amelia
03.08.05,15:22
Poradíte mi niekto? V s.r.o. sú 3 spoločníci. Jeden z nich, s vkladom 650.000,- chce svoj podiel previesť, predať ďalšiemu. Po zhodnotení okolností prišli k záveru, že podiel je ochotný odkúpiť za 350.000,- + k tomu si odstupujúci môže vziať auto so zostatkovou hodnotou 57.000,- Ako toto zúčtovať, jedná sa o zdaniteľný príjem pre odstupujúceho? Neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne :), ďakujem za pomoc.
Johanka
03.08.05,13:47
Príjem z prevodu podielu na s.r.o. je zdaniteľným príjmom. Do základu dane sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Pri tomto druhu príjmu sa za výdavok považuje vklad alebo obstarávacia cena podielu. Treba dať pozor na výpočet základu dane ak by sa za podiel platilo v splátkach. Ak doba medzi nadobudnutím a prevodom podielu je aspoň 5 rokov, tak je príjem z predaja podielu oslobodený.Z toho vyplýva, že nakoľko podiel predáva " pod cenu " tak jeho základ dane bude nula. Len s tým autom sa mi to nepáči. Podiel kupuje fyzická osoba, takže nemôže "zaplatiť" časť kúpnej ceny firemným autom.
amelia
03.08.05,15:15
Ten podiel jednoducho prevediem z jedneho spoločníka na toho druhého v celej výške 650000,- v zmluve bude 350000,-, spoločník, ktorý tento podiel nadobudol vyplatí pôvodnému majiteľovi sumu, tento si podá daňové priznanie nulové...? (toto som asi mala dať do hlúpych otázok:))-ja vôbec neviem ako, čo.