Vlasta Č.
16.07.09,11:13
Potrebujem zopár názorov na takýto môj problém:

teda opísať problém by bolo na dlhú debatu, takže len otázka - výdavky na domácnosť (splátky úverov, strava, deti...) a aj príjmy (moja výplata aj manželov) sa delia na polovicu? (v prípade nejakých manželských nezhôd)

Alebo pomernou časťou podľa jednotlivých príjmov?
Monika Kováčová
16.07.09,09:17
čo myslíš v prípade nejakých manželských nezhôd? Počas trvania manželstva platí:

ZáKON O RODINE:

TRETIA HLAVA
VZŤAHY MEDZI MANŽELMI

§ 18

Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie.

§ 19

(1) O uspokojovanie potrieb rodiny založenej manželstvom sú povinní starať sa obidvaja manželia podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Uspokojovaním potrieb rodiny je aj osobná starostlivosť o deti a domácnosť.

(2) O veciach týkajúcich sa rodiny rozhodujú manželia spoločne. Ak sa nedohodnú o podstatných veciach, rozhodne na návrh jedného z nich súd.

(3) Na výkon povolania a na pracovné uplatnenie nepotrebuje žiadny z manželov súhlas druhého manžela.

§ 20

(1) Každý z manželov je oprávnený zastupovať druhého manžela v bežných veciach, najmä prijímať za neho bežné plnenia. Konanie jedného z manželov pri obstarávaní bežných vecí rodiny zaväzuje obidvoch manželov spoločne a nerozdielne.

(2) Ustanovenie odseku 1 sa nepoužije, ak druhý manžel tieto účinky proti inej osobe výslovne vylúčil a ak to bolo tejto osobe známe.
Johanka
16.07.09,09:27
Z tohto by mali snúbenci robiť skúšky :). Možno by sa ušetril nejaký-ten rozvod ;).
Vlasta Č.
16.07.09,09:33
No ide o toto:
manžel má príjem cca nejakých 830,- €, ja polovicu. Nejako nám to neklape a tak si vypočítal naše výdavky (minulý rok sme sa nasťahovali do nového domu, ešte ho dorábame a celý ho máme na úvery, takže si viete predstaviť výšku tých úverov.), rozdelil ich na polovicu, čo mu samozrejme vyšlo viac ako moja výplata a keď som chcela vybrať z účtu peniaze na stravu, tak som dostala odpoveď, že moje peniaze už sú minuté a asi sa môžem ísť pásť alebo čo. Keď deti niečo chceli (povedala som im aby si pýtali od neho peniaze na jogurty, mlieko,... lebo mne nedal peniaze) tak sa ich pýtal či som im už ja dala na to peniaze a keď samozrejme nemám z čoho, tak im peniaze nedal.
Na moju otázku, prečo takto do toho zaťahuje deti, tak som dostala odpoveď, že ich do toho nezaťahuje.
Tak preto chcem vedieť, či je možné zrátať výplaty dokopy, príp. náklady na domácnosť deliť v pomere podľa výšky jednotlivých výplat.
Vďaka!
Monika Kováčová
16.07.09,09:35
§19 ODS. 1 máš zvýraznené
Monika Kováčová
16.07.09,09:40
ďalej ešte platí toto:
PRVÁ HLAVA
DRUHY VYŽIVOVACÍCH POVINNOSTÍ
A ROZSAH VÝŽIVNÉHO

Prvý oddiel
Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom

§ 62

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.13)

(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.
Jara
16.07.09,09:41
Vlasta, zváž spolužitie s týmto pánom... Čím skôr, tým lepšie pre teba i deti. Chcela by som vedieť, či aj práce v domácnosti máte rozdelené rovnakým dielom, že jeden týždeň perieš, varíš, žehliš, pečieš ap. ty a potom druhý on. Alebo si potom účtuj za každú ožehlenú košeľu, prípadne za každý sex... Je to podľa mňa chrapúnstvo, ak sa takto postavil k spoločným problémom. Prepáč, ale ma to najedovalo a to pri čítaní ešte aj obedujem...
veronikasad
16.07.09,09:45
No ide o toto:
manžel má príjem cca nejakých 830,- €, ja polovicu. Nejako nám to neklape a tak si vypočítal naše výdavky (minulý rok sme sa nasťahovali do nového domu, ešte ho dorábame a celý ho máme na úvery, takže si viete predstaviť výšku tých úverov.), rozdelil ich na polovicu, čo mu samozrejme vyšlo viac ako moja výplata a keď som chcela vybrať z účtu peniaze na stravu, tak som dostala odpoveď, že moje peniaze už sú minuté a asi sa môžem ísť pásť alebo čo. Keď deti niečo chceli (povedala som im aby si pýtali od neho peniaze na jogurty, mlieko,... lebo mne nedal peniaze) tak sa ich pýtal či som im už ja dala na to peniaze a keď samozrejme nemám z čoho, tak im peniaze nedal.
Na moju otázku, prečo takto do toho zaťahuje deti, tak som dostala odpoveď, že ich do toho nezaťahuje.
Tak preto chcem vedieť, či je možné zrátať výplaty dokopy, príp. náklady na domácnosť deliť v pomere podľa výšky jednotlivých výplat.
Vďaka!
Vlasta, pokial je situácia vo vašej rodine ako píšeš, požiadala by som aj za trvania manželstva o výživné na maloleté deti ...
Vlasta Č.
16.07.09,09:50
Vlasta, zváž spolužitie s týmto pánom... Čím skôr, tým lepšie pre teba i deti. Chcela by som vedieť, či aj práce v domácnosti máte rozdelené rovnakým dielom, že jeden týždeň perieš, varíš, žehliš, pečieš ap. ty a potom druhý on. Alebo si potom účtuj za každú ožehlenú košeľu, prípadne za každý sex... Je to podľa mňa chrapúnstvo, ak sa takto postavil k spoločným problémom. Prepáč, ale ma to najedovalo a to pri čítaní ešte aj obedujem...

1. No nechcem nikomu kaziť chuť do jedla:).
2. A ide presne o sex, len som to nechcela až tak okato.
Vlasta Č.
16.07.09,09:52
Vlasta, pokial je situácia vo vašej rodine ako píšeš, požiadala by som aj za trvania manželstva o výživné na maloleté deti ...

Ak mám pravdu povedať, neviem si to vôbec predstaviť, že urobím niečo také.
Dostala som 20,- € ( pečiem občas medovníčky). Takže som samozrejme kúpila deckám. Keď videl, že som niečo kúpila, kúpil aj on niečo. Mám dojem, že zhruba v rovnakej sume.
Je to zaberák na psychiku.
Monika Kováčová
16.07.09,09:54
No Vlasti, priložím ti znenie celého zákona, daj ho manželovi a OTCOVI prečítať. Ak ho nehne, požiadaj o výživné a daj si posielať mzdu na výživu tvojich detí na svoj účet...
Jara
16.07.09,12:21
Vlasti, ťažké rozhodnutie, ale ak budeš čakať, tak sa ocitneš niekde na psychiatrii. Musíš pozerať na seba a hlavne na deti. Tie ťa potrebujú zdravú. Držím ti prsty, aby sa to na dobré obrátilo
iriska
17.07.09,10:32
prečo si nedáš výplatu posielať na svoj účet?
Vlasta Č.
17.07.09,12:20
prečo si nedáš výplatu posielať na svoj účet?

Už sa stalo, uvidím aké to bude mať dôsledky.
Maya1
29.05.10,12:53
Dobrý deň, nechcem zakladať novú tému, táto sa mi zdá trefná.
Zaujíma ma váš názor na hospodárenie v domácnosti. Poznám manželov, kde on má trošku vyššií príjem ako ona. Majú každý svoj účet a doslova aj svoje peniaze. Na nájomnom a inkase sa delia na polovicu. Počas mesiaca manžel nakupuje potraviny a bežnú réžiu, odkladá bločky a na konci mesiaca to zráta a rozdelí pomerom 60:40. Ona menej a zdôvodnila to tým, že je menšia a menej zkonzumuje. On nakupuje, upratuje a varí, ona hovorí, že to robiť nebude, lebo ona robí denne, zato on má po zmene 2 dni voľno. Ona kúpila sedačku a tvrdí, že v prípade rozvodu chce mať v majetku jasno. Majú byt, ktorý si kúpili 50:50. Teraz ho budú rekonštruovať, výdavky 50:50. Lenže to sú výdavky len na materiál. Manžel ho spolu so svojim otcom zrekonštruuje svojpomocne.
Manželka vyčíta svojmu manželovi, že ona si zo svojho menšieho príjmu dokáže našetriť, zatiaľ čo on nie. Manžel hovorí, že ona nevidí "iné výdavky" domácnosti. Raz si písal všetky výdavky počas mesiaca, lebo sám nechápe ako je to možné. Manželka napríklad prehlásila, že odmieta tankovať jeho auto, pritom vozí sa aj ona, len nešoféruje. Odmieta mať spoločný účet, lebo hovorí, že pri ňom by sa ani na dovolenku nedostala.
Napíšte mi váš názor na to celé, lebo mne sa to teda vôbec nepáči.
iriska
29.05.10,13:09
Neviem, či len ja mám zidealizovaný názor, ale myslím si, že celkom funguje toto:

Z výplaty si manžel aj manželka kúpia, čo potrebujú (každý zo svojej) - napr. žena sukňu a muž novú sadu náradia :), cestovné do práce, benzín do auta a pod. a ostatné sa odložia ako spoločné - z nich sa platia potom účty, poistky, nová posteľ...

Ak majú manželia úplne oddelené financie mi evokuje, že ani spoločne neriešia domácnosť ani problémy,ktoré v nej vznikajú a tým sa oddeľujú aj citovo a každý si žije svoj život, nie? pripadá to len mne tak? Ako potom môžu mať napr. spoločné stavebné sporenie na spoločné bývanie?
Maya1
29.05.10,13:17
No veď práve o to ide. Sporenie už nemajú, len úvery aj to každý svoj. Akosi sa neviem ubrániť pocitu, že ona je vypočítavá. Dosť sa ma to dotýka, lebo ide o moju rodinu, nechcem sa miešať, ale trápi ma to.
iriska
29.05.10,13:33
Je mi to jasné, ale to si musia vyriešiť asi oni dvaja sami. Ak ťa nežiadal nikto o pomoc, tak neodporúčam akokoľvek zasahovať do ich vzťahu - neosvedčuje sa to v praxi :) Ak je to napr. tvoj brat, maj pripravenú náruč pochopenia, ale až keď príde a bude sám chcieť niečo riešiť.
Zita5
29.05.10,14:06
Dobrý deň, nechcem zakladať novú tému, táto sa mi zdá trefná.
Zaujíma ma váš názor na hospodárenie v domácnosti. Poznám manželov, kde on má trošku vyššií príjem ako ona. Majú každý svoj účet a doslova aj svoje peniaze. Na nájomnom a inkase sa delia na polovicu. Počas mesiaca manžel nakupuje potraviny a bežnú réžiu, odkladá bločky a na konci mesiaca to zráta a rozdelí pomerom 60:40. Ona menej a zdôvodnila to tým, že je menšia a menej zkonzumuje. On nakupuje, upratuje a varí, ona hovorí, že to robiť nebude, lebo ona robí denne, zato on má po zmene 2 dni voľno. Ona kúpila sedačku a tvrdí, že v prípade rozvodu chce mať v majetku jasno. Majú byt, ktorý si kúpili 50:50. Teraz ho budú rekonštruovať, výdavky 50:50. Lenže to sú výdavky len na materiál. Manžel ho spolu so svojim otcom zrekonštruuje svojpomocne.
Manželka vyčíta svojmu manželovi, že ona si zo svojho menšieho príjmu dokáže našetriť, zatiaľ čo on nie. Manžel hovorí, že ona nevidí "iné výdavky" domácnosti. Raz si písal všetky výdavky počas mesiaca, lebo sám nechápe ako je to možné. Manželka napríklad prehlásila, že odmieta tankovať jeho auto, pritom vozí sa aj ona, len nešoféruje. Odmieta mať spoločný účet, lebo hovorí, že pri ňom by sa ani na dovolenku nedostala.
Napíšte mi váš názor na to celé, lebo mne sa to teda vôbec nepáči.

Je to celé postavené na hlavu .Nevedela by som si predstaviť také spolunažívanie .To ani nemusia spolu fungovať , to ani ne je snáď manželstvo ,takéto vyrátavanie .....:rolleyes:
uct2007
29.05.10,14:10
Je to celé postavené na hlavu .Nevedela by som si predstaviť také spolunažívanie .To ani nemusia spolu fungovať , to ani ne je snáď manželstvo ,takéto vyrátavanie .....:rolleyes:


....presne tak, celé je to postavené na hlavu :mee:
arizona
29.05.10,17:34
Dokážu sa vôbec tí dvaja porozprávať aj o bežných veciach, radostiach i starostiach, alebo iba o číslach a percentách s kalkulačkou v ruke? :confused:

Bez urážky...buď sa našli dvaja držgroši, alebo ich city, aj celé ich manželstvo sú v prdeli...:rolleyes:
Maya1
29.05.10,17:54
Toho sa obávam. Poznajú sa štrnásť rokov, bývajú spolu štyri roky a pred dvoma mesiacmi sa zobrali. To čo som tu opísala som sa dozvedela od nich včera a, prepáčte, neviem to stráviť.
Xanti
29.05.10,18:38
Toho sa obávam. Poznajú sa štrnásť rokov, bývajú spolu štyri roky a pred dvoma mesiacmi sa zobrali. To čo som tu opísala som sa dozvedela od nich včera a, prepáčte, neviem to stráviť.
No naozaj kruté ako by ma zaujímalo ako chcú týmto systémom vychovávať deti ked nejaké prídu.
Pridlho spolu žili nadivoko, a nenaučili sa hospodáriť spoločne s peniazmi, vždy mali očividne tento systém a rozhodli sa ho nezmeniť ani po uzavretí manželstva.

Milá manželka by si mohla uvedomiť jedno, tie úspory čo má zo svojej výplaty sú aj úsporami jej mng. nakoľko ich majetok po svadbe je v BSM. Takže aj ked byt majú rozdelený a nepatrí do BSM, a úvery tiež. Tak výplaty čo chodia každý mesiac na ich účty už patria do BSM. A všetko čo si kto kúpi už patrí do BSM. Pokiaľ nemajú BSM zrušené alebo zúžené.

zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/
Štvrtý oddiel
Vyživovacia povinnosť medzi manželmi

§ 71
(1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.
Ice dive
29.05.10,19:17
Tak ako píše Xanti, možno by nebolo od veci tým dvom dať preštudovať zákon o rodine, kde by sa dočítali o BSM... rovno môžu kalkulačku a zošitok s bločkami vyhodiť do koša...:D:D:D

aj keď spravia rekonštrukciu v byte čo im patrí 50/50 každý z polovice materiálu a manžel svojpomocne urobí... pri predaji a delení BSM, nebude väčší alebo menší podiel, každý dostane 50/50... aj keď si rozdelia náklady 60:40 lebo on viac zje... keď sa bude deliť ich účet tak 50:50 je jedno koľko kto bude mať na svojom účte... možno ak by sa im toto vysvetlilo, že darmo kalkulujú... tak by prestalo byť JA a TY ale bolo by MY
Maya1
31.05.10,06:39
Ďakujem za všetky reakcie, budem to musieť nejako predýchať . :mee::mee::mee: