rasto02
17.07.09,11:34
Ahojte, prosím Vás nemá niekto skúsenosť, ako to chodí, keď vás niekto udá za nezaplatenie dane z prenájmu bytu. Minulý rok sme totiž mali 2 mesiace prenajatý byt (zmluva bola síce na rok, no ten pán sa po 2 mesiacoch odsťahoval, aj sme boli radi, že odišiel, lebo sused sa sťažoval, že robil hluk. Inak za tie 2 mesiace nám zaplatil normálne na účet. No teraz sme sa zase nejak so susedom nepohodli a vyhráža sa nám, že nás udá za ten minuloročný príjem. Má pravdu, že sme ho v DP neuviedli, ale bolo to preto, lebo sme si mysleli, že keď si odrátame zálohové platby, splátky za hypotéku (byt sme kúpili pred 2 rokmi) a iné výdavky, vyšla nám strata. Chcel by som len vedieť, že čo nás teraz čaká, keď nás naozaj udá? Aký je postup?........ Ďakujem.
veronikasad
17.07.09,09:42
Ahojte, prosím Vás nemá niekto skúsenosť, ako to chodí, keď vás niekto udá za nezaplatenie dane z prenájmu bytu. Minulý rok sme totiž mali 2 mesiace prenajatý byt (zmluva bola síce na rok, no ten pán sa po 2 mesiacoch odsťahoval, aj sme boli radi, že odišiel, lebo sused sa sťažoval, že robil hluk. Inak za tie 2 mesiace nám zaplatil normálne na účet. No teraz sme sa zase nejak so susedom nepohodli a vyhráža sa nám, že nás udá za ten minuloročný príjem. Má pravdu, že sme ho v DP neuviedli, ale bolo to preto, lebo sme si mysleli, že keď si odrátame zálohové platby, splátky za hypotéku (byt sme kúpili pred 2 rokmi) a iné výdavky, vyšla nám strata. Chcel by som len vedieť, že čo nás teraz čaká, keď nás naozaj udá? Aký je postup?........ Ďakujem.
Do 30 dní ste sa mali zaregistrovať na daňovom úrade, že prenajímate nehnutelnosť.
Splátka hypotéky určite nie je výdavok znižujúci základ dane pri prenájme.
Johanka
17.07.09,09:45
Aká je výška príjmu z prenájmu? Do určitej hranice je príjem z prenájmu nehnuteľnosti od dane oslobodený :) a do DP sa neuvádza.
atka4
17.07.09,09:53
Ahojte, prosím Vás nemá niekto skúsenosť, ako to chodí, keď vás niekto udá za nezaplatenie dane z prenájmu bytu. Minulý rok sme totiž mali 2 mesiace prenajatý byt (zmluva bola síce na rok, no ten pán sa po 2 mesiacoch odsťahoval, aj sme boli radi, že odišiel, lebo sused sa sťažoval, že robil hluk. Inak za tie 2 mesiace nám zaplatil normálne na účet. No teraz sme sa zase nejak so susedom nepohodli a vyhráža sa nám, že nás udá za ten minuloročný príjem. Má pravdu, že sme ho v DP neuviedli, ale bolo to preto, lebo sme si mysleli, že keď si odrátame zálohové platby, splátky za hypotéku (byt sme kúpili pred 2 rokmi) a iné výdavky, vyšla nám strata. Chcel by som len vedieť, že čo nás teraz čaká, keď nás naozaj udá? Aký je postup?........ Ďakujem.
Bez ohľadu na to, že Vám vyšla strata (po odčítaní výdavkov od príjmov), mali ste povinnosť sa zaregistrovať na miestne príslušnom DÚ

Zákon o správe daní a poplatkov
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t105543-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-10-2007-do-28-2-2009-a.html#hore)

(1) Fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá na území Slovenskej republikyzíska povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) je povinná požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu do 30 dní od získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Na účely tohto zákona sa za deň získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie považuje deň, keď je fyzická osoba alebo právnická osoba podľa osobitných zákonov oprávnená začať podnikať na území Slovenskej republiky.

(2) Fyzická osoba, ktorá

a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.

§ 35
Správne delikty
(7) Ak daňový subjekt nesplní v lehote

a) registračnú povinnosť podľa § 31 alebo registračnú povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu,
b) oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu môže uložiť pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri daniach podľa osobitného zákona8a) najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.


Ohľadne dane z prenájmu bytu, pozri napr. tu:
http://www.porada.sk/t92657-dan-z-prenajmu-bytu.html (http://www.porada.sk/t92657-dan-z-prenajmu-bytu.html)
Kazu
17.07.09,09:58
Ako to, že má sused taký dobrý prehľad? Robil vám vari daňové priznanie?
rasto02
17.07.09,11:01
ďakujem za reakcie. Ten sused o mojich daniach daniach nič nevie, len to ak náhodne povedal, ale bojím sa, že keď si zavolá na DU tak, si to asi určite môžu preveriť.
Inak čo sa týka tej registračnej povin., tak DIČ mám už mám tri roky, lebo som vykom nejakú inú činnosť, na kt. sa vzťahuje registrácia, ale o tých splátkach za hypotéku som fakt. nevedel, že sa nemôžu odpočítať.... Výška príjmu za ten prenájom bola 28 000 sk. Už som si to zisťoval, je to viac, nako je tá odpočítateľ. položka za prenájom a to o 2350 Sk. Aj som myslel, že by som to išiel s DU dodatočne vyrovnať, ale bojím sa že odvtedy nabehli nejaké vysoké úroky, alebo pokuta.....
andreaS
17.07.09,11:07
bud to nechaj tak a tvrd ze dotycny bol z rodiny alebo kamarat a ste mu len pomohli na 2 mesiace ;)

alebo podaj dodatocne danove priznanie, uved prijmy, vydavky z prenajmu do prislusnej tabulky v danovom priznani a este sa moze stat, ze z prenajmu budes v strate alebo na nule, takze ziadne doplatky dane ti nemusia vyjst... Zavisi to od vysky tvojich opravnenych nakladov.
abel
17.07.09,11:22
Ak by si podal dodatočné DP, kde uvedieš príjem 2350.- Sk (už znížený o 5-násobok živ. minima), a výdavky 40%, vyšlo by ti doplatiť daň 268.- Sk. Ak by si to zaplatil do 31.7.2009, vychádza sankčný úrok 0,10 €, avšak ten sa do výšky 16,59 € nevyrubuje.
rasto02
19.07.09,09:36
Ďakujem Vám všetkým veľmi pekne za odpovede. Asi vyuzijem Abelovu radu, nech mám pre istotu všetko v poriadku. Ešte raz ďakujem, veľmi ste mi pomohli.