zuzi8
17.07.09,08:46
Prevzala som účtovníctvo po bývalej ekonómke a zistila som, že v roku 2008 boli účtované odpisy majetku, ktorý už bol odpísaný v roku 2007. Suma naviac odpisov je 47.580,- Sk. Čo mám s tým urobiť, stačí dať účet 551/082 mínusom v tomto roku? Bude to pripočitateľná položka? :confused:
Stefan2005
17.07.09,07:12
Prevzala som účtovníctvo po bývalej ekonómke a zistila som, že v roku 2008 boli účtované odpisy majetku, ktorý už bol odpísaný v roku 2007. Suma naviac odpisov je 47.580,- Sk. Čo mám s tým urobiť, stačí dať účet 551/082 mínusom v tomto roku? Bude to pripočitateľná položka? :confused:

Tento týždeň sa tu riešil obdobný prípad:
http://www.porada.sk/t115560-chyba-v-uctovnictve.html
Platí to aj v tomto prípade...
Jana Acsová
17.07.09,07:47
Prevzala som účtovníctvo po bývalej ekonómke a zistila som, že v roku 2008 boli účtované odpisy majetku, ktorý už bol odpísaný v roku 2007. Suma naviac odpisov je 47.580,- Sk. Čo mám s tým urobiť, stačí dať účet 551/082 mínusom v tomto roku? Bude to pripočitateľná položka? :confused:Podľa toho, čo budete robiť. Či podáte DDP, alebo nie. Či predmetné bolo premietnuté aj v daňovom priznaní a teda nesprávnosť sa netýkala len účtovných ale aj daňových odpisov. O položke upravujúcej základ dane v roku 2009 predpokladám, že môžeme hovoriť v prípade vysporiadania cez DDP. V prípade nepodania DDP by DP bola vyrovnaná až v roku 2009 bez úpravy základu dane (zníženie nákladov znamená zvýšenie zisku a ak sa jedná aj o náklad premietnutý v daňovom priznaní 2008 tak musí byť aj zníženie premietnuté v daňovom priznaní 2009). Tento postup však môže byť správcom dane vytknutý. Existuje však na tento prípad rozsudok Najvyššieho súdu SR.
zuzi8
17.07.09,07:49
Ďakujem za odpovede.
Stefan2005
17.07.09,08:21
... Existuje však na tento prípad rozsudok Najvyššieho súdu SR.

Janka, link na tento rozsudok by nebol možný?
Ďakujem.
Jana Acsová
19.07.09,11:23
Janka, link na tento rozsudok by nebol možný?
Ďakujem.
Je mi ľúto. Čítala som ho v tlačovej podobe v čase, keď som o Porade (a internete) ešte nechyrovala.

V našich podmienkach nie je štandardné opierať sa o existujúce rozsudky (čo je škoda). Jednalo sa o prípad, keď subjekt nezdanil istú čiastku a cez výnosy sa táto dostala do nasledujúceho obdobia (v podstate 2 roky nesprávny základ dane, raz smerom nadol, potom nahor). Daňový úrad chcel čiastku dodaniť (kontroloval obdobie, kedy mal byť základ dane vyšší) a sankcionovať akoby nedošlo k zdaneniu. Verdikt najvyššieho súdu vzhľadom na argumenty daňového subjektu zrušil rozhodnutie DÚ. Ponechal iba možnosť sankcionovať oneskorené vysporiadanie dane do termínu zaplatenia dane za nasledujúce zdaňovacie obdobie, kedy bola čiastka zdanená. Približne takto to bolo.
KEJKA
19.07.09,13:51
Aj bez rozsudku príklad z praxe - DU dodanil pri kontrole subjektu zdaňovacie obdobie N, lebo našiel náklady,ktoré mali byť v predchádzajúcom období. Nepomohla argumentácia, že rok predtým boli zaplatené vyššie dane - teda šlo o chybu v neprospech daňovníka.
Subjekt podal DDP za predchádzajúce obdobie, teda rok N-1, vyčíslil preplatok dane z príjmov a DU mu tento preplatok uznal.
Smola by bola, ak by bola kontrola na obe zdaňovacie obdobia v opačnom poradí.
mudroš
20.07.09,11:46
Podľa toho, čo budete robiť. Či podáte DDP, alebo nie. Či predmetné bolo premietnuté aj v daňovom priznaní a teda nesprávnosť sa netýkala len účtovných ale aj daňových odpisov. O položke upravujúcej základ dane v roku 2009 predpokladám, že môžeme hovoriť v prípade vysporiadania cez DDP. V prípade nepodania DDP by DP bola vyrovnaná až v roku 2009 bez úpravy základu dane (zníženie nákladov znamená zvýšenie zisku a ak sa jedná aj o náklad premietnutý v daňovom priznaní 2008 tak musí byť aj zníženie premietnuté v daňovom priznaní 2009). Tento postup však môže byť správcom dane vytknutý. Existuje však na tento prípad rozsudok Najvyššieho súdu SR.

Aj mňa by zaujímal ten rozsudok.
Ale napriek tomu si myslím, že DR by to neuznalo. V novele zákona o dani z príjmu platnej od 1.3.2009 bolo okrem iného dplmnené, že ak sa zaúčtuje oprava chýb v účtovníctve, ktorá v minulých zdaňovacích obdobiach spôsobila zvýšenie daňovej povinnosti, nemusí sa podávať dodatočné DP a zvýšené náklady, resp znížené výnosy budú súčasťou daňového priznania v tom zdaňovacom období, v ktorom sú zaúčtované. Dokonca aj vtedy, ak išlo o významnú opravu a účtovala sa bez vlyvu na výsledok hospodárenia (428, 429).
Ale ak bol základ dane chybou v minulosti znížený, musí sa naďalej podať dodatočné daňové priznanie do konca kalendárneho mesiaca po mesiaci v ktorom sa chyba zitila (zákon o správe daní). V tomto termíne je aj zvýšená daň splatná.