Sara1011
16.07.09,17:29
Dobrý deň,
čítam, čítam a akosi nerozumiem tomu koeficientu. Od roku 2009 som začala účtovať firmu, kde som zistila, že treba DPH na vštupe krátiť koeficientom. Firma, ktorá účtovala rok 2007 a 2008, koeficient nepoužívala. Poradí mi niekto, ako si ja vypočítam koeficient na rok 2009? Samozrejme doklady za rok 2008 nemám k dispozícii a ani neviem, či firma oslobodené príjmy evidovala v daňovom priznaní DPH.
Ja som I.Q 2009 urobila DPH bez krátenia koeficientom, musím urobiť dodatočné, len naozaj si neviem rady. Môžem si vypočítať koeficient za I.Q 2009 a aj za II.Q 2009 samostatne? A potom na konci roka vypočítam celoročný a vysporiadam DPH? Vôbec neviem či to takto môžem urobiť.
Poradí mi niekto?

Ďakujem.
Sara1011
16.07.09,15:36
Ešte na upresnenie, firma r. 2007 a 2008 nepoužívala koeficient, ale mala príjmy oslobodené od DPH. Rok 2007 bol teraz na kontrole a samozrejme, že daň.úrad krátil dph na vstupe koeficientom.
Sara1011
16.07.09,16:10
Prosííím.
azla
16.07.09,16:45
Dobrý deň,
čítam, čítam a akosi nerozumiem tomu koeficientu. Od roku 2009 som začala účtovať firmu, kde som zistila, že treba DPH na vštupe krátiť koeficientom. Firma, ktorá účtovala rok 2007 a 2008, koeficient nepoužívala. Poradí mi niekto, ako si ja vypočítam koeficient na rok 2009? Samozrejme doklady za rok 2008 nemám k dispozícii a ani neviem, či firma oslobodené príjmy evidovala v daňovom priznaní DPH.
Ja som I.Q 2009 urobila DPH bez krátenia koeficientom, musím urobiť dodatočné, len naozaj si neviem rady. Môžem si vypočítať koeficient za I.Q 2009 a aj za II.Q 2009 samostatne? A potom na konci roka vypočítam celoročný a vysporiadam DPH? Vôbec neviem či to takto môžem urobiť.
Poradí mi niekto?

Ďakujem.

§ 50
Pomerné odpočítanie dane

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.


Idem odzadu....
V situácii, ak firma nemá k dispozícii koeficient za rok 2008 (v prípade, že v roku 2008 jej nevznikla povinnosť používať koeficient) a v r. 2009 začne poskytovať oslobodené činnosti, kde je potrebné krátiť vstup koeficientom - v tomto prípade si urči predbežný koeficient odhadom a odsúhlasi si ho so správcom dane.

Ak z prebiehajúcej kontroly je zrejmé, že firma mala už v roku 2007 povinnosť krátiť daň koeficientom (čo nerobila) a kontrola to "vykonala za firmu" je pravdepodobné, že aj v roku 2008 (ak sa charakter činnosti nezmenil) bola taká istá povinnosť.
Domnievam sa, že je potrebné vychádzať z údajov roku 2008 - ak bol koeficient - tak ho treba počas roku 2009 používať a v decembri sa prepočíta.
Horšia situácia je, ak bola povinnosť používať koeficient a nepoužíval sa.:D
Neviem...
Sú dve možnosti
- prejsť si doklady r. 2008, opraviť Dph (po krátení koeficientom) - cez DDP a vypočítaný koeficient používať v r. 2009. :)

- druhá možnosť (nedoporučujem) je tváriť sa, že až v roku 2009 vznikla povinnosť používať koeficient a dať si ho odsúhlásiť správcom dane.

V situácii, keď správca dane má v ruke čerstvý protokol (nepoužívaný koeficient v r. 2007) to nevidím ako prijateľné riešenie, aj ked možno by niekoho zvádzal aj taký postup. :D

Prechádzať celé Dph za rok 2008 nie je asi lákavé, domnievam sa, že je to lacnejší špás, ako keď to urobí za Vás daňová kontrola. Takže doporučujem túto cestu.

Bez poznania situácie roku 2008 nemôžete urobiť správne rozhodnutie.

Vetu -Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka
sa asi nedá vysvetľovať v tom zmysle, že nemám doklady z roku 2008.
(... môj názor ;))
Marianna01
16.07.09,16:52
Anička, plne s Tebou súhlasím, ale predstav si sama seba v tejto situácii - je 16.07, najvyšší čas urobiť niečo s DP, a Ty nemáš ani tucha, čo to v tom roku 2008 bolo...
ja by som urobila koeficient aspoň odhadom, dala ho nižší, nech štát nie je ukrátený, veď aj tak sa to v poslednom DP v roku vyrovná so skutočnosťou.
No a pátrala po tých stratených dokladoch, aby sa to vyriešilo - a keď sa nájdu, riešila to s DU, ak koeficient mal byť ešte nižší. Ak by to bolo naopak, asi by som na seba neupozorňovala - ale to by som asi riešila v danej situácii.
Sara1011
16.07.09,16:56
OK ďakujem, takže mi nič iné neostáva, len sa nejako dostať k dokladom za rok 2008. A potom ten koeficient vypočítam ako?
Už teraz mám z toho obavy, ako to urobím.
Sara1011
16.07.09,16:57
Doklady sú ešte v bývalej účtovnej firme a neviem, kedy sa k nim dostanem, a či ich pošlú včas.
Marianna01
16.07.09,16:58
OK ďakujem, takže mi nič iné neostáva, len sa nejako dostať k dokladom za rok 2008. A potom ten koeficient vypočítam ako?
Už teraz mám z toho obavy, ako to urobím.

Sarka, je tu o výpočte koeficientu hrúzu príspevkov, trošku pohľadaj :)
azla
16.07.09,17:20
Anička, plne s Tebou súhlasím, ale predstav si sama seba v tejto situácii - je 16.07, najvyšší čas urobiť niečo s DP, a Ty nemáš ani tucha, čo to v tom roku 2008 bolo...
ja by som urobila koeficient aspoň odhadom, dala ho nižší, nech štát nie je ukrátený, veď aj tak sa to v poslednom DP v roku vyrovná so skutočnosťou.
No a pátrala po tých stratených dokladoch, aby sa to vyriešilo - a keď sa nájdu, riešila to s DU, ak koeficient mal byť ešte nižší. Ak by to bolo naopak, asi by som na seba neupozorňovala - ale to by som asi riešila v danej situácii.

Marianna, keď som si iba prečítala zadanie - povedala som si :rolleyes: nechcela by som opravovať rok 2008. Bŕŕŕ ....
Máš svätú pravdu, Tvoje riešenie je "viacej do života".


Sara
Príkladám ti jeden príspevok, kde je pomôcka na výpočet koeficientu
http://www.porada.sk/1004307-post67.html

...ale prečítaj si celú tému.:)
Kika69
17.07.09,06:15
Pridávam sa k danej téme, ja som v podobnej situiácii, kolegyňa predo mnou mala používať koeficient a nepoužívala aj u 2 firiem, ktoré som po nej prevzala. Akurát ja mám k dispozícii vlaňajší rok. Rozmýšľala som, že vypočítam koeficient vychádzajúc z I. polroka a dám si ho odsúhlasiť so správcom ane, nakoľko sa charaktery činnosti u oboch firiem trochu zmenili ( v jednom prípade má firma tento rok menej "DPH-čkových činností v druhom prípade viac), ale po prečítaní vašich príspevkov, som posúdila, že predsa len prepočítam, koeficienty z vlaňajšieho roka a použijem tie. Chcela by som sa však spýtať, ako postupovať, tiež si dať ten koeficient odsúhlasiť alebo len jednoducho oznámiť DÚ, že som začala používať koeficient, ktorý som vypočítala z údajov minulého roka? Alebo ako to mám riešiť so správcom dane?
veronikasad
17.07.09,06:31
Pridávam sa k danej téme, ja som v podobnej situiácii, kolegyňa predo mnou mala používať koeficient a nepoužívala aj u 2 firiem, ktoré som po nej prevzala. Akurát ja mám k dispozícii vlaňajší rok. Rozmýšľala som, že vypočítam koeficient vychádzajúc z I. polroka a dám si ho odsúhlasiť so správcom ane, nakoľko sa charaktery činnosti u oboch firiem trochu zmenili ( v jednom prípade má firma tento rok menej "DPH-čkových činností v druhom prípade viac), ale po prečítaní vašich príspevkov, som posúdila, že predsa len prepočítam, koeficienty z vlaňajšieho roka a použijem tie. Chcela by som sa však spýtať, ako postupovať, tiež si dať ten koeficient odsúhlasiť alebo len jednoducho oznámiť DÚ, že som začala používať koeficient, ktorý som vypočítala z údajov minulého roka? Alebo ako to mám riešiť so správcom dane?
Kolegyňa uvádzala plnenia vstupujúce do koeficientu v minulom roku v DP DPH ?
Sara1011
17.07.09,07:22
Ďakujem za pomoc, veľmi mi tá tabuľka pre výpočet koeficientu pomohla. Len dúfam, že firma v roku 2008 vykazovala údaje v priznaní správne, že tam uvádzala aj tie oslobodené príjmy. Ak nie, tak naozaj neviem..... a pracne hľadať všetky faktúry to bude ešte zaujímavé.
Ale aj tak všetkým ďakujem.
Kika69
18.07.09,08:08
Kolegyňa uvádzala plnenia vstupujúce do koeficientu v minulom roku v DP DPH ?

Veronika myslíš oslobodené? Ja tak viem, že nie.