aka79
17.07.09,09:53
Dobrý deň.

Dúfam, že som sa správne zaradila. Nebola som a nepísala som do porady už veľmi dlho. Viete mi niekto poradiť ako by to malo byť správne?
Zamestnanec používa svoje súkromné vozidlo vo fy s.r.o. - do práce, z práce ale aj na prevoz materiálu. Treba s ním spísať zmluvu o používaní vozidla, náhrada za 1 km bude 0,183 E. Vozidlo nie je prihlásené na DÚ. Je potrebné zaplatiť cestnú daň aby mohol používať súkromné vozidlo? A čo s bločkami za PHM? Poraďte mi niekto prosím. Veľmi pekne ďakujem.

Aka79.:(
Janurka
17.07.09,10:00
Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že zamestannec použije na prac. cestu aj iné auto ako auto zamestnávateľa. Pre použitie vlast. vozidla však nemusí byť písomná dohoda. Táto skutočnosť môže byť uvedená na cestovnom príkaze. Za použitie vlast. mot. vozidla pri pracovnej ceste patria zamestnancovi náhrady výdavkov a to: sadzba zákl. náhrady za každý 1 km a náhrada za spotrebované PL. Ako zamestnávateľ by ste nemali súhlasiť s použitím vozidla, ktoré by nebolo havarijne poistené. Čo sa týka dane z mot. vozidiel, ak je zamestanec zapísaný v dokladoch ako držiteľ, treba prihlásiť na DÚ.
aka79
19.07.09,14:16
Ďakujem Ti veľmi pekne Janurka a prajem príjemný deň. Aka79.:)
DušanČ
19.07.09,14:48
Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že zamestannec použije na prac. cestu aj iné auto ako auto zamestnávateľa. Pre použitie vlast. vozidla však nemusí byť písomná dohoda. Táto skutočnosť môže byť uvedená na cestovnom príkaze. Za použitie vlast. mot. vozidla pri pracovnej ceste patria zamestnancovi náhrady výdavkov a to: sadzba zákl. náhrady za každý 1 km a náhrada za spotrebované PL. Ako zamestnávateľ by ste nemali súhlasiť s použitím vozidla, ktoré by nebolo havarijne poistené. Čo sa týka dane z mot. vozidiel, ak je zamestanec zapísaný v dokladoch ako držiteľ, treba prihlásiť na DÚ.

Príspevok upresňujem v tom zmysle, že ak zamestanec so súhlasom zamestnávateľa používa vlastné MV na služobné účely, daňovníkom povinným platiť daň z MV je zamestnávateľ. V týchto prípadoch podľa §§ 90/2 a 85/2a zákona o miestnych daniach, nevzniká voči DÚ oznamovacia povinnosť o začatí, resp. skončení používania MV na podnikanie. Uvedie sa len v daňovom priznaní za príslušný rok.
Janurka
20.07.09,08:29
Áno, máš pravdu. V takomto prípade je zamestnávateľ daňovníkom, ale nevzniká mu oznamovacia povinnosť. Na to som zabudla. Ďakujem.
silvia
18.08.09,09:27
Keď je v TP zamestnancovho auta uvedený druh paliva BA 95 B + LPG, ako správne počítať náhradu za spotrebované PHM?
silvia
02.09.09,11:34
....má s tým niekto skúsenosť ?

ďakujem
Chobot
02.09.09,11:38
Keď je v TP zamestnancovho auta uvedený druh paliva BA 95 B + LPG, ako správne počítať náhradu za spotrebované PHM?

Aj an to myslel zákon o cest. náhradách - § 7 ods. 7:

(7) Ak je pohonnou látkou plyn alebo plyn v kombinácii s inou pohonnou látkou, spôsob výpočtu náhrad za spotrebované pohonné látky za jednotlivé pohonné látky dohodne zamestnávateľ so zamestnancom na základe podmienok pracovnej cesty, cien pohonných látok a spotreby. Ak je v technickom preukaze uvedená spotreba oboch pohonných látok podľa osobitného predpisu, 8a) pri dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom sa prihliadne aj na túto spotrebu.
silvia
08.09.09,08:21
Vďaka za odpoveď, Chobot!

Konkrétne z TP: CO2 = 198 g/km
spotreba paliva = 8,3 l/100km
Zamestnanec bol na týždňovke, najazdil 390km.

Aký bude správny postup výpočtu?
Díky, je to pre mňa novinka...
Chobot
08.09.09,08:46
Konkrétne z TP: CO2 = 198 g/km


??? Toto je aký údaj? Veď to nie je spotreba plynu, to je objem emisií.

Potom asi nemá uvedenú spotrebu plynu, tak treba rátať len so spotrebou benzínu. Ak chce náhradu za plyn, musí preukázať, akú má spotrebu plynu. Nech sa tvári tak, že na prac. ceste jazdil na benzín a dostane náhradu za spotrebu benzínu.
silvia
08.09.09,11:30
No veď práve, že v TP je ako druh paliva uvedené BA 95 B + LPG, ale v kolonke ďalšie úradné záznamy je doplnené len: spotreba paliva=8,3 l/100km a emisie CO2=198 g/km. A k cesťákom prikladá bločky za výdaj plynu.
Preto si s tým akosi neviem rady...
Chobot
08.09.09,12:08
No veď práve, že v TP je ako druh paliva uvedené BA 95 B + LPG, ale v kolonke ďalšie úradné záznamy je doplnené len: spotreba paliva=8,3 l/100km a emisie CO2=198 g/km. A k cesťákom prikladá bločky za výdaj plynu.
Preto si s tým akosi neviem rady...

KA chce náhrady za plyn, musí nejakým spôsobom (napr. certifikát výrobcu, alebo nechať spotrebu premerať na nejakej stanici tech. kontroly) preukázať, akú má to auto spotrebu plynu. Inak nevieš vypočítať, koľko plynu spotreboval.

Pozri aj tu:

http://www.porada.sk/t116731-nahrady-zamestnanec.html