leninka23
17.07.09,11:22
Dobrý deň, môžem si prosím vás dať nájom, ktorý platím mesačne do priznania DPH, keď mám v prenájme farské priestory? Neviem, či farár resp. farská rada sú plátcami DPH.
Ak áno aký typ DPH to je. Moc ďakujem.
atka4
17.07.09,09:28
Dobrý deň, môžem si prosím vás dať nájom, ktorý platím mesačne do priznania DPH, keď mám v prenájme farské priestory? Neviem, či farár resp. farská rada sú plátcami DPH.
Ak áno aký typ DPH to je. Moc ďakujem.

Či je dodávateľ platiteľom dph by ste mali vedieť buď
- z faktúry
- zo zmluvy, kde ste sa dohodli na nájomnom

- ide o daň na vstupe
- na odpočet máte nárok ak sú splnené zákonom stanovené podmienky, pozri § 49 Zákon o dph

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html
leninka23
17.07.09,09:42
Ďakujem, musim sa pozrieť do zmluvy, a nie sú farari niaká nezárobková organizácia alebo niečo také?. Ale myslela som typ dph aký presne odpočítanie podľa §?
andreaS
17.07.09,09:46
ak ti toto nie je jasne, tak doporucujem ist bud na skolenie o dph alebo zverit uctovnictvo niekomu fundovanejsiemu...
atka4
17.07.09,09:47
Ďakujem, musim sa pozrieť do zmluvy, a nie sú farari niaká nezárobková organizácia alebo niečo také?.
Takéto informácie, na základe čoho podnikajú - prenajímajú Ti poskytne osoba, s ktorou si uzavrela zmluvu....Ale myslela som typ dph aký presne odpočítanie podľa §? v Odp. 2 máš uvedený § (opakujem §49), na základe ktorého si naštuduj, či nárok na odpočet máš alebo nie.
Neviem, čo robíš ty, či aj činnosti, pri kt. nie je nárok na odpočet, t.j. či by si riešila svoj odpočet koeficientom a podobne.

pozri § 49 Zákon o dph

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...12-2008-a.html (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html)
Johanka
17.07.09,10:17
Ďakujem, musim sa pozrieť do zmluvy, a nie sú farari niaká nezárobková organizácia alebo niečo také?. Ale myslela som typ dph aký presne odpočítanie podľa §?
Pýtaš sa na typ dph pre nejaký SW alebo nevieš riadok do DP ?
leninka23
17.07.09,10:32
neviem riadok do DP. Dík
Johanka
17.07.09,10:48
Ide o odpočítanie podľa § 51 ods. 1 písm.a/ - ale iba ak spĺňaš všetko čo je v príspevkoch vyššie. Nemôžeš odpočítavať daň bez dokladu podľa § 71....a splnení ďalších podmienok.
anita
17.07.09,11:04
Ak máš od nich daňový doklad (faktúru), kde je uvedené ich IČ DPH, over si ho na www.drsr.sk a ak je dodávateľ registrovaný platiteľ dph, tak si uplatni v r.19 a v r.21 tlačiva na DPH čiastku vyčíslenú na faktúre (19%)
tibor1000
06.08.09,19:21
Zdravím Vás milí poraďáci,prosím Vás,a keď firma ktorá prenajíma miestnosť neplatcovi DPH - uvedie tržbu za prenajom do daň.priznania DPH do riadku 13 všakže? aký je to ale prosím paragraf? (prenájom nehnuteľnosti)
Ďakujem vopred
abel
06.08.09,19:35
Zdravím Vás milí poraďáci,prosím Vás,a keď firma ktorá prenajíma miestnosť neplatcovi DPH - uvedie tržbu za prenajom do daň.priznania DPH do riadku 13 všakže? aký je to ale prosím paragraf? (prenájom nehnuteľnosti)
Ďakujem vopred
§ 38 zákona o DPH