petacuckova
17.07.09,12:04
Dobrý deň. Prišiel mi dnes mail zo SP, že sú zmeny ohľadom vysielania zamestnancov do zahraničia. Čítali sme to s kolegyňou, ale máme v tom trošku chaos.
Čo sa vlastne menilo ? Máme zamestnancov, ktorí chodia na obchodné rokovania do zahraničia na jeden dva dni. Doteraz sme im vybavili formulár E 101. Ale ak som to dobre pochopila, tak teraz by sme im už nemali vybavovať formulár, lebo automaticky podliehajú legislatíve štátu kde prácu vykonávajú a tým pádom sa aj odvody platia v tom štáte ?
Ďakujem za odpoveď.
jales
20.07.09,06:07
Nemôžeš tu skopírovať mail čo SP poslala. Skúšala som to hľadať na ich stránke, ale nebola som úspešná.
Ester plus
20.07.09,12:28
Nevieme ti poradiť, nakoľko nevieme na základe čoho ti sociálna poisťovňa posielala e-mail. Zrejme si zadala nejaký dotaz? Bolo by dobré ho tu pripnúť a budeme múdrejší.
petacuckova
23.07.09,04:29
V súvislosti so žiadosťami o formuláre E101 došlo k zmenám od 01.07.2009

Všetky zmeny a aj nové žiadosti nájdete na našej stránke www.socpoist.sk



S pozdravom

Sociálna poisťovňa, pobočka Banská Bystrica
jankasm
23.07.09,05:18
V súvislosti so žiadosťami o formuláre E101 došlo k zmenám od 01.07.2009

Všetky zmeny a aj nové žiadosti nájdete na našej stránke www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)



S pozdravom

Sociálna poisťovňa, pobočka Banská Bystrica

Tiež neviem presne či je to niekde na ich stránke zverejnené, ale rovnako som chcela zaniesť žiadosť o formulár E101 pre šéfa, ktorý bol 1 deň na konferencii v Brne. Chcela som si telefonicky ešte niečo overiť, keďže som to išla robiť prvý krát, a pani na SP mi povedala, že pokiaľ sú to 1-2 dňové služobné cesty tak formulár žiadať netreba. Jedine v prípade, že by sa na ceste niečo prihodilo a zamestnanec by požadoval od SP výplatu nejakých dávok. :cool:
Marína
23.07.09,05:53
Zatiaľ viem len o dvoch zmenách. Je nový formulár, povinná doba pre zamestnávateľov vykonávať významnú činnosť na území SR sa mení zo štyroch mesiacov na dva mesiace.
Svoje tvrdenie neviem ničím podložiť, informovala som sa telefonicky v Soc. poisťovni v KE.
Ester plus
23.07.09,06:28
Akú máte skúsenosť s tým ak SZČO-(zamestnávateľ) ide na SC do EU na niekoľko dní napr. týždeň ale jedná sa o rokvanie. Je taktiež žiadať formulár E101 a prihlasovať a odhlasovať na RLFO?
abel
16.09.09,06:26
prosím Vás, neviete, kde zistím uvedené zmeny od 1. 7. 2009, čo sa týka formulárov E101? Nemám s tým žiadnu skúsenosť a klient mi volal, že získal zákazku v Rakúsku a bude tam chcieť vyslať zamestnancov. Na stránke SP som nič nenašla...
abel
16.09.09,07:49
Ešte raz chcem poprosiť o radu, kto má s tým skúsenosti. SZČO sa podarilo získať zákazku v Rakúsku, ktorú vykoná približne za 3 mesiace. Potrebuje k tomu ale ešte cca troch ľudí.
Môže zobrať týchto ľudí len na dohodu o vykonaní práce?
Stačí, ak ich prihlási u nás v Sociálnej poisťovni len ako dohodárov, alebo potrebujú E101?
Ako sa preukáže v prípade kontroly v Rakúsku, že sú to jeho zamestnanci?
Doteraz zamestnancov nemal, jedná sa len o príležitostnú prácu. Ak je tam potrebná podmienka zamestnávania 2 mesiace, je možnosť, ako o zákazku neprísť?
Nutricia
16.09.09,07:59
ak je osoba SZČO na SR a zároven zamestnaná v krajine EÚ vztahujú sa na nu legislatívy dvoch štátov.SZČO platí podla legislatívy SR a zo zamestnania platí príspevky na sociálne zabezpečenie na území štátu EÚ v ktorom je zamestnaná.
abel
16.09.09,08:15
Nutricia, ďakujem za reakciu. Tá SZČO má len živnosť, zamestnaná v žiadnom pracovnom pomere nie je. Potrebuje ale na tú zákazku do Rakúska ešte aspoň 3 ľudí, sama tú prácu nespraví. Preto sa chce prihlásiť do SP ako zamestnávateľ a tých 3 ľudí prihlásiť ako zamestnancov. Neviem ale, či stačí to, čo som uviedla v príspevku 9, alebo ako sa v prípade kontroly zo strany nejakej rakúskej pracovnej polície preukáže, že tam nie sú načierno.
Nutricia
16.09.09,08:37
Pôjde o výkon práce na území dvoch členských štátov,čiže ak ich bude prihlasovat na RLFO na SPako zamestnancov tak ako miesto výkonu práce v štáte sa uvedie Rakúsko a našu sociálnu poistovnu je potrebné požiadat SP na SK o vydanie E101.Vo všeobecnosti platí ak sa vykonáva práca len v jednom členskom štáte platia sa odvody v krajine kde sa práca vykonáva.Ak sa práca vykonáva vo viacerých členských štátoch tak je potrebné požiadat SP o určenie uplatnitelnej legislatívy. Myslím že o tú E101-čku treba požiadat v dostatočnom časovom predstihu myslím aspon dva mesiace.
abel
16.09.09,09:05
Ak by sa niekto o podobnú tému zaujímal, podarilo sa mi zatiaľ nájsť len tento príspevok na stránke SP, ten je ale z roku 2007 a nič novšie som zatiaľ nenašla
http://www.socpoist.sk/poradna-pre-eu/1232s?prm2=12683
http://www.socpoist.sk/poistenie-a-zarobkova-cinnost-v-eu/1561s

Doplním ďalšie zistenia. Ten spôsob, ako to chcel podnikateľ urobiť, sa nedá realizovať, teda že prihlási zamestnanca a zoberie ho so sebou (a dohodára už vôbec nie). 10 % jeho zamestnancov musí zostať na Slovensku a vytvárať tu 25% objemu jeho činnosti, musí ich zamestnávať aspoň 2 mesiace (z pôvodných 4 mesiacov, to je tá zmena od 1.7.2009). Spôsob, ako môže tú činnosť vykonať je, aby uzatvoril zmluvy (napr. Zmluvu o dielo) s inými SZČO, ktoré majú živnosť v tom obore aspoň 2 mesiace, musí tam byť jasne určená tá práca a miesto jej vykonania a identifikovať aj toho zahraničného zadávateľa objednávky. Všetky tieto SZČO si podajú žiadosť o vystavenie formulára E101 z dôvodu vyslania SZČO, soc. poisťovňa má na jeho vystavenie 60 dní. Ak potrebujú SZČO ísť pracovať pred týmto termínom, SP potvrdí žiadosť a to by mal byť dostačujúci doklad na preukázanie sa v zahraničí pri prípadnej kontrole. Ešte táto SZČO musí mať splnené svoje odvodové povinnosti do SP aj do ZP, bližšie podmienky sú uvedené v informáciách na konci žiadosti o vystavenie formulára E101.
TatianaM
18.09.09,06:07
Nové sú žiadosti o vystavenie formulára E 101 tie nájdete na stránke www:socpoist.sk na ľavej strane v sekcii Poistenie a zárobková činnosť v EÚ.