zolko0904
16.07.09,13:24
Dobrý deň.
Prosím pekne o radu, či robím výpočet čistého príjmu správne.
Začal som živnosť, pracujem na Slovensku ako poradca pre jednu zahraničnú firmu, ktorá mi mesačne posiela 1000eur, ja im za to vystavím faktúru.
Výdavky nemám žiadne, teda si uplatňujem len paušálnych 40%.
Robím výpočet správne?:
1000eur -40% =400

zostáva 600 eur -41,34 /zdravotné poistenie. iba/
- 335,47 /nezdanitel. minimum/
zostane 223,19 eur - 19%daň = 42,4daň

znamená to teda že z 1000 eur mám odrátať 41,37+42,4=83,77eur a čistý zisk mám 916,23eur.
Je prosím tento výpočet správny?
Ďakujem
Mária.K.
16.07.09,11:55
Dobrý deň.
Prosím pekne o radu, či robím výpočet čistého príjmu správne.
Začal som živnosť, pracujem na Slovensku ako poradca pre jednu zahraničnú firmu, ktorá mi mesačne posiela 1000eur, ja im za to vystavím faktúru.
Výdavky nemám žiadne, teda si uplatňujem len paušálnych 40%.
Robím výpočet správne?:
1000eur -40% =400

zostáva 600 eur -41,34 /zdravotné poistenie. iba/
- 335,47 /nezdanitel. minimum/
zostane 223,19 eur - 19%daň = 42,4daň

znamená to teda že z 1000 eur mám odrátať 41,37+42,4=83,77eur a čistý zisk mám 916,23eur.
Je prosím tento výpočet správny?
Ďakujem

Myslím, že čistý príjem by mal byť v tvojom prípade základ dane (t.j. príjmy mínus výdavky uplatnené v daňovom priznaní), znížený o výšku zaplatenej dane.
Gabi03
16.07.09,12:02
Myslím, že čistý príjem by mal byť v tvojom prípade základ dane (t.j. príjmy mínus daňové výdavky), znížený o výšku zaplatenej dane.

A nie je to to isté, čo vypočítal zolko? :)
zolko0904
16.07.09,12:19
Môžem teda považovať tento výpočet za správny?
macula
16.07.09,12:21
Môžem teda považovať tento výpočet za správny?

Je správny.
Johanka
16.07.09,12:22
Áno, aj keď pre SZČO je v mesačnom ponímaní trocha nezvyčajný ...
veronikasad
16.07.09,12:40
Môžem teda považovať tento výpočet za správny?
V podstate ano, ale ak ti firma hradí všetky výdavky súvisiace s podnikaním /nepoznam živnostníka, ktorý so svojou činnosťou nemá žiadne výdavky. Nižšie ako 40 % ano, ale vtedy je pre neho výhodnejší paušál/, uvažovala by som o závislej činnosti ...
Johanka
16.07.09,12:47
mimotemyRaz tu bola téma o veštkyni ako poradkyni ...:D
veronikasad
16.07.09,12:50
mimotemyRaz tu bola téma o veštkyni ako poradkyni ...:D
myslíš túto tému ?


http://www.porada.sk/t99151-kuriozny-naklad.html?highlight=ve%B9tica
Mária.K.
16.07.09,15:19
A nie je to to isté, čo vypočítal zolko? :)
Nie je to to isté, lebo on od brutto príjmu odpočítal zaplatené zdravotné poistné a daň. Ja si myslím, že na výpočet čistého príjmu potrebuje odpočítať od brutto príjmu paušálne výdavky 40%, zaplatené poistné a daň. Tým sa mu čistý príjem zníži v porovnaní s tým, čo vypočítal on o 40%-ný paušálny výdavok.
Základ dane = brutto príjem - 40% výdavky- poistné
Základ dane - daň = čistý príjem.
To je môj názor, ale opravte ma, ak sa mýlim.
Predpokladám, že po skončení kalendárneho roka by mu podľa tohto modelu, ale pochopiteľne len z celoročného príjmu, vydal potvrdenie aj daňový úrad napr. pre potreby úveru a pod.
veronikasad
16.07.09,18:17
Nie je to to isté, lebo on od brutto príjmu odpočítal zaplatené zdravotné poistné a daň. Ja si myslím, že na výpočet čistého príjmu potrebuje odpočítať od brutto príjmu paušálne výdavky 40%, zaplatené poistné a daň. Tým sa mu čistý príjem zníži v porovnaní s tým, čo vypočítal on o 40%-ný paušálny výdavok.
Základ dane = brutto príjem - 40% výdavky- poistné
Základ dane - daň = čistý príjem.
To je môj názor, ale opravte ma, ak sa mýlim.
Predpokladám, že po skončení kalendárneho roka by mu podľa tohto modelu, ale pochopiteľne len z celoročného príjmu, vydal potvrdenie aj daňový úrad napr. pre potreby úveru a pod.
S tvojim výpočtom súhlasím, ale v prvom príspevku píše, že nemá žiadne výdavky ... A chcel vedieť čistý zisk.
Mária.K.
17.07.09,05:52
S tvojim výpočtom súhlasím, ale v prvom príspevku píše, že nemá žiadne výdavky ... A chcel vedieť čistý zisk.
Ja som pochopila otázku tak, že sa pýta, aký bude čistý zisk v prípade potreby jeho vyčíslenia napr. pre banku - ak si chce vziať úver, alebo napríklad ak sa zisťuje príjem na účely určenia výživného súdom. Úplne skutočný čistý príjem si vie vypočítať iba on sám, lebo sám najlepšie vie, aké výdavky mu vznikajú a na takto vyčíslený čistý príjem by nepotreboval zadávať otázku. V otázke uviedol, že má výdavky na zdravotné poistenie a uplatňuje si výdavky % z príjmov. Myslím si, že vždy vzniknú aj nejaké ďalšie (hoci len minimálne) skutočné výdavky popri platbách na zdravotné poistenie - napríklad telefón, poštovné, poplatky banke v súvislosti s platením zdravotného poistenia. Z uvedeného dôvodu som otázku pochopila tak, že sa pýta na "oficiálny čistý príjem" a svojou odpoveďou som nechcela nikoho dezorientovať. Ak sa niekto pýta, mal by zadávať otázky presnejšie, aby bolo jasné, čo sa chce skutočne dozvedieť, lebo nejasne položená otázka dáva možnosť viacerých interpretácií.
Gabi03
17.07.09,06:34
Ja som pochopila otázku tak, že sa pýta, aký bude čistý zisk v prípade potreby jeho vyčíslenia napr. pre banku - ak si chce vziať úver, alebo napríklad ak sa zisťuje príjem na účely určenia výživného súdom. Úplne skutočný čistý príjem si vie vypočítať iba on sám, lebo sám najlepšie vie, aké výdavky mu vznikajú a na takto vyčíslený čistý príjem by nepotreboval zadávať otázku. V otázke uviedol, že má výdavky na zdravotné poistenie a uplatňuje si výdavky % z príjmov. Myslím si, že vždy vzniknú aj nejaké ďalšie (hoci len minimálne) skutočné výdavky popri platbách na zdravotné poistenie - napríklad telefón, poštovné, poplatky banke v súvislosti s platením zdravotného poistenia. Z uvedeného dôvodu som otázku pochopila tak, že sa pýta na "oficiálny čistý príjem" a svojou odpoveďou som nechcela nikoho dezorientovať. Ak sa niekto pýta, mal by zadávať otázky presnejšie, aby bolo jasné, čo sa chce skutočne dozvedieť, lebo nejasne položená otázka dáva možnosť viacerých interpretácií.

Práve preto, že zadávateľ neuviedol všetky informácie, jeho výpočet je správny.
Samozrejme každý má svoje výdavky (telef=on, stravné, PHM,...) ale tie on neuvádza.
A čo sa týka paušálnych výdavkov, tie sa k výpočtu čistého príjmu nemajú počítať, pretože je to len fiktívna "pomocná" čiastka potrebná k výpočtu dane. ;)

PS: Neviem, ako sa počíta príjem pre posudzovanie bánk či pre určenie výživného. :o