore ani nemaju trvale bydlisko v danom meste a nemaju ani vodicske opravnenie, teda na cierne duse. Staci iba, ze maju rovnakeho konicka, ako ma primator.
Eulalia
16.07.09,09:47
Nálepky pre ZŤP sa pridelia len vtedy, ak je občan s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaný na individuálnu prepravu. To musí byť uvedené v posudku, ktorý vydáva úrad práce, soc. vecí a rodiny. Ak ide o iné ako pohybové postihnutie, nálepky sa nevydajú.
Okrem toho sa nálepky vydávajú pre postihnutú osobu, nie na konkrétne auto.
najag
16.07.09,09:56
Tak by to malo byt a je pre obycajneho obcana.To ale neplati pre triedu vyvolenych, kde neplatia ziadne zakony, ale pravidla pre smotanku.
ALDA
16.07.09,10:13
Na sídlisku som videla vyhradené parkovisko pre konkrétne auto ako ZŤS a dotyčný je chorý na pečeň. :eek:
bublikatka
16.07.09,10:17
vdaka, ja osobne nemam problem s nohami, ale ako vidim vsade dookola tak naozaj nalepku ma hocikto... tak som uvazovala, ci neskusim aj ja... od augusta bude v KE v centre spoplatnene parkovanie, my mame skolku v centre aj pracujem v centre, tak to by ma auto vyslo moc... aj ked pisu, ze ZTP obcania maju zdarma, ale ako to dokazem ked nemam nalepku??? a miesta pre vozickarov sa aj tak nechystam zneuzivat, ja ako hendikepovana chapem co to je ked nemas co ti patri a co ti jedine vyhovuje...
Xanti
16.07.09,10:19
Je možné,
že takto označené miesto je už dlhšie. Tieto podmienky sa menili tuším k 1.1.2008. Tiež som sa bola informovať po tomto dátume, a bohužial už mi nedali parkovacie miesto lebo nemám postihnutie pohyb. aparátu. Ale sused má tú istú nemoc ako ja, a takto označené parkovacie miesto má. Zbadal sa skôr. :D
bublikatka
16.07.09,10:19
Na sídlisku som videla vyhradené parkovisko pre konkrétne auto ako ZŤS a dotyčný je chorý na pečeň. :eek:

presne toto ma irituje, ked to zneuzivaju, ja nad tym iba uvazujem, ale aj tak si myslim, ze nemam sancu...
Xanti
16.07.09,10:21
presne toto ma irituje, ked to zneuzivaju, ja nad tym iba uvazujem, ale aj tak si myslim, ze nemam sancu... Prepáč budem nesúhlasiť. Dotyčný asi dostal to parkovacie miesto podľa starých pravidiel.
Možno časom aj takých ludí prehodnotia, ktohovie. Ale určite si nemyslím, že je to zneužívanie.
bublikatka
16.07.09,10:23
to je ako teraz, boli sme autom v tatrach a kazdy den sme inac platili... prvy den, ze preukaz nestaci, druhy ze nam da ako na 2 hodiny a treti a stvrty den zadarmo, ze staci, len nechajte preukaz za oknom (jeden den)... no kocurkovo...
a auto je moje, iba ja soferujem, manzel este stale nema vodicak, auto je napisane na mna...
bublikatka
16.07.09,10:26
Prepáč budem nesúhlasiť. Dotyčný asi dostal to parkovacie miesto podľa starých pravidiel.
Možno časom aj takých ludí prehodnotia, ktohovie. Ale určite si nemyslím, že je to zneužívanie.

je to uhol pohladu... predsa len s chorou pecenou netreba parkovacie miesto akoked mas invalidny vozik... kolegyna ma imobilnu mamu a dost casto nema kde zastavit, lebo na vozik nie je miesto... ignoruju to najma prachaci na tereniakoch, ti smu vsetko... asi to su ti primatorovi znami :D
willma
16.07.09,10:27
ja som zas videla, že vozidlo označené ZŤP parkovalo na bežnom parkovacom mieste aj napriek tomu, že vyhradené miesta boli voľné. Skúsila byt som zaparkovať na takom už by ma popoťahovali kade tade. A ešte z druhého súdka- pred nemenovaným hyper super marketom vymizli miesta pre rodičov s deťmi a boli nahradené miestami pre ZŤP. Nič proti, ale .....síce ja už mám kozu veľkú, len mi je lúto tých rodičov s malinkými deťúchmi.
bublikatka
16.07.09,10:30
ja som zas videla, že vozidlo označené ZŤP parkovalo na bežnom parkovacom mieste aj napriek tomu, že vyhradené miesta boli voľné. Skúsila byt som zaparkovať na takom už by ma popoťahovali kade tade. A ešte z druhého súdka- pred nemenovaným hyper super marketom vymizli miesta pre rodičov s deťmi a boli nahradené miestami pre ZŤP. Nič proti, ale .....síce ja už mám kozu veľkú, len mi je lúto tých rodičov s malinkými deťúchmi.

vidis to a ja mam ztp a malu dceru... a dalsie dufam este pride...
Paula
16.07.09,10:35
ja som zas videla, že vozidlo označené ZŤP parkovalo na bežnom parkovacom mieste aj napriek tomu, že vyhradené miesta boli voľné.



Častý jav a ja by som tiež tak zaparkovala v prípade, že pri mojom príchode je to (i pre mňa) vyhradené miesto akurátne obsadené a s mojim autom by som sa pod už prvé zaparkované asi nevmestila ;). Takže aký zázrak vidieť vyhradené miesto v danom okamihu prázdne a "invalid" okupuje pre neho nevyhradené?
Xanti
16.07.09,10:40
je to uhol pohladu... predsa len s chorou pecenou netreba parkovacie miesto akoked mas invalidny vozik... kolegyna ma imobilnu mamu a dost casto nema kde zastavit, lebo na vozik nie je miesto... ignoruju to najma prachaci na tereniakoch, ti smu vsetko... asi to su ti primatorovi znami :D To že ten s chorou pečeňou má zťp a skôr sa spamätal ked si to vybavoval vari je pre to zlý?

Nehnevaj sa, viem čo to je keď sa nedostaneš do auta, lebo aj napriek označenie a prerobenému riadeniu v automobile, ktoré je viditeľné do dialky sa ludia arogantný ludia postavia tak blizko, že človek zdravý má problém sadnúť do auta a nie to s vozíkom.

Ale nie o tom je reč. Skôr o tom, že ty si to chceš vybaviť a narazila si na prekážku v zmene zákona, ktorý už neumožnuje po novom ľudom napr. s chorou pečeňou si vybaviť takéto parkovacie miesto aj ked sú zťp. A teba rozčuluje to, že niekto to má a ty nie.

Btw. vlastná skúsenosť ked som sa bola pred časom informovať na mestskom úrade u nás. Tiež mám zťp a nielen to aj poberám ID, ale nemám problém s pohybovým aparátom. Takže bohužial budem i nadalej hladať na preplnenom parkovisku miesto na parkovanie.
bublikatka
16.07.09,10:54
no tak toto je zle pochopene... ja sa nehnevam na nikoho, len sa pytam ako a kde sa to da a ci vobec sa to da vybavit...
ja mam ZTP a tiez aj invalidny, tiez mam problem iny ako pohybovy (90%-na strata sluchu)
mna nerozculuju ti co to moja vybavene skor ci neskor, len som nad tym zacala uvazovat, lebo to NIEKTO (napr zdravy) zneuziva... chcela som len vediet ako sa to da vybavit ako som uz napisala
aj ked mi je to proti srsti, lebo ja viem, ze na to tiez nemam narok...
Xanti
16.07.09,10:59
Vybaviť na mestskom úrade v mieste bydliska, ale ako bolo spomínané tam potrebuješ to rozhodnutie o problémoch s pohyb. aparátom.
To vieš vždy boli rovný a rovnejší a aj vždy budú. V podstate ja som sa informovala o tom vo februári 2008 a ma to zlostilo, že som to prepasla o pár mesiacov. Čo už. Hladám parkovacie miesto. :D
Chobot
16.07.09,11:02
ja som zas videla, že vozidlo označené ZŤP parkovalo na bežnom parkovacom mieste aj napriek tomu, že vyhradené miesta boli voľné. Skúsila byt som zaparkovať na takom už by ma popoťahovali kade tade. A ešte z druhého súdka- pred nemenovaným hyper super marketom vymizli miesta pre rodičov s deťmi a boli nahradené miestami pre ZŤP. Nič proti, ale .....síce ja už mám kozu veľkú, len mi je lúto tých rodičov s malinkými deťúchmi.

To, že je vozidlo označené ZTP neznamená, že nesmie parkovať na obyčajnom parkovisku. Môže byť, že vozidlo šoférovala iná osoba, nie tá ZTP, preto nepovažoval za dôležité využiť parkovacie miesto.

Aj ja, keď idem bez dcéry, ktorá je ZTP, tak parkujem na obyčajnom mieste. Nezneužívam parkovací preukaz.
bublikatka
16.07.09,11:07
To, že je vozidlo označené ZTP neznamená, že nesmie parkovať na obyčajnom parkovisku. Môže byť, že vozidlo šoférovala iná osoba, nie tá ZTP, preto nepovažoval za dôležité využiť parkovacie miesto.

Aj ja, keď idem bez dcéry, ktorá je ZTP, tak parkujem na obyčajnom mieste. Nezneužívam parkovací preukaz.

presne tak, aj ked ja sama som ZTP, nezneuzivala by som to... ja mam pri bloku stale kde zaparkovat, nerobi mi problem prejst sa aj z konca parkoviska, skor som to chcela kvoli parkovaniu v meste (praca, skolka...). na mestskom vybavim miesto, nalepku na auto na socialke???
Xanti
16.07.09,11:13
presne tak, aj ked ja sama som ZTP, nezneuzivala by som to... ja mam pri bloku stale kde zaparkovat, nerobi mi problem prejst sa aj z konca parkoviska, skor som to chcela kvoli parkovaniu v meste (praca, skolka...). na mestskom vybavim miesto, nalepku na auto na socialke???
Jaj pardon nepochopili sme sa , ja som písala o parkovacom mieste pred barákom ... vyznačené žltou farbou s cedulkou tu smie parkovať len ten a ten .. toto dávajú na mestskom úrade.

Ty si asi myslela parkovací preukaz, no tak to treba naštudovať nový zákon 447/2008 z.z. § 17 a v tom zákone nájdeš aj prílohy na aké problémy môžeš získať tento preukaz ( modrá kartička do okna ).
Chobot
16.07.09,11:24
pekny den prajem, chcem sa spytat kde vybavim oznacenie svojho vozidla nalepkou ZTP, co k tomu potrebujem a ake s tym mate skusenosti... ja mam preukaz ZTP a som vlastnickou auta a vzhladom na parkovne a pod by som si rada vybavila tu nalepku... viete mi poradit? vdaka

Ja by som svoju odpoveď začal tým, že od 1.1.2009 sa zásadne zmenila legislatíva ohľadne preukazov ZŤP. Je to zákon 447/2008 - Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý vstúpil do platnosti od 1.1.2009.

Podľa tohto zákona môže fyzická osoba so zdravotným postihnutím požiadať o preukaz ZŤP (§ 16 zákona). Držiteľ preukazu ZTP má v niektorých prípadoch určité výhody (napr. zľavnené vstupenky, zľavnené náklady na dopravu,..), ale s tento preukaz ho neoprávňuje používať vyhradené parkovacie miesta označené logom invalidného vozíka.

Na to, aby mohol využívať tieto parkovacie miesta, musí si na miestnom úrade práce podať žiadosť o vydanie parkovacieho preukazu (podľa § 17 zákona). Bohužiaľ, skutočne sa sprísnili podmienky na vydanie parkovacieho preukazu, pretože v ods. 1 sú uvedené podmienky, ktorá osoba so zdravotným postihnutím môže tento preukaz dostať:

(1) Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná podľa posudku na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom podľa § 14 ods. 6 alebo má praktickú slepotu alebo úplnú slepotu oboch očí, vyhotoví príslušný orgán parkovací preukaz na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze.

Takže pokiaľ má niekto preukaz ZTP, neznamená to, že je automaticky odkázaný na individuálnu dopravu. To, že je na to odkázaný, musí byť uvedené v lekárskom posudku alebo lekárskej správe. Na základe tohto môže UPSVaR vydať parkovací preukaz. Podľa nového zákona sa preukaz nevydáva na auto, ale na meno osoby. Takže na autách už budú miznúť tie nálepky a nahradia ich postupne osobné preukazy (formát A6) s fotkou osoby.

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/vzory/008447Pr9a.pdf

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/vzory/008447Pr9b.pdf

Jedine osoba s takýmto preukazom môže využívať parkovacie miesta. Takže na odbor dopravy už vôbec netreba chodiť, tí už preukazy na auto nevydávajú.

Jedine, že by osoba ZTP s parkovacím preukazom chcela vyhradené parkovacie miesto, vtedy môže požiadať miestny úrad o vyhradenie miesta. Je to ale zase veľmi rozličné v každom meste. Napr. v BA IV. môžu prideliť vyhradené parkovisko osobe ZTP, ale bez označenia invalida. Výhodu má táto osoba takú, že neplatí poplatok za rezervované miesto (čo je okolo 200 EUR). Pokiaľ má osoba parkovací preukaz, môže dostať aj parkovacie miesto s označením invalida, vtedy je to tiež bezplatné. Navyše na niektorých parkoviskách sú aj vyhradené miesta pre invalidov, tam môžu stáť autá len ak ich majiteľ (alebo osádka) má parkovací preukaz, inak tie miesta nemôžu využívať, aj keby boli ZTP.

Sú mestá, ktoré pre držiteľov ZTP vôbec neprideľujú vyhradené parkovacie miesta, napr. Stupava. Je to vecou miestnej samosprávy, akú zaujme politiku voči ZTP a držiteľom parkovacích preukazov.

Navyše len osoba, ktorá je podľa posudku odkázaná na individuálnu dopravu, môže dostať kompenzácie na PHM a príspevok na kúpu auta. Nie je to ale automatické, pri schvaľovaní sa posudzuje výška príjmu. Príspevok na kúpu auta a príspevok na PHM dostanú len tí, ktorí splnia zákonom predpísané podmienky (ktoré sú teda dosť prísne). Presné podmienky sú uvedené v zákone č. 447/2008 v § 34 a 36

Tieto informácie mám aktuálne, oba preukazy sme vybavovali len pred pár mesiacmi.
Stefan2005
16.07.09,11:25
... že vozidlo označené ZŤP parkovalo na bežnom parkovacom mieste ...

Nie som si vedomí, že by to bolo v rozpore s akýmkoľvek predpisom, či zákonom. Ak je to tak, prosím odvolávku. Bežne musím takto označené vozidlo zaparkovať, keď vyznačené miesto je obsadené (napr. 3-tonovým off-roadom...). Alebo že by takéto vozidlo nemohlo dovtedy zaparkovať, kým sa neuvolní označené miesto :confused: ?.
buchač
16.07.09,11:30
Jaj pardon nepochopili sme sa , ja som písala o parkovacom mieste pred barákom ... vyznačené žltou farbou s cedulkou tu smie parkovať len ten a ten .. toto dávajú na mestskom úrade.

Ty si asi myslela parkovací preukaz, no tak to treba naštudovať nový zákon 447/2008 z.z. § 17 a v tom zákone nájdeš aj prílohy na aké problémy môžeš získať tento preukaz ( modrá kartička do okna ).

Trt dávajú ....

KOŠICE

Ročná sadzba dane za užívanie verejného priestranstva na trvalé parkovanie vozidla mimo stráženého parkoviska za jedno vyhradené parkovacie miesto pre daňovníka je na ostatnom území mesta 46,47 €/m2
willma
16.07.09,11:31
ja som netvrdila, že by tak zaparkovať nemohol , ale v tom čase bola drvivá väčšina vyhradených miest voľná. A nebola tam zaparkovaný žiaden automobil.
Xanti
16.07.09,11:36
Trt dávajú ....

KOŠICE Buchač aký trt, u nás dávajú a v Kašavároš platiť musíte :D
Každé mesto má iné pravidlá, je to pochopiteľné nie.
Stefan2005
16.07.09,11:39
... keď idem bez dcéry, ktorá je ZTP, tak parkujem na obyčajnom mieste. Nezneužívam parkovací preukaz.

Tibor, minule sme mali o tomto zrovna debatu. Sú názory, že v prípade, ak sa neprepravuje "osoba odkázaná na individuálnu prepravu", tak vozidlo nesmie byť takto označené (pokiaľ to vozidlo nie je evidované priamo na danú osobu). Preto značku nemám fixne pripnutú za sklo, ale umiestňujem ju tam len vtedy, keď prepravujem odkázanú osobu...

P.S. :

Našiel som to v zákone 510/2003 (ak to ešte platí)

§ 41
Osobitné označenie vozidiel
(1) Osobitné označenie sa môže používať na
a) vozidle prepravujúcom ťažko zdravotne alebo ťažko pohybovo postihnutú osobu odkázanú na individuálnu prepravu,10a)
b) vozidle vedenom sluchovo postihnutou osobou,
c) vozidle lekára pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,
d) autobuse, ktorým sa prepravujú deti,
e) vozidle vedenom vodičom začiatočníkom.

(2) Vodič vozidla uvedeného v odseku 1 písm. a) a c) je povinný osobitné označenie odstrániť z vozidla, ak toto sa nepoužíva na účely, na ktoré je osobitné označenie určené.
bublikatka
16.07.09,11:39
no dobre, co mi odporucate?
kartu nedostanem, nakolko pohybove problemy nemam (ak neratam problemy s rovnovahou kvoli poskodeniu sluchu...)
mam si dat to miesto? oplati sa mi?
bublikatka
16.07.09,11:40
a suhlasim so sprisnenim preukazov, nie len karticky do auta, lebo teraz uz to bude presne na postihnuteho, aj bude vidno, ci je telesne postihnuty...
kaco11
16.07.09,11:40
wilma, ale i napriek tomu, že vozidlo je označené ZTP preukazom čo je diskutabilné, ale v princípe v pohode, pokial sa vo vozidle nenachádza osoba, ktorej bol tento preukaz prideleny /ako bolo písané, oznacenie sa prideluje na osobu, nie na vozidlo/ tak nesmie šofér vyuzívat výhody vyplývajúce z preukazu. Ide o to, že keby sa tam prešiel mestský policajt tak po prvé vodič dostane pokutu za neoprávnené vyuzívanie výhod a po druhe by to mohol oznámiť na príslusnom urade a osoba, ktorá ten preukaz skutocne potrebuje a ktorej patrí jej ho môžu odobrat. Takze ja chválim správanie takýchto vodičov. Bezohladu či inde bolo alebo nebolo miesto. Zachoval sa spravne.
kaco11
16.07.09,11:43
Bubli ale ved ked som registrovala tak v spravach sa vyhrazali, že rocne parkovné miesto vás v kosiciach vyjde na 100 Eur, čo je mimochodom menej ako u nas v Samorine a to sme zapadakov:) Skús si podať žiadosť. Ak to nevyjde tak by som si to miesto kupila. Alebo zober tích 100 Eur a kúp si tu kartičkumimotemyBohužial ale na slovensku je to tak. :eek:
Chobot
16.07.09,11:45
Tibor, minule sme mali o tomto zrovna debatu. Sú názory, že v prípade, ak sa neprepravuje "osoba odkázaná na individuálnu prepravu", tak vozidlo nesmie byť takto označené (pokiaľ to vozidlo nie je evidované priamo na danú osobu). Preto značku nemám fixne pripnutú za sklo, ale umiestňujem ju tam len vtedy, keď prepravujem odkázanú osobu...

Áno, ale keby som bol "svina", tak zoberiem ten preukaz aj keď idem sám a auto odparkujem na invalidnom mieste. Nemyslím si, že by policajti čakali, kým sa niekto vráti k autu, aby skontrolovali, či tá osoba - držiteľ park. preukazu nastúpi do vozidla. A aj keby, tak môžem povedať, že manželka je s dcérou u lekára alebo niekde inde v meste a ja som len prišiel pre niečo do auta. TO som myslel tým zneužívaním.
Chobot
16.07.09,11:49
no dobre, co mi odporucate?
kartu nedostanem, nakolko pohybove problemy nemam (ak neratam problemy s rovnovahou kvoli poskodeniu sluchu...)
mam si dat to miesto? oplati sa mi?

Myslíš vyhradené parkovacie miesto? Ak máš preukaz ZTP, tak sa spýtaj na miestnom úrade, či osoby ZTP majú finančné výhodné rezervovanie miesta. Ak áno, tak si požiadaj o vyhradené parkovanie. AK nie, tak načo budeš platiť plnú sumu za rezervované miesto?
Stefan2005
16.07.09,11:53
...Nemyslím si, že by policajti čakali, kým sa niekto vráti k autu, aby skontrolovali, či tá osoba - držiteľ park. preukazu nastúpi do vozidla....

... práveže mám skúsenosti, že počkajú a kontrolujú...
V predchádzajúcom príspevku som doplnil odvolávku na zákonnú povinnosť odstrániť preukaz pri neprepravovaní takejto osoby...
buchač
16.07.09,12:07
Bubli ale ved ked som registrovala tak v spravach sa vyhrazali, že rocne parkovné miesto vás v kosiciach vyjde na 100 Eur, čo je mimochodom menej ako u nas v Samorine a to sme zapadakov:) Skús si podať žiadosť. Ak to nevyjde tak by som si to miesto kupila. Alebo zober tích 100 Eur a kúp si tu kartičkumimotemyBohužial ale na slovensku je to tak. :eek:

Trochu málo na parkovné , k tomu na celý rok , nemyslíš vážne :D:D:D, keď len na platených parkoviskách stojí 1 hodina = 1€ :confused:
....a prílohy , ktoré som tam dal , nič ...? Čo tak prečítať ? ;)

Akú kartičku si mám kúpiť ?
ZŤP ? Tu už mám ....;)
Ale miesto na parkinkg ....nada , ništ , nemám nárok ....
Šak som išiel po nej ako pes po kosti .....:---:D
Chobot
16.07.09,12:16
Trochu málo na parkovné , k tomu na celý rok , nemyslíš vážne :D:D:D, keď len na platených parkoviskách stojí 1 hodina = 1€ :confused:
....a prílohy , ktoré som tam dal , nič ...? Čo tak prečítať ? ;)

Akú kartičku si mám kúpiť ?
ZŤP ? Tu už mám ....;)
Ale miesto na parkinkg ....nada , ništ , nemám nárok ....
Šak som išiel po nej ako pes po kosti .....:---:D

Však podľa tých príloh, čo si priložil, miesto na parkovanie vyjde bežného smrteľníka aj na 250 EUR a viac!
bublikatka
16.07.09,12:28
no ja moc nepotrebujem parkovacie miesto, ale vzhladom na rast poctu aut sa asi na to spytam...
mna skor zaujimalo parkovanie mimo domu... teda v centre, lebo pisu, ze ZTP zdarma, ale ako budu vediet a neodtiahnu ma ked nemam karticku??? potom mali napisat invalidi zdarma... asi zavolam na ten magistrat...
najag
16.07.09,12:44
Niekedy sa zda, ze najviac pridelenych parkovacich miest ZTP, je pre diagnozu " na hlavu". U tych, co im bolo neopravnene pridelene parkovacie miesto pre ZTP, aj u tych, co im ho pridelovali. Najubohejsie, co moze byt, je zneuzivanie jedinej vyhody telesne postihnutych a to moznosti parkovacieho miesta pre ZTP, zo strany sice telesne zdravych, ale urcite dusevne postihnutych, ale najma hodne bohatych. Pretoze z ich strany je potrebne mat pred okolim poctivych obcanov poriadne silny zaludok. Aspon silny zaludok, ked uz niet charakteru.
ALDA
16.07.09,12:51
Prepáč budem nesúhlasiť. Dotyčný asi dostal to parkovacie miesto podľa starých pravidiel.
Možno časom aj takých ludí prehodnotia, ktohovie. Ale určite si nemyslím, že je to zneužívanie.

Toto sa udialo asi pred 2 týždňami! :eek:
Xanti
16.07.09,12:55
Toto sa udialo asi pred 2 týždňami! :eek:Wau ale to som nemohla tušiť, že to bolo takto nedávno.
Ešte je tu otázka, chorá pečeň čo znamená? Bola transplantovaná? To by som brala také parkovacie miesto, že má.
Ináč pacienti s chorou pečeňou toho moc nevyvládzu.
ALDA
16.07.09,13:34
Wau ale to som nemohla tušiť, že to bolo takto nedávno.
Ešte je tu otázka, chorá pečeň čo znamená? Bola transplantovaná? To by som brala také parkovacie miesto, že má.
Ináč pacienti s chorou pečeňou toho moc nevyvládzu.

Zatiaľ nie, ale vraj je čakateľ. Vieš, ja mu to miesto prajem, ale takýto ľudia by nemali podľa mňa šoférovať.
Prekvapila ma tá ceduľa a ešte aj s invalidným vozíkom a číslom auta, ale myslím si, že je to asi jeho šikovnosť, ale zdravie si nevybavíš, želám mu, aby sa z toho dostal.:)
Príspevok som napísala preto, že som si myslela, že je to OK a niekto chcel radu.
kaco11
16.07.09,14:23
Trochu málo na parkovné , k tomu na celý rok , nemyslíš vážne :D:D:D, keď len na platených parkoviskách stojí 1 hodina = 1€ :confused:
....a prílohy , ktoré som tam dal , nič ...? Čo tak prečítať ? ;)

Akú kartičku si mám kúpiť ?
ZŤP ? Tu už mám ....;)
Ale miesto na parkinkg ....nada , ništ , nemám nárok ....
Šak som išiel po nej ako pes po kosti .....:---:D
ja som to v podstate písala bublikatke, len sa mi to nechcelo celé vypisovať. K tvojím príloham: sorry ale chodím sem cez mobil a niekedy je to dosť komplikované ked mam zly signal nacitat stránku a nieto sa dostať este k prílohe. A tích 100 Eur som si zapamatala len preto, ze my máme 4000 skk. To tvrdili v TV co som aj spomenula ako zdroj informácií. Takže neručím za pravdivost, len som si to zamapatala.
Rozalka
16.07.09,17:14
U nás (NR) niektorí majú parkovisko vyhradené aj s ŠPZ (pridelené do 06/08) a tí, čo majú novšie vozidlá (aj keď predtým mali na tabuľke ŠPZ), už majú len vyhradené parkovanie - značka invalidného vozíka.
Na našom parkovisku sú 3 miesta s uvedenou ŠPZ a dve bez nej. Jedno parkovisko má prvých 5 miest zhodných, no posledné dve písmenká sú iné ako na tabuľke (má nové auto, tak si radšej vybavil podobnú ŠPZ).
Ak príde domov niekto, kto si parkovisko prácne vybavoval a nie je na tabuľke uvedená ŠPZ, môže sa aj rozliať na kolomaž, keď mu tam parkuje niekto s modrou kartičkou - nepomôže si.

Hotové kocúrkovo, čo poviete?
sanni
17.07.09,12:02
chcem poradit ze v rakusku a niektorych krajinach neplatia niektore nase oznacenia vozidla pre invalida. dajte si na to pozor a okrem nasich pouzivajte aj medzinardne znacenie.
inak mozte narazit na nepochopenie a pokutu. mna to stalo takmer 1000 eur
Chobot
17.07.09,12:30
chcem poradit ze v rakusku a niektorych krajinach neplatia niektore nase oznacenia vozidla pre invalida. dajte si na to pozor a okrem nasich pouzivajte aj medzinardne znacenie.
inak mozte narazit na nepochopenie a pokutu. mna to stalo takmer 1000 eur

Môže ísť o staršie označenia vozidiel. To, čo uvádzam v mojom príspevku č. 22, to je už to nové označenie - teda preukaz osoby ZTP - medzinárodný preukaz, ktorý platí v celej EU.
Stefan2005
17.07.09,13:06
V súvislosti s danou témou ešte uvediem, že:

...preukazy občana s ŤZP a preukaz občana s ŤZP s potrebou sprievodcu, resp. osobitné označenia vozidla prepravujúceho ŤZP osobu alebo ťažko pohybovo postihnutú osobu odkázanú na individuálnu prepravu, ktoré boli vydané podľa zákona účinného do 31. decembra 2008 platia do 31. decembra 2013. Na základe písomnej žiadosti fyzickej osoby s ŤZP sa bez uhradenia správneho poplatku vyhotoví nový parkovací preukaz.