Hela79
16.07.09,13:28
Dobrý deň, Chcela by som vedieť v ktorej platovej triede má byť zaradená sanitárka pracujúca v Domove dôchodcov a Domove sociálnych služieb.
Peterika
19.07.09,08:46
- záleži na tom čo má v náplní práce / náročnosť/ a vzdelanie, prax
napr: sanitár pre zvlášť náročné práce
kvalifikačný predpoklad – stredné vzdelanie pre zaradenie do 4 plat. triedy
ukončenú len ZŠ t.j. má by byť zaradený len do 2 plat. triedy
náplň práce. napr.
Dodržiavanie zásad sterilizácie a dezinfekcie, napr. riedenie dezinfekčných prostriedkov.
o Manipulácia s biologickým materiálom, napr. krv, moč a pod.
o Polohovanie pacientov.
o Pomoc pacientom pri hygiene a ďalšie pomocné práce podľa pokynov sestry.
o Prevoz pacientov na miesto určenia, napr. na operačnú sálu, lôžko, vyšetrenie a pod.
o Príprava zdravotníckeho materiálu a pomôcok podľa pokynov zdravotnej sestry.
o Starostlivosť o lôžko pacienta a ďalší inventár zariadenia, napr. zber a odvoz použitej bielizne.
o Starostlivosť o pomôcky a prostredie podľa pokynov sestry.
o Udržiavanie kontaktu a komunikácie s pacientom a pozitívne pôsobenie na neho.
o Základné ošetrenie pacientov, napr. obväzovanie.
Ivana 1511
17.08.09,08:16
Dobrý deň, prosím o radu. Máme pracovníkov odmeňovaných podľa zák. 553/2003 zaradených do platových tried a stupňov.
Pracovníčka zaradená do 9 triedy a 4 stupňa dovrši 23.8.2009 odpracovaných presne 9 rokov. Mal by sa jej zvýšiť platový stupeň na 5. Toto zvýšenie treba dať už do výplaty za 08/2009alebo až za 09/2009 ? Ďakujem za odpoveď.
mzdarka renca
17.08.09,08:35
Dobrý deň, prosím o radu. Máme pracovníkov odmeňovaných podľa zák. 553/2003 zaradených do platových tried a stupňov.
Pracovníčka zaradená do 9 triedy a 4 stupňa dovrši 23.8.2009 odpracovaných presne 9 rokov. Mal by sa jej zvýšiť platový stupeň na 5. Toto zvýšenie treba dať už do výplaty za 08/2009alebo až za 09/2009 ? Ďakujem za odpoveď.

Platový dekrét vystavíš s platnosťou od 1.8.2009.
Iveta Matlovičová
18.08.09,10:37
Dobrý deň, prosím o radu. Máme pracovníkov odmeňovaných podľa zák. 553/2003 zaradených do platových tried a stupňov.
Pracovníčka zaradená do 9 triedy a 4 stupňa dovrši 23.8.2009 odpracovaných presne 9 rokov. Mal by sa jej zvýšiť platový stupeň na 5. Toto zvýšenie treba dať už do výplaty za 08/2009alebo až za 09/2009 ? Ďakujem za odpoveď.

Nájdeš to v § 27 ods. 6 zákona č. 553/2003 Z.z.:
Tarifný plat vo vyššom platovom stupni patrí zamestnancovi
od prvého dňa kalendárneho mesiaca,
v ktorom dosiahol počet rokov započítanej praxe určený
pre vyšší platový stupeň.
Ivana 1511
19.08.09,05:09
Ďakujem za radu. Myslela som si že to tak je, ale nevedela som to nájsť v zákone.
spor
30.08.09,14:23
Dobrý deň prajem,, ako je to s platovou triedou pri neštátnych zamestnaniach?? Berie sa do úvahy VŠ aj počet odpracovaných rokov, alebo je to len a len na zamestnávateľovi a plat dáva podľa toho ako si stanoví na určitú funkciu... dakujem vopred za odpoveď
nadka1
22.09.09,17:20
Dobrý deň prajem,, ako je to s platovou triedou pri neštátnych zamestnaniach?? Berie sa do úvahy VŠ aj počet odpracovaných rokov, alebo je to len a len na zamestnávateľovi a plat dáva podľa toho ako si stanoví na určitú funkciu... dakujem vopred za odpoveď
Dobrý večer. To by zaujímalo aj mňa. čím sa musí riadiť napr. zamestnávateľ v súkromnej firme? Ďakujem
mzdarka renca
23.09.09,07:45
Dobrý večer. To by zaujímalo aj mňa. čím sa musí riadiť napr. zamestnávateľ v súkromnej firme? Ďakujem

podľa náročnosti pracovnej činnosti a v zmysle ZP § 120.


§ 120
Minimálne mzdové nároky


(1) Zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie zamestnancov dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre stupeň náročnosti práce (ďalej len "stupeň") príslušného pracovného miesta. Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu.

(2) Do mzdy podľa odseku 1 sa nezahŕňa mzda za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti na pracovisku (§ 96 ods. 3), mzda za prácu nadčas (§ 121), mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok (§ 122), mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu (§ 123) a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce (§ 124). Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas a čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku.

(3) Pracovné miesto podľa odseku 1 je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ podľa odseku 1 je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest uvedenými v prílohe č. 1 podľa najnáročnejšej pracovnej činnosti, ktorej výkon od zamestnanca vyžaduje, v rámci druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve.

(4) Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri ustanovenom týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ustanovenej osobitným predpisom, a koeficienta minimálnej mzdy,





Stupeň



Koeficient minimálnej mzdy






1



1, 0






2



1, 2






3



1, 4






4



1, 6






5



1, 8






6



2, 0








(5) Pri ustanovení týždenného pracovného času podľa § 85 na menej ako 40 hodín sa sadzby minimálnych mzdových nárokov ustanovené v eurách za hodinu úmerne zvýšia.

(6) U zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ktorý v mesiaci neodpracoval všetky pracovné dni alebo má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas, sa sadzba minimálneho mzdového nároku ustanoveného v eurách za mesiac zníži v pomere zodpovedajúcom odpracovanému času v mesiaci.

(7) Sadzba minimálneho mzdového nároku ustanovená podľa odseku 4 v eurách za hodinu a sadzba minimálneho mzdového nároku v eurách za hodinu zvýšená podľa odseku 5 sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta. Sadzba minimálneho mzdového nároku ustanovená podľa odseku 4 v eurách za mesiac a sadzba minimálneho mzdového nároku v eurách za mesiac znížená podľa odseku 6 sa zaokrúhľuje na najbližších desať eurocentov.
nadka1
23.09.09,17:45
Ďakujem, to som si v ZP prečítala. A čo odpracované roky, prax v odbore, zohľadňuje sa nejakým spôsobom, ako napr. u pedag. zamestnancoch?
mzdarka renca
23.09.09,17:52
Ďakujem, to som si v ZP prečítala. A čo odpracované roky, prax v odbore, zohľadňuje sa nejakým spôsobom, ako napr. u pedag. zamestnancoch?

nie, odpracované roky sa nezohľadňujú, ak to zamestnávateľ v súkromnej sfére nemá ošetrené v kolektívnej zmluve. Pre pedagogických zanestnancov platia platotové tarify a platové stupne (tie stupňe sú podľa odpracovaných rokov) v zmysle zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov vo verejnom záujme č.553/2003.

Ja osobne si myslím, že by to tak nemalo byť, nakoľko sa často stáva, že zamestnanec napr. s 10 ročnou praxou môže byť napr. oveľa šikovnejší a flexibilnejší ako zamestnanec s 30 ročnou praxou. To je môj názor a tie stupne sa mi zdajú veľmi nespravodlivé. Hovorím z praxe, tiež pracujem vo verejnom záujme........