Majuška11
16.07.09,20:15
Vie mi niekto poradiť ako zúčtovať nadspotrebu PHM v JU?
SZČO má os.auto prihlásené k podnikaniu, je Q-tálny platca DPH, vedie knihu jázd a výdaj podkladá bločkami, ktoré nie vždy pasujú na spotrebu PHM podľa TP. Napr. má spotrebu /podľa bločkov/ 105 l, ale keď prepočítam km a spotrebu poľa TP, má mať iba 98 l. Čo s rozdielom 7 l?
Stačí ak to vyrovnám do konca roka? Čo ak mi to nesadne ani v decembri?:confused:
Sklad nevediem.
JU robím prvý rok a tak neviem či robím správne.
Ďakujem skúseným hlavičkám čo sa mi ozvú.
Minna
16.07.09,20:29
Podľa aktuálneho znenia ZoDP §19 ods.2 písm. l) môžeš uplatniť výdavky na spotrebované PHM podľa bodu 3:
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,

tzn. potrebuješ vedieť stav tachometra k 1.1.09 a k 31.12.09 a podľa toho vypočítať koľko benzínu spotreboval - napr. za rok 2009 spotrebuje benzínu za cca. 1000 eur. V priebehu roka však podľa dokladov zaúčtuješ v peňažnom denníku do VOZD nákup PHM za cca. 1500 eur. Na konci roka môžeš uplatniť 80% zo sumy 1000 (800 eur) a v rámci uzávierkových operácií stornuješ VOZD prevádzkovú réžiu-nákup PHM o 700 eur.
Manual
17.07.09,04:24
Ak bude takto postupovať, tj 80%, nemá nárok na odpočet DPH z nákupu PHL. Pozor na to.
Jerkab
17.07.09,06:32
Ak bude takto postupovať, tj 80%, nemá nárok na odpočet DPH z nákupu PHL. Pozor na to.
A čo si myslíte o ostatných výdavkoch. Napríklad splátky lízingu, odpočet DPH z lízingových splátok. Môže si dať do výdavkov na 100% a uplatniť príslušný odpočet DPH ak ide o nákladné auto?
tuta
17.07.09,06:48
Z pohľadu zákona č. 222/2004 Z. z. o DPH vzniká nárok na odpočítanie dane, ak:
a) pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť,
b) tovar a služby použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ (to znamená, že zdaňuje svoje dodávky a neposkytuje tovary a služby oslobodené od DPH podľa § 28 až § 41),
c) má faktúru podľa § 51 zákona o DPH.

Ak platiteľ DPH použije pohonné latky na svoje dodávky tovarov a služieb, uplatňuje si nárok z celkovej hodnoty pohonných látok. Paušálne výdavky vo výške 80 % sa zadefinovali len na účely zákona o dani z príjmov. V režime DPH platí rovnaký systém ako doteraz a nárok posudzuje vecne, t. j. prijaté služby a tovary sa priraďujú k poskytnutým dodávkam služieb a tovarov. Takže ak spotreba PHL nastala v súvislosti s poskytovanými tovarmi a službami ako platiteľovi, potom nárok na odpočítanie dane vzniká v plnej výške.

Zdroj: www.epi.sk
Majuška11
17.07.09,18:32
Asi som nechápavá, ale nie je mi to jasné. Klient nechce paušálne výdavky, vedie knihu jázd a dokladá bločky o spotrebe PHM. Keďže je štvrťročný platca DPH, z bločkov uplatňujem odpočet DPH, ale keď som od začiatku roka prepočítala spotrebu podľa TP, vypočítala som rozdiel k 30.6.2009 až 15 l. Neviem, či môžem uplatniť odpočet dph zo všetkých bločkov, alebo či to nejakm spôsobom upraviť.
Johanka
17.07.09,18:37
Je vo výpočte zohľadnený aj zostatok v nádrži ;)?
Majuška11
17.07.09,18:45
Zostatok v nádrži je zohľadnený.
veronkaj
24.07.09,06:33
majuška 11

väčšina účtovníkov to robí takto:
- buď si celý rok ak vedie knihu jázd eviduje nákup PHM ako VOZD nákup materiálu - v členení PHM a uplatňuje normálne dph kvartálne alebo mesačne. Na konci roka si urobí prepočet podla TP a najazdených km a buď km dopíšu aby bol čo najmenší rozdiel a ten rozdiel dajú potom mínusom na VOZD a tak isto z tej sumy adekvátne znížia ID mínusom aj dph.

- alebo celý rok uplatňujú len dph z dokladov a PHM dávajú ako VNOZD a na konci roku podľa spotreby dajú do VOZD.

- lenže väčšina podnikateľov chce priebežne počas roka vedieť na čom je a tak skôr volia ten prvý postup. prepočet na km si môže robiť priebežne počas roka a upravovať.
raya1
12.08.09,09:08
Ak je v osvedčení o evidencii uvedená iba : spotreba paliva - 7,8l/100 km
Evidencia v knihe jázd je podrobná, vieme koľko km bolo v meste, mimo mesto, kombinovane - treba všetky km prepočítavať touto uvedenou spotrebou ?
Lebo v certifikáte, ktorý bol priložený je spotreba vyšpecifikovaná zvl. mesto 10,3 mimo mesto 6,3 kombinovaná 7,8 a program pýtal zadať tieto spotreby, počíta podľa toho a potom je to rozdiel od počítania podľa osvedčenia.
Ďakujem !
Ide o PÚ, firma.
Ovena1
12.08.09,11:38
Tak to by aj mňa zaujímalo. Minulý rok mi to program spriemeroval a rátala som to priemerom. Tento rok bola úprava programu a program mi to počíta spotrebou zodpovedajúcou režimu jazdy. Je to veľký rozdiel. Tak ako je to správne?
karin vajdova
31.01.10,13:46
ahojte, poradí mi niekto:

čítam Vás, ale aj tak som si nie na isto...nie som účtovníčka, robím len podklady pre našu firmu - sme reštaurácia, vlastníme osobné auto....a nevedieme si evidenciu jázd, je výhodnejšie si ju viesť? dakujem za odpoved