mab
17.07.09,01:08
Ahojte, potrebujem poradiť, prvý krát som sa stretla s vystavovaním faktúrky pre zahraničie a mám s tým problém. Firma dodala tovar a vykonala opravu pre vozidlo jednej rakúskej firmy, ktorá je registrované pre DPH v rakúsku. Môj problém je či má byť fakúrka za tovar a službu vystavená s DPH alebo bez DPH. A kde v daňovom priznaní DPH, v ktorom riadku tieto sumy vykážem. Ďakujem za rady moc mi pomôžu.
Vladimír Ozimý
17.07.09,04:36
Ahojte, potrebujem poradiť, prvý krát som sa stretla s vystavovaním faktúrky pre zahraničie a mám s tým problém. Firma dodala tovar a vykonala opravu pre vozidlo jednej rakúskej firmy, ktorá je registrované pre DPH v rakúsku. Môj problém je či má byť fakúrka za tovar a službu vystavená s DPH alebo bez DPH. A kde v daňovom priznaní DPH, v ktorom riadku tieto sumy vykážem. Ďakujem za rady moc mi pomôžu.

ak ste dodali tovar ktorý je vyvezený mimo SR do krajiny EU potom uplatňujete § 43 zákona o DPH. Oslobodíte takéto dodanie a uvediete to do riadkov 13,14, daňového priznania

ak ste dodali službu, oprava auta, ktoré bude po oprave prepravené späť do rakúska, potom uplatníte § 16 ods. 7 a prenesiete daňovú povinnosť na rakúsku firmu. V takomto prípade vystavíte Fa bez DPH a do daňového priznania to nikam neuvázdate...

V oboch prípadoch je potrebné aby príjemca tovaru a služby bola osoba registrovaná pre daň v inom členskom štáte. V opačnom prípade ide o tuzemské plnenie a musíte zaťažiť dodanie tovaru aj služby daňou.
mab
17.07.09,06:30
ďakujem veľmi pekne moc ste mi pomohli.