suzukisv
17.07.09,06:59
Prosim vas o pomoc, nakolko potrebujem hrozne rychlo nejaku dohodu alebo zmluvu na vymennu bytu, viem ze by som to tu mozno nasla ale naozaj nemam cas a rychlo to potrebujem. Prosim o nejaky link alebo nieco konkretne - jedna sa o vymennu bytu medzi dvoma majitelmi. Dakujem
arizona
17.07.09,05:06
suzukisv
17.07.09,05:28
dakujem a velmi
suzukisv
17.07.09,05:33
ak este daco najdete, stale to pomoze
Marína
17.07.09,05:44
Ešte som našla.;):)
suzukisv
17.07.09,06:17
dakujem pekne, este by som sa chcela opytat.
1. Treba ohodnotit obydva byty?
2. ked 1 vlastnik nema TP v tomto byte a vlastni ho len asi 2 roky - ako je to z danou?
3. Byty su identicke pod jednym bytovym druzstvom, na BD bolo povedane ze staci obycajna jednoducha zmluva - je to pravda?
Marína
17.07.09,08:50
dakujem pekne, este by som sa chcela opytat.
1. Treba ohodnotit obydva byty?
2. ked 1 vlastnik nema TP v tomto byte a vlastni ho len asi 2 roky - ako je to z danou?
3. Byty su identicke pod jednym bytovym druzstvom, na BD bolo povedane ze staci obycajna jednoducha zmluva - je to pravda?
1a/ Obidva.
2a/ Právna úprava zámennej zmluvy je riešená v § 611 Občianského zákonníka (http://www.exekutor.sk/poradna/obcianz.htm). Ustanovenia o kúpnej zmluve sa podľa tohto paragrafu primerane použijú aj na zmluvu, podľa ktorej si zmluvné strany vymieňajú vec za vec, a to tak, že každá zo strán sa považuje ohľadne veci, ktorú výmenou dáva, za predávajúcu stranu, a ohľadne veci, ktorú výmenou prijíma, za kupujúcu stranu.
Keďže ide v prípade o zámenu bytov v bytovom dome, použiješ aj § 5 zákona č. 182/1993 Z. z. (http://www.wireti.sk/vinolv/zakony/182.pdf) o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení, ktorý upravuje zmluvu o prevode vlastníctva bytu a nebytového priestoru v dome.
Ak nie sú splnené podmienky oslobodenia podľa § 9 Zákona o dani z príjmov (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html), postupuješ podľa – viď priložený súbor.
3a/ Čo to znamená jednoduchá? Musí spĺňať všetky náležitosti, ktoré sú uvedené v už priložených súboroch v prísp. č. 5
suzukisv
17.07.09,09:50
uz mam z toho daky gulas, neviem ci spravne chapem tak popisem situaciu.
Majitel1 - nadobudol byt darov. zmluvou
- nema trv. pobyt
- vlastni ho menej ako dva roky

Majitel2
- nadobudol byt KZ
- ma tvr. pobyt
- vlastni ho dlho

-Ide len o vymennu bytu bez financneho vyrovnania, ide o rovnaky byt len navyse majitel2 ma balkon.
- to ohodnotenie bytov je teda na 100% aj ked tam nepojde o fin. vyrovnanie?
Marína
17.07.09,10:11
Najprv mi povedz, prosím, či si čítala priložený súbor Zovšeobecnené informácie k problematike dane z príjmu, pretože v ňom sú uvedené príklady pri oslobodení, aj ak nie je od dane príjem oslobodený.
suzukisv
17.07.09,10:13
ano citala som, len mam gulas, pochopila som teda ze musi platit dan z prijmu ked nema ani trvaly pobyt a nevlastni ho viac ako 2 roky spravne som to pochopila ci zase nie?
Marína
17.07.09,10:26
Najprv si uviedla, že byty sú identické, neskôr, že druhý má aj balkón. Určite v niektorom prebehli aspoň aké-také úpravy, teda nepredpokladám, že vyplývajúce ceny zo znaleckých posudkov budú rovnaké. Ale budiž.

Príklad
Jano vlastní byt č. 1 v hodnote 100.000 € (spadá pod oslobodenie dane z príjmov)
Palo vlastní byt č. 2 v hodnote 100.000 € (nespadá pod oslobodenie dane z príjmov)

Pri zámene uvažuješ tak, akoby si byty navzájom predávali, čiže Jano Palovi za 100.000 € a Palo Janovi tiež za 100.000 €.

Jano nie je povinný podať daňové priznanie, čiže priznať daň z príjmu.
Palo je povinný podať daňové priznanie z príjmu 100.000 € . Pre účely zistenie základu dane sa predmetný príjem zníži o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie - kúpna cena, ktorú daňovník za byt preukázateľne zaplatil, finančné prostriedky, ktoré daňovník preukázateľne vynaložil na technické zhodnotenie, opravu a údržbu a pod.

V prípade, ak daňovník byt nadobudol dedením alebo darovaním, je preukázateľne vynaloženým výdavkom cena zistená na účely dane z dedičstva alebo dane z darovania.


ano citala som, len mam gulas, pochopila som teda ze musi platit dan z prijmu ked nema ani trvaly pobyt a nevlastni ho viac ako 2 roky spravne som to pochopila ci zase nie?

ZDP § 9
(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem

1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
suzukisv
17.07.09,10:50
uz len jedna info, v tej zamennej zmluve teda musia byt ohodnotene tie byty a udana ta cena aby mohla podat to priznanie?
Marína
17.07.09,12:16
uz len jedna info, v tej zamennej zmluve teda musia byt ohodnotene tie byty a udana ta cena aby mohla podat to priznanie?
Veď je to uvedené v priloženom súbore Právna úprava záložnej zmluvy. Je síce uvedené v súvislosti s daňou z prevodu a prechodu nehnuteľností, tá však už bola zrušená. Aby si mohla vyčísliť základ dane, musíš sa o niečo oprieť a tým je znalecký posudok.

Kopírujem časť uvedeného súboru.

Podstatnými náležitosťami zámennej zmluvy sú určenie predmetu zmluvy a určenie hodnoty vymieňanej veci. Pokiaľ ide o nehnuteľnosti musí byť určená hodnota nehnuteľnosti z dôvodov zistenia základu dane z prevodu a prechodu nehnuteľnosti podľa § 4 ods. 2 zákona č. 554/2003 Z. z. Podľa tohto ustanovenia je základom dane vyššia zo všeobecných hodnôt nehnuteľností určených podľa vyhlášky č. 86/2002 Z. z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku určená na základe vypracovaného znaleckého posudku. Ak je všeobecná hodnota vymieňaných nehnuteľností rovnaká, základom dane je jedna z nich.
suzukisv
17.07.09,12:18
dakujem koncim dnes mi asi tazko pali,
Marína
17.07.09,12:20
dakujem koncim dnes mi asi tazko pali,
To nič, to sa stane hocikomu, aj mne v tých horúčavách vynecháva.:D Zajtra si to postupne prejdi ešte raz a určite to bude v pohode.:)
suzukisv
17.07.09,12:21
:))))