GABRIELA
17.07.09,07:18
Chcem sa touto cetou skúsiť obrátiť na odberateľov tepla od PTH v Prievidzi.
Chceli sme sa s PTH( CDT) dohodnúť na regulačnom príkone kt.by vychádzal zo spotreby r.2008 a nie 2005-2007, keďže sme za tieto roky urobili nejaké invetície do vyregulovania sústavy a zateplenia(strecha, okná, pivice a pod). Nie je ochotný s nami vyjednávať a tvrdí, že všetci v Prievidzi-aj zateplené bytovky majú stanovený reg.príkon tak ako my.
Nechce sa mi vidieť že som jediná čo sa chce tomuto svinstvu brániť.
Prievidžania-PTHci- ozvite sa mi. Chcela by som sa obrátiť aj na URSO, príp.na P.Jánoša.
Mne vypočítali reg.príkon na 87,31 (2005-2007) a za 2008 mne to vychádza cca 65,00( prepáčte teraz neviem presné číslo a ani tie jednotky).

Viete si predstaviť aký je to balík peňazí pre PTH cez takto stanovený RP?

Ako to vyzerá v iných mestách? U iných dodávateľov tepla?

Ďakujem
Gabriela
moja e-mailová adresa : markova@ipnet.sk. Alebo cez SS.
peton
17.07.09,06:24
Nuž inde to nie je inak. Vo vyhláške či zákone sa hovorí, že sa možno dohodnúť na inom výpočte regulačného príkonu, avšak s týmto málokto u CDT pochodí. To by išlo o svetlú výnimku, ktorá si zaslúži uznanie.
Samozrejme môžete konať ako uvažujete, či sa však stretnete s priaznivou odozvou uvidíte. Snáď Vám konštelácia hviezd bude naklonená. :-) Držím palce.
peton
17.07.09,10:10
Tak som to našiel.

Výnos 6/2008 URSO 23.07.2008

§ 4
Postup a podmienky uplatnovania ceny

(1) Maximálna cena tepla sa skladá z variabilnej zložky maximálnej ceny tepla so spotrebnou danou24) z elektriny, uhlia, zemného plynu (dalej len „dan“) a so spotrebnou danou z minerálneho oleja alebo bez dane a so spotrebnou danou z minerálneho oleja a fixnej zložky maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom.

(2) Variabilná zložka maximálnej ceny tepla v slovenských korunách za kilowatthodinu sa urcí na objednané množstvo tepla. Fixná zložka maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom sa urcí v slovenských korunách na kilowatt celkového regulacného príkonu. Celkový regulacný príkon regulovaného subjektu je súcet regulacných príkonov a pre potreby regulácie ceny tepla platí na celé regulacné obdobie. Regulacný príkon sa vypocíta ako podiel aritmetického priemeru množstva tepla dodaného na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody v rokoch 2005 až 2007 v kWh do odberného miesta, do vlastných objektov dodávatela, ktoré nesúvisia s regulovanou cinnostou alebo tepla dodaného do objektov, v ktorých množstvo tepla dodávatel rozpocítava konecným spotrebitelom a poctom hodín 5 300. Regulacný príkon v prípade vykurovania objektu, ktorý bol zateplený alebo hydraulicky vyregulovaný v rokoch 2005 až 2008, je možné urcit aj dohodou podla predpokladanej spotreby tepla v roku 2008. Regulacný príkon technologickej spotreby tepla vo vlastných výrobných procesoch v neregulovaných cinnostiach a množstva tepla na technologické procesy dodaného do odberného miesta sa urcí z dohodnutého poctu prevádzkových hodín podla technologickej spotreby tepla v rokoch 2005 až 2007. Pri výpocte regulacného príkonu u nových dodávatelov alebo odberatelov sa vychádza z objednaného množstva tepla na regulacný rok t.
evula0
17.07.09,18:23
Žiaľ, naše zákony sú väčšinou také, ako aj to červené vo výnose ÚRSO. Asi to tvorcovia robia schválne. Na druhej strane musím povedať, že v Žiline sme sa s dodávateľom Bytterm dohodli (to nie je reklama len poukázanie na normálnych), čo sa asi v Prievidzi nedá! Je to o serióznych alebo "iných" ľuďoch u dodávateľa a zneužívaní nejednoznačných zákonov na bezprácny zisk.
Jeden kW regulačného príkonu predstavuje približne(ako u koho) 200€, takže Vašich 22 kW je za rok asi 4400€ alebo 132 tis Sk. A tento nadhodnotený regulačný príkon Vám bude platiť aj v rokoch 2010 a 2011. Len na Vás získa dodávateľ za tri roky 400 tis Sk. No načo Ste zateplovali? Treba podnikať s teplom a aj bez kúrenia sa s požehnaním ÚRSO peniažky sypú.
GABRIELA
18.07.09,11:05
Ďakujem. A nikto z PRIEVIDZE...............
Jumil
18.07.09,19:14
My máme reg. príkon stanovený na 6,0758 kW za 191,12063 € bez DPH. Máme 3627,34 m2 vykurovacej plochy a merná spotreba v roku 2008 bola 0,177 GJ na m2, ale robíme maximum pre zníženie spotreby tepla od roku 1996. O ulicu vyššie majú 7,2517 kW a majú zateplený bytový dom.
GABRIELA
19.07.09,10:39
Jumil, ak si z PD, nejde mi o výšku, ale o to z čoho Vám to počítali. Či zo spotreby 2005-2007, alebo z 2008.

Ďakujem
Jumil
19.07.09,10:50
Jumil, ak si z PD, nejde mi o výšku, ale o to z čoho Vám to počítali. Či zo spotreby 2005-2007, alebo z 2008.

Ďakujem

Podľa zákona za roky 2005-2007.
GABRIELA
19.07.09,14:05
A máte za tie roky niečo zateplené, vymenené okná dvere, vyregulovanú sústavu a pod., kde sa šetria náklady, alebo nie?

Zákon povoľuje aj možnosť sa dohodnúť!
Jumil
19.07.09,15:37
A máte za tie roky niečo zateplené, vymenené okná dvere, vyregulovanú sústavu a pod., kde sa šetria náklady, alebo nie?

Zákon povoľuje aj možnosť sa dohodnúť!

Áno, za tie roky sme spravili pre úsporu tepla tieto opatrenia:



Rok

Čo sme spravili



1998
vyregulovaná tepelná sústava a namontované termostatické hlavice


2001
zateplenie bočných stien bytového domu


2003
montáž PRVN, montáž izotermickej regulácie


2006
výmena kovových vchodových dverí za tepelne izolačné a montáž el. vrátnikov


2007
zateplenie severnej steny a výmena okien na schodišti bytového domu


2009
zateplenie poslednej južnej steny


Neviem kto by nechcel prepočet podľa roku 2008 dohodou. Tento rok bolo v priemere teplejšie ako po iné roky a aj spotreba tepla menšia. Myslím si, že fixné náklady budú po ukončení roku prepočítané podľa skutočných nákladov cez koeficient ako v minulosti.
GABRIELA
19.07.09,16:59
Napriek tomu, že sa fixné náklady prerozdelia podľa skutočnej spotreby, cez nejaký koeficient, ten bude vysoký, vzhľadom na vysoký objem fixných nákladov ktoré sa budú prerozdeľovať.

No a čo sa týka regulačného príkonu- keby všetci(ktorí na to majú nárok) sa s PTH skúsili dohodnúť( alebo by sa s nimi dohodli), tak by sa zmenšil objem prerozdeľovaných fixných nákladov.

Vy ste to neskúšali?
Jumil
19.07.09,18:45
Nie. V roku 2008 sme nemali žiadne aktivity, nakoľko sme planovali v roku 2009 dokončiť zatepľovanie, a preto sme šetrili peniaze. Investícia za 3 mil. korún.
GABRIELA
20.07.09,10:52
Podstatné je, že ste mali aktivity v roku 2005-2007. O tie roky ja chcem skúsiť zjednávať. Mám ale obavu že som snáď jediná....v PD (oni to tak aj prezentujú).