martinapb
17.07.09,09:31
Podľa zákona by mala byť vystavená faktúra do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti, čiže dodania tovaru alebo vykonania služby. Platí to isté aj pre neplatiteľov dane? Sú aj oni povinní vystaviť faktúru do 15 dní? Od dopravcu - neplatiteľa dane nám prišlo teraz viacero faktúr, kde je to rozpätia dodania služby a vyhotovenia faktúry až mesiac, dokonca pri jednej je dodanie 29.5. a vyhotovenie 9.7. Môžem mu to dať prerobiť?
Johanka
17.07.09,07:50
Podľa zákona by mala byť vystavená faktúra do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti, čiže dodania tovaru alebo vykonania služby. Platí to isté aj pre neplatiteľov dane? Sú aj oni povinní vystaviť faktúru do 15 dní? Od dopravcu - neplatiteľa dane nám prišlo teraz viacero faktúr, kde je to rozpätia dodania služby a vyhotovenia faktúry až mesiac, dokonca pri jednej je dodanie 29.5. a vyhotovenie 9.7. Môžem mu to dať prerobiť?
... podľa zákona o DPH. V § 71 je ustanovená povinnosť pre platiteľa DPH. "Neplatiteľ" neskúma deň vzniku daňovej povinnosti, pretože mu žiadna (z pohľadu DPH) nevzniká .
Jana Acsová
17.07.09,07:55
Od dopravcu - neplatiteľa dane nám prišlo teraz viacero faktúr, kde je to rozpätia dodania služby a vyhotovenia faktúry až mesiac, dokonca pri jednej je dodanie 29.5. a vyhotovenie 9.7. Môžem mu to dať prerobiť?Čo mu chcete dať prerobiť? Aby klamal s dátumom vyhotovenia faktúry?

A pre účely DPH povinnosť platí pre vyhotoviteľa. Je to jeho zodpovednosť a riziko v prípade, že mu to kontrola vytkne. Prijímateľ faktúry sleduje jej náležitosti, kde je povinnosť uviesť dátum vyhotovenia faktúry. Nie je tam povinnosť vrátiť faktúru ak nie je vyhotovená v zákonnej lehote. A tento fakt nespochybňuje ani vznik nároku na odpočítanie dane.
martinapb
17.07.09,08:23
Ok, takže ja si faktúry ponechám tak, ako ich vyhotovil. Z hľadiska DPH mi to nič neovplyní, keďže je neplatca. Len ma zaujímalo, či aj neplatci musia vystavovať faktúru do 15 dní. Ďakujem za odpovede.