Rasto 123
17.07.09,21:09
Dobrý,, poprosil by som Vás o radu. Začal som tento rok stavbu R.D, Bungalov. Momentalne je stavba v štadiu ukončenia strechy. Všimol som si že, že na tehlách začali vznikať drobné praskliny., ktoré sa neustále zväčšujú. Dokonca som si označil aj doposiaľ neprasknuté tehly a niektoré z ných začali tiež praskať.Praskanie tehál je vo všetkých častiach obvodových múroch. Základy a spôsob murovanie je v poriadku. Jedná sa o tehly porotherm 38. Tehla sa mi zdá príliš krehká a vnútorné rebra sú tiež popraskané, dokonca, keď sa pozriete do vnútra sú voľným okom vyditeľne biele ložiská vápna. Nemám z toho dobrý pocit, dohodol som si stretnutie so statikom. Preto sa chcem opýtať či už niekto mal podobný problém a ako ho riešil. Každá rada dobrá rada, ďakujem.
220870
17.07.09,19:27
Porotherm je bordel, písal som tu o tom niekoľko krát.To biele nieje vápno ale soľ.Pomohli by fotografie prasklín.Aký máte strop.
AndrejG
17.07.09,19:32
Porotherm je bordel, písal som tu o tom niekoľko krát.To biele nieje vápno ale soľ.Pomohli by fotografie prasklín.Aký máte strop.

Neviem ci si mi odpisal na ten porotherm, lebo uz neviem v ktorej teme som sa na to pytal. Odkedy ma porotherm taku kvalitu aku podla teba ma? Lebo ja som robil hrubu stavbu pred cca 2 rokmi a ta tehla ktoru som od nich mal, vyzerala velmi dobre, aj velmi pevne.
Sedrik89
17.07.09,19:39
Viac o tom najdes na ostavbe.sk
Daj forum - stavebne prace - toto je tehla od najdrahsieho vyrobcu.
Riesil sa tam pravdepodobne Tvoj pripad.
220870
18.07.09,03:38
Neviem ci si mi odpisal na ten porotherm, lebo uz neviem v ktorej teme som sa na to pytal. Odkedy ma porotherm taku kvalitu aku podla teba ma? Lebo ja som robil hrubu stavbu pred cca 2 rokmi a ta tehla ktoru som od nich mal, vyzerala velmi dobre, aj velmi pevne.
Porotherm lepšie povedané Pezinské tehelne ,znižujú kvalitu svojich výrobkov permanentne od pádu komunistov.Nie je to tým že by mali horšie stroje ,zamestnancov ....... ale tým ,že im dochádza kvalitná hlina.
AndrejG
18.07.09,08:32
Porotherm lepšie povedané Pezinské tehelne ,znižujú kvalitu svojich výrobkov permanentne od pádu komunistov.Nie je to tým že by mali horšie stroje ,zamestnancov ....... ale tým ,že im dochádza kvalitná hlina.

Co ma spolocne porotherm a pezinske? Niekde som sice cital, ze pezinske boli zevraj kupene wienerbergerom, ale to nieje pravda...su to uplne samostatne firmy.
Rasto 123
18.07.09,08:33
Strop tvorí samotný krov strechy, takže žiadne preklady. Dnes som bol opäť pozrieť a praskliny pribúdajú. O porotherme som vedel len to že je to kvalitná tehla, ale moja stavba mi dáva opačný názor. Dokonca som dnes laicky tesol latou po jednej tehle, ktoré sa mi zvýšili a tá sa rozpadla, keď som skúšal rukou lámať vnútorné rebra išlo to ako keď lámete tabuľku čokolády.
220870
18.07.09,13:43
Co ma spolocne porotherm a pezinske? Niekde som sice cital, ze pezinske boli zevraj kupene wienerbergerom, ale to nieje pravda...su to uplne samostatne firmy.
Pezinské tehelne a.s. neviem presne koľko akcií vlastní Wienerberger ale určite nad 50%.Wienerberger vlastní všetky výrobné kapacity v oblasti stavebných materiálov používaných na murovanie stien( vrátane Porfix, a Xela -Ytong) ,okrem Preselanskej tehelne a nejakej tiež bezvýznamnej na východe SK a okrem výrobcov betónových tvárnic.
AndrejG
18.07.09,17:55
Pezinské tehelne a.s. neviem presne koľko akcií vlastní Wienerberger ale určite nad 50%.Wienerberger vlastní všetky výrobné kapacity v oblasti stavebných materiálov používaných na murovanie stien( vrátane Porfix, a Xela -Ytong) ,okrem Preselanskej tehelne a nejakej tiež bezvýznamnej na východe SK a okrem výrobcov betónových tvárnic.

Toto som aj ja niekde zacul, ale poznam spolumajitela pez. tehelni a povedal mi, ze je to blbost...tak neviem ako sa to rozsirilo.
220870
19.07.09,05:52
Bolo okolo toho trochu počuť keď to odobroval SK pro..monopolný úrad.Odvtedy je ticho , Winerberger si tu robí z cenami čo sa mu zachce, a všetci SK vládny chrapúni sa tvária ,že nič.Som zvedavý o koľko pôjdu dole z cenami teraz cez krízu.
220870
20.07.09,17:14
Rasťo ako to dopadlo?
Rasto 123
21.07.09,18:18
:)Dopadlo to dobre, ale aj tak mám stále pochybnosti. Takže mal som tam statika, ktorý povedal asi toto: Ja si myslím že je to v poriadku,v tomto štádiu to iste neovplyvňuje statiku, ale ja by som dokončil hrubú stavbu do štádia uzavretia stavby a počkal do jari. Zima , sneh, záťaž urobí svoje a ak tie praskliny nebudú väčšie, je to ok.... Vyzerá to že sú to len povrchové praskliny, ale ak sa začnú zväčšovať, čo do hrúbky mohlo by nastať k zmene viazania múra a to by už mohlo ovplyvniť statiku. Myslí si že tehla je nedopálená, čiže robená rýchlo, rýchlo lebo... Takže na jednej strane ok, na druhej ma doslova ser.. , že nemám kvalitné tehly také aké by mali byť. ďakujem všetkým za pomoc...
220870
21.07.09,19:02
Pred pár rokmi sme mali trochu podobný prípad.Stredová nosná stena bola projektantom málo predimenzovaná respektíve vôbec.Bolo to tiež z tej Pezinskej bordel tehly.Volal sa statik a tiež vyriekol taký mačkopes výrok že ak je tehla dobre vypálená tak to udrží ak nie tak to bude praskať.Pre istotu sa tá priečka 250-ka zbúrala a postavila sa z plnej pálenej tehly 300mm.
KEJKA
07.08.09,07:24
ja si dovolím do tejto témy dať otázku. V materiáloch sa nevyznám - prikladám foto, podľa projektu sa robí nosná priečka práve z POROTHERM 30, P+D....... ešte je viac špecifikovaná, ale netuším, čo čísielka znamenajú.
Ako sa tieto tehly správne režú na polovice, aby nepraskali?
Vraj sa to "nedá", to slovo neznášam.
Poprosím o radu, predbežne som to žiadala prerobiť, príde stavbyvedúci, som zvedavá, čo mi povie.
a jeden rad urobili z 29cm, takže 1cm prečnieva, vraj "sa tam dá omietka"
Podľa mňa čístá fušerina.
ciners
07.08.09,08:52
Porothern sa robi v Bolerazi a v Zlatych Moravciach, jediny vyrobca tehal na SVK ma certifikovane odskusane pevnosti muriva,tak mi tu prosim ta netrep,ze je to odpad.
mmaarreekk
07.08.09,11:57
KEJKA,

tie foto sú otras - takéto medzery tam nemajú čo robiť - ak vie murár, že tam bude mať 5 cm medzeru, tak nech si odreže dve posledné tehly - z každej kúsok - tým docieli, že sa odrezané tehly pekne spoja...
mmaarreekk
07.08.09,12:00
tehly buď odrežú pílou na tehly alebo kotúčovou pílou
Milan.Žiška
07.08.09,12:50
" KEJKA" osobne by som im to nechal rozobrať a prerobiť ( na ich náklady) ak by nechceli nech sa pracú. Takýchto "majstrov" zoženieš kdekoľvek. Len ničia materiál a luďom nervy. Určite im za to neplať skôr kým to neopravia.
Veľa vecí sa dá aj prehliadnuť a tolerovať, ale to si potom....
Sama by si to urobila určite lepšie.:D:D:D
220870
07.08.09,16:53
220870
07.08.09,16:57
Porothern sa robi v Bolerazi a v Zlatych Moravciach, jediny vyrobca tehal na SVK ma certifikovane odskusane pevnosti muriva,tak mi tu prosim ta netrep,ze je to odpad.
zopakujem je to bordel.V porovnaní z konkurenciou korunovaný.
ciners
07.08.09,18:09
zopakujem je to bordel.V porovnaní z konkurenciou korunovaný.

Hlavne je to monopol, ci je to bordel sa hadat nebudem, ale jedno je iste, ze je 2x drahsi,ako v okolitych krajinach,co je dost smutne. Ked spominas konkurenciu, co je u nas konkurencia? Ides navrhovat stavbu a od inej firmy nenajdes podklady. A niecim kryty musis byt. U nas su jediny, kto ma odskusane pevnosti muriva, tepelnoizolacne su aj lepsie tehly na trhu,len pre nas statikov su na hovno,ked nic nevies najst o nich ohladom statiky. Ked spominas, ze je to bordel, ako to potom certifikuju? Cez uplatky? Fakt neviem, musis specifikovat, znie to dost zaujimavo.
220870
07.08.09,18:29
Tehla ktorú dovezú na stavbu a v palete je 10% tehál polorozpadnutých,takmer všetky popraskané, nedajbože po nich pri murovaní udrieť gumenným kladivom,nepravidelných tvarov ,o rozmeroch ,uhloch (škoda aj klávesnicu drať).Ako certifikujú by zaujímalo aj mňa.Ja ten bordel držím takmer každý deň vo svojich rukách ,tak viem čo píšem.Je to ako ísť z pekla do neba ,keď jeden deň muruješ z tehly HELUZ a druhý deň z Wienerbergerom.
ciners
07.08.09,19:23
Hej, tie Heluzky som si aj ja vsimol, ze su uplne inde ako Wienerberger, snad zlepsia podklady pre projektantov a reklamu a bude to ok.
KEJKA
07.08.09,19:46
dakujem za radu, požiadala som písomne dodávateľa, že musí múr opraviť, poslala som mu aj link podľa vašich rád. Jeho stanovisko zverejním.
Ďalej podľa fotiek v príspevku 14 vidno, že medzi vodorovnými radmi je tenučká vrstva malty a podľa normy má byť 1cm. Takže som dostala odporúčanie od stavebného dozoru, že ten múr treba rozobrať a vymurovať nanovo.
Potvrdíte mi to? - vid foto v príspevku 14.
Verím, že moje hrozné skúsenosti končia, a že rokujem so seriozným náhradným dodávateľom a v buducnosti už budem písať len samé chvály.
Možno je to utopia, ale ktovie?
Milan.Žiška
08.08.09,19:22
Treba myslieť pozitívne ( v utópii žijeme totiž teraz).:D:D:D
220870
08.08.09,19:37
maltu odporúčajú 10-12mm.Nie je reálne takýto stav dosiahnúť, to je len štatistický priemer.od 5mm - do 15mm je všetko ok.ta šírka špáry by sa ešte dala preglgnúť ale tá väzba .Neviete akú mali spotrebu na hod /L.
KEJKA
09.08.09,03:52
hej a ide o nosnu priečku, na ktorej budu položené drevené stropné hranoly, tak správne trvám na prerobení. No to bude zasa boj.............. Rozobrať si to dokážeme svojpomoce aj sami, dúfam. Čo k tomu potrebujem? Aby som zminimalizovala odpad?
220870
09.08.09,07:13
Ak použili do malty dosť cementu a hrubý piesok,tak je škoda sa snažiť to rozoberať.Jednoducho to rozmlátiť veľkým kladivom.Ak nie tak sa to dá v špárach prepíliť takouto pílou.http://www.technaco.sk/default.asp?cls=stoitem&stiid=7726
ciners
09.08.09,07:32
hej a ide o nosnu priečku,

Pojem nosna priecka neexistuje, to tak trosku na odlahcenie ;)
dreveny strop a potom je uz povala?
KEJKA
09.08.09,12:49
Pojem nosna priecka neexistuje, to tak trosku na odlahcenie ;)
dreveny strop a potom je uz povala?
ja som laik, ale ide o vnutorný múr, preto som použila pojem priečka (nejde o obvodový múr), a nosná preto, lebo je 30-POROTHERM postavená na základovom páse............... :(
a nosná preto, lebo budú na nej ležať trámy stropu.

A áno, potom ide povala, ale ešte sa nadmuruje a až potom pojde na veniec pomurnica a krov.
KEJKA
09.08.09,12:50
maltu odporúčajú 10-12mm.Nie je reálne takýto stav dosiahnúť, to je len štatistický priemer.od 5mm - do 15mm je všetko ok.ta šírka špáry by sa ešte dala preglgnúť ale tá väzba .Neviete akú mali spotrebu na hod /L.
máš na mysli alkohol......? lebo ja už ničomu nerozumiem.:eek:
220870
09.08.09,15:23
alkohol.
ciners
09.08.09,15:52
ja som laik, ale ide o vnutorný múr, preto som použila pojem priečka (nejde o obvodový múr), a nosná preto, lebo je 30-POROTHERM postavená na základovom páse............... :(
a nosná preto, lebo budú na nej ležať trámy stropu.

A áno, potom ide povala, ale ešte sa nadmuruje a až potom pojde na veniec pomurnica a krov.

No, to s tou nsonou prieckou, to len tak na zazartovanie. Takto som chcel: ked ide len o dreveny strop, to zatazenie na stenu je male, ak by ste sa mali s firmou velmi natahovat a mali by ste stratou casu prerabat peniazky,tak sa to neoplati burat. Ako z principu sa to oplati, to je jasne, len ak ide o cas a natahovacky, radsej zmenit firmu a pokracovat dalej, opakujem, zatazenie z dreveneho stropu je oproti betonovej doske nic, nemal by byt so stenou problem.
220870
09.08.09,16:38
Trochu z praxe: pred pár rokmi sme boli omietať dom v jednej dedinke pri BN.Pri počiatočnom stanovovaní ceny sme upozornili investora na neuveriteľne krivé steny.Jeho odpoveď nás šokovala.Čo sa čudujete veď len pri stavbe základov sme strovili 42 L domáceho ,pivo som radšej nerátal!!! Stavba základov pri takom dome trvá cca 6-7 pracovných dní 5-6-tim robotníkom.
Stavali svojpomocne ... by som povedal kto z dediny nemal čo na práci prišiel si cengnúť.
KEJKA
09.08.09,16:57
No, to s tou nsonou prieckou, to len tak na zazartovanie. Takto som chcel: ked ide len o dreveny strop, to zatazenie na stenu je male, ak by ste sa mali s firmou velmi natahovat a mali by ste stratou casu prerabat peniazky,tak sa to neoplati burat. Ako z principu sa to oplati, to je jasne, len ak ide o cas a natahovacky, radsej zmenit firmu a pokracovat dalej, opakujem, zatazenie z dreveneho stropu je oproti betonovej doske nic, nemal by byt so stenou problem.
no ved, s tou partiou som sa už vlastne aj rozišla, chcela som ešte aby urobili jeden preklad a vzala by som si vzorku z toho betonu. No a chlap z druhej partie, čo mám na odporučenie a povodil ma po dvoch svojich stavbach, tak ten povedal, že to zoberie, aj ked nebol nadseny, že mury už su vytiahnuté, ale kedže to chcem ako holodom, aby dokončil, tak je tam dost roboty...... No a on povedal, že ten jeden mur že za to zaruku nezoberie a malo by to ist dole. Ak by som donutila tamtých aby to rozobrali - to už platit nebudem, ak to však urobia títo noví, tak si to samozrejme započítaju. No ale to ma už tak zasa netrapi, predsa len mi de aj o čas, len kebyže sa už konečne pohnem z miesta s niekym spoľahlivým.
Veľmi oceňujem všetkých, čo mi tu radíte, nemám na to, aby som sa s niekym dohadovala, ale s Vašou podporou sa zo mna stane možno až harpya :):D:D
sulko
09.08.09,19:38
..a preco myslis mali akciu spociatku roka -39% ??????? urctie to nebolo "krizou"
ciners
10.08.09,06:41
no ved, s tou partiou som sa už vlastne aj rozišla, chcela som ešte aby urobili jeden preklad a vzala by som si vzorku z toho betonu. No a chlap z druhej partie, čo mám na odporučenie a povodil ma po dvoch svojich stavbach, tak ten povedal, že to zoberie, aj ked nebol nadseny, že mury už su vytiahnuté, ale kedže to chcem ako holodom, aby dokončil, tak je tam dost roboty...... No a on povedal, že ten jeden mur že za to zaruku nezoberie a malo by to ist dole. Ak by som donutila tamtých aby to rozobrali - to už platit nebudem, ak to však urobia títo noví, tak si to samozrejme započítaju. No ale to ma už tak zasa netrapi, predsa len mi de aj o čas, len kebyže sa už konečne pohnem z miesta s niekym spoľahlivým.
Veľmi oceňujem všetkých, čo mi tu radíte, nemám na to, aby som sa s niekym dohadovala, ale s Vašou podporou sa zo mna stane možno až harpya :):D:D
Dajte na to veniec 25cm vysoky a uz to nerozoberajte, len na tychto samozvanych murarov pozor. Raz ma zavolali na posudok, murari zmenili betonovy strop na dreveny a krov roztiahol dom, snazili sa to zvalit na tesarov, co robili krov. Ked som odovzdal posudok s tym, ze kde je chyba a ake navrhujem riesenia, majitel domu sa mi viac neozval, murari ho presvedcili,ze treba ineho statika, niekoho asi,kto zvali vinu na tesarov. A to bola presne takato robota, ako ty mas na tych fotkach, ludia, co muruju, ale ani vyucny list nemaju :confused: :mee:
KEJKA
10.08.09,13:05
ja som krov riešila so statikom, drevený strop bude, ale sa ešte potiahne dohora asi 40cm - čo bude aj veniec a až na to pojde pomurnica a krov. Krov bude podľa projektu, tak statika by mala byť taká, že to bude tlačiť dole nie do strán. So statikom som sa spojila práve kvli tomu, že ma varovali, že krov a prípadný sneh na streche bez betonoveho stropu bude roztláčať steny.
Tak dúfam, že toto už nehrozí. A do venca pojde viac vystuže, ešte som nedostala výsledky, že kolko.
Čo sa toho nešťastného múru týka, tak mi zareagoval stavbyveduci, že existuje aj tenkovrstvové murovanie, systém HELUZ, poslal aj link, ale to ja zasa neviem, či použili tento systém, verím, že nepoužili...... citujem:

Dobrý deň,

Murovať sa dá aj bez malty....resp. tenkovrstvovo bez toho, aby sa menila statika.

Certifikovaný spôsob...
from: Waradzin [mailto:marianw@passivbau.sk]
Sent: Monday, August 10, 2009 1:20 PM
To: 'andrejf@passivbau.sk'; 'besedic@passivbau.sk'
Subject: murovanie

http://www.heluz.sk/pdf/pena.pdf
220870
10.08.09,16:18
Na tenkovrstvé murovanie musíte mať aj vhodné tvárnice.Č podľa vašich fotiek ,nemáte.
AndrejG
10.08.09,16:44
Kejka, preco chces dreveny strop a nie zelezo-beton? To ti by vyriesilo vsetky problemy.
KEJKA
10.08.09,17:02
Na tenkovrstvé murovanie musíte mať aj vhodné tvárnice.Č podľa vašich fotiek ,nemáte.
obvodove mury su z easyblokov, čo sú murovacie tvárnice vhodné - to som si overovala už dávno.
Fotky riešia vnútornu priečku a kvalitu jej prevedenia a to už je 30-ka nie 20ka.


Kejka, preco chces dreveny strop a nie zelezo-beton? To ti by vyriesilo vsetky problemy.
no už sme ten dreveny poriešili aj z hľadiska statiky, tak som to považovala za uzavreté. ZB je drahší, a stavba je bungalov, kde povala nebude obytná - bude tam iba miestnosť na odkladanie sezonnych veci a technologia.
AndrejG
10.08.09,22:10
no už sme ten dreveny poriešili aj z hľadiska statiky, tak som to považovala za uzavreté. ZB je drahší, a stavba je bungalov, kde povala nebude obytná - bude tam iba miestnosť na odkladanie sezonnych veci a technologia.

Aha, tak to ano, potom je zbytocne robit ZB...som myslel, ze planujes to podkrovie ci uz teraz alebo neskor nejako zobytnit. :)
KEJKA
11.08.09,11:36
Dajte na to veniec 25cm vysoky a uz to nerozoberajte, ............................. A to bola presne takato robota, ako ty mas na tych fotkach, ludia, co muruju, ale ani vyucny list nemaju :confused: :mee:
včera nedošli, ani som neurgovala...........
dnes došli na obed a ten mur z POROTHERMU rozoberajú.
Ide o vnútorný múr - nie obvodový,tam veniec nepojde, pokiaľ viem, alebo áno?
malé víťazstvo, ale za akú cenu? Nervy, erváky, dohadovaie sa,.......
mením dodávateľa, verím, že môže byť len lepšie.
ciners
11.08.09,12:36
Veniec moze ist aj na stredne steny, ak su z porobetonu,tak ide aj tam. Nervy, nervy, ale aspon to opravia, potom priloz foto, ci to zase nebude fuserina, snad nie.;)
AndrejG
11.08.09,15:20
Veniec by mal byt na vsetkych nosnych muroch.
ciners
11.08.09,16:08
To zavisi od stropu, pri ZB doske nemusi ;)
AndrejG
11.08.09,17:17
To zavisi od stropu, pri ZB doske nemusi ;)

No pri ZB doske sa moze veniec vyliat kludne spolu so stropom, takze v tom pripade to nieje problem. :)
KEJKA
11.08.09,19:02
Veniec moze ist aj na stredne steny, ak su z porobetonu,tak ide aj tam. Nervy, nervy, ale aspon to opravia, potom priloz foto, ci to zase nebude fuserina, snad nie.;)


Veniec by mal byt na vsetkych nosnych muroch.
chápem, dalsia cenna informácia, dakujem