JG665
18.07.09,00:36
Dobry deň,

v súčasnej dobe ma trápi môj vzťah so zamestnávateľom, konkrétne jeho personálna politika k zamestnancom. Neviem či to môžem vôbec dávať na fórum na internete, ale za predpokladu že neuvediem jeho obchodný názov, tak by malo byť všetko v poriadku.
Zaujímal by ma názor ľudí pracujúcich v personálnej oblasti na konkrétne "opatrenia" ktoré má môj zamestnávateľ v úmysle vykonať voči mne ako zamestnancovi.

1. Opätovné predĺženie pracovnej zmluvy na dobu určitú ( spolu s dohodnutím skúšobnej doby ).

Do firmy som nastúpil koncom júla minulého roku na dobu určitú 6 mesiacov spolu s prvými 3 mesiacmi ako skúšobnou dobou.
Koncom januára ( v skutočnosti v polovici februára ) tohto roka mi firma predĺžila zmluvu o ďalšie tri mesiace a koncom apríla ( už naozaj koncom apríla ) mi predĺžila zmluvu o ďalšie 3 mesiace.
Treba tiež tu napísať, že výkon mojej práce nezodpovedá sezónnemu charakteru práce, ani nezastupujem žiadneho zamestnanca a ani netreba ma dočasne držať v zamestnaní kvôli prechodnej potrebe vyššieho počtu pracovníkov.

Zamestnávateľ mi dnes ( piatok ) oznámil, že " na základe nedostatočného plnenia pracovného poriadku " mi nie je ochotný dať zmluvu na neurčitý čas a že mi zmluvu predĺži na ďalšiu dobu určitú, v ktorej budem mať zahrnutú aj skúšobnú dobu.

2. Vyrovnanie škody

V utorok som mal menšiu nehodu na konci zmeny, pri ktorej bola spôsobená škoda za cca 500 eur. A teda môže mi zamestnávateľ strhnúť z júlovej mzdy variabilnú zložku mzdy ( prémie za kvalitu práce, cca 30% z celkovej hrubej mzdy ) ak som doteraz nepodpísal žiadny dokument o spôsobenej škode? Samozrejme vedenie firmy o incidente vie od stredy a doteraz mi nikto nedal nič podpísať, ani neviem o tom, že by sa spísal nejaký protokol.

Pochybností o konaní svojho zamestnávateľa mám viac, ale tieto dve ma najviac zaujímajú.
Vopred ďakujem za ochotu mi vysvetliť či zamestnávateľ v mojom prípade koná v súlade so zákonom alebo nie. Ďakujem.

Juraj G. :confused:
bv_alexandra
18.07.09,04:36
Dobry deň,

v súčasnej dobe ma trápi môj vzťah so zamestnávateľom, konkrétne jeho personálna politika k zamestnancom. Neviem či to môžem vôbec dávať na fórum na internete, ale za predpokladu že neuvediem jeho obchodný názov, tak by malo byť všetko v poriadku.
Zaujímal by ma názor ľudí pracujúcich v personálnej oblasti na konkrétne "opatrenia" ktoré má môj zamestnávateľ v úmysle vykonať voči mne ako zamestnancovi.

1. Opätovné predĺženie pracovnej zmluvy na dobu určitú ( spolu s dohodnutím skúšobnej doby ).

Do firmy som nastúpil koncom júla minulého roku na dobu určitú 6 mesiacov spolu s prvými 3 mesiacmi ako skúšobnou dobou.
Koncom januára ( v skutočnosti v polovici februára ) tohto roka mi firma predĺžila zmluvu o ďalšie tri mesiace a koncom apríla ( už naozaj koncom apríla ) mi predĺžila zmluvu o ďalšie 3 mesiace.
Treba tiež tu napísať, že výkon mojej práce nezodpovedá sezónnemu charakteru práce, ani nezastupujem žiadneho zamestnanca a ani netreba ma dočasne držať v zamestnaní kvôli prechodnej potrebe vyššieho počtu pracovníkov.
Opätovné predĺženie pracovnej zmluvy aj so skúšobnou dobu nie je podľa ZP možné.
A vidím porušenie aj v tomto paragrafe vo vašom prípade v jednom roku viac krát predľžená PZ
§ 48
Pracovný pomer na určitú dobu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

Zamestnávateľ mi dnes ( piatok ) oznámil, že " na základe nedostatočného plnenia pracovného poriadku " mi nie je ochotný dať zmluvu na neurčitý čas a že mi zmluvu predĺži na ďalšiu dobu určitú, v ktorej budem mať zahrnutú aj skúšobnú dobu.

2. Vyrovnanie škody

V utorok som mal menšiu nehodu na konci zmeny, pri ktorej bola spôsobená škoda za cca 500 eur. A teda môže mi zamestnávateľ strhnúť z júlovej mzdy variabilnú zložku mzdy ( prémie za kvalitu práce, cca 30% z celkovej hrubej mzdy ) ak som doteraz nepodpísal žiadny dokument o spôsobenej škode? Samozrejme vedenie firmy o incidente vie od stredy a doteraz mi nikto nedal nič podpísať, ani neviem o tom, že by sa spísal nejaký protokol.
Zo zrážkou zo mzdy v prvom rade musí súhlasiť zamestnanec, Zamestnávateľ nemôže siahnuť na mzdu bez jeho súhlasu.
Píšete však že máte základnú mzdu a pohyblivu zložku, je dosť možné že zamestnávateľ Vám neuplatní v danom mesiaci pohyblivú zložku - prémie. A nebude to riešiť zrážko zo mzdy. V prípade že by to však chcel riešit zrážkou, každopádne potrebuje Váš súhlas.

Pochybností o konaní svojho zamestnávateľa mám viac, ale tieto dve ma najviac zaujímajú.
Vopred ďakujem za ochotu mi vysvetliť či zamestnávateľ v mojom prípade koná v súlade so zákonom alebo nie. Ďakujem.

:);)v texte
JG665
18.07.09,12:32
dakujem ;):):D
JG665
19.07.09,07:15
Mám ešte jednu otázku :(

Ak je na dodatkoch k pracovnej zmluve uvedené že na základe §54 zákonníka práce sa doba určitá mení, znamená to že bol pracovný pomer predĺžený?

Juraj G.
Tweety
19.07.09,07:17
Mám ešte jednu otázku :(

Ak je na dodatkoch k pracovnej zmluve uvedené že na základe §54 zákonníka práce sa doba určitá mení, znamená to že bol pracovný pomer predĺžený?

Juraj G.
A čo je uvedené, že ako sa mení? Na dobu určitú, alebo, ide len o samotné predlženie doby určitej? V tom je podstatný rozdiel.
JG665
19.07.09,07:26
(zamestnavatel, zamestnanec)
sa v zmysle §54 Zákonníka práce dohodli na uzatvorení tohto Dodatku k pracovnej zmluve, ktorý Dodatok k pracovnej zmluve nadobudne účinnosť dňa 01.05.2009

1. Zmluvné strany sa dohodli, že pracovná zmluva sa mení tak, že pracovný pomer je dohodnutý na dobu určitú, a to do 31.07.2009
Tweety
19.07.09,07:29
(zamestnavatel, zamestnanec)
sa v zmysle §54 Zákonníka práce dohodli na uzatvorení tohto Dodatku k pracovnej zmluve, ktorý Dodatok k pracovnej zmluve nadobudne účinnosť dňa 01.05.2009

1. Zmluvné strany sa dohodli, že pracovná zmluva sa mení tak, že pracovný pomer je dohodnutý na dobu určitú, a to do 31.07.2009
To je teda tak, že doba určitá ostáva, ide len o jej predlženie.
JG665
19.07.09,07:36
Ďakujem Tweety,

takže mám 2 možnosti,

1. ak v kolektívnej zmluve nie je ani zmienka o tom, že firma môže určitú dobu predlžovať nad rámec zákona, tak tento dodatok k zmluve je neplatný, a od mája mám v skutočnosti neurčitú dobu

2. dodatok k pracovnej zmluve je neplatný bez ohľadu na kolektívnu zmluvu, lebo v ňom nie je uvedený dôvod na opätovné predĺženie určitej doby

Alebo sa mýlim?
Tweety
19.07.09,07:37
Ďakujem Tweety,

takže mám 2 možnosti,

1. ak v kolektívnej zmluve nie je ani zmienka o tom, že firma môže určitú dobu predlžovať nad rámec zákona, tak tento dodatok k zmluve je neplatný, a od mája mám v skutočnosti neurčitú dobu

2. dodatok k pracovnej zmluve je neplatný bez ohľadu na kolektívnu zmluvu, lebo v ňom nie je uvedený dôvod na opätovné predĺženie určitej doby

Alebo sa mýlim?
Nemýliš. Viď § 48ZP

Pracovný pomer na určitú dobu
Na začiatok
(1) Pracovný pomer je dohodnutý na neurčitý čas, ak nebola v pracovnej zmluve výslovne určená doba jeho trvania alebo ak v pracovnej zmluve alebo pri jej zmene neboli splnené zákonné podmienky na uzatvorenie pracovného pomeru na určitú dobu. Pracovný pomer je uzatvorený na neurčitý čas aj vtedy, ak pracovný pomer na určitú dobu nebol dohodnutý písomne.

(2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na tri roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci troch rokov najviac jedenkrát.

(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.

(4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné len z dôvodu
a) zastupovania zamestnanca,
b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
d) dohodnutého v kolektívnej zmluve.

(5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.

(6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

(7) Zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu nemožno zvýhodniť alebo obmedziť, najmä ak ide o pracovné podmienky súvisiace s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci, v porovnaní s porovnateľným zamestnancom v pracovnom pomere na neurčitý čas.

(8) Zamestnávateľ informuje vhodným spôsobom zamestnancov v pracovnom pomere na určitú dobu a zástupcov zamestnancov o pracovných miestach na neurčitý čas, ktoré sa u neho uvoľnili.

(9) Obmedzenia podľa odsekov 2 až 7 sa nevzťahujú na zamestnávanie agentúrou dočasného zamestnávania.
psps
28.07.09,12:04
V rámci 3 rokov môžeme predlžiť zmluvu len 1krát? Takže ak dám zamestnancovi zmluvu na dobu určitú na 1 mesiac a potom znovu predĺžim zmluvu na dobu určitú na 1 mesiac, potom už musím dať na dobu neurčitú?
Čo ak s ním rozviažem prac.zmluvu a od ďaľšieho dňa znovu dám prac.zmluvu na dobu určitú. Dá sa to?
mzdarka renca
28.07.09,12:17
V rámci 3 rokov môžeme predlžiť zmluvu len 1krát? áno Takže ak dám zamestnancovi zmluvu na dobu určitú na 1 mesiac a potom znovu predĺžim zmluvu na dobu určitú na 1 mesiac, potom už musím dať na dobu neurčitú? tak
Čo ak s ním rozviažem prac.zmluvu a od ďaľšieho dňa znovu dám prac.zmluvu na dobu určitú. Dá sa to? dá, ale len jeden krát
odpoveď v texte
psps
28.07.09,12:27
a čo hovorí § 48 ods 6 g, ak máme len 6 zamestnancov, môžeme predlžovať viac krát
veronikasad
28.07.09,12:29
V rámci 3 rokov môžeme predlžiť zmluvu len 1krát? Takže ak dám zamestnancovi zmluvu na dobu určitú na 1 mesiac a potom znovu predĺžim zmluvu na dobu určitú na 1 mesiac, potom už musím dať na dobu neurčitú?
Čo ak s ním rozviažem prac.zmluvu a od ďaľšieho dňa znovu dám prac.zmluvu na dobu určitú. Dá sa to?
Prečo dávaš zamestnancovi zmluvu na dobu určitú na jeden mesiac, keď môžeš využiť trojmesačnú skúšobnú dobu?
psps
28.07.09,12:40
To bol len príklad, v skutočnosti mala zmluvu na pol roka so skúšobnou dobou a potom predlženie na 2 mesiace a teraz sa rieši čo ďalej, zamestnávateľ je čech a tam majú iné zákony a on chce dalšie predlženie doby určitej, nechce ju prepustiť a ani jej nechce dať dobu neurčitú. tak ako ďalej?
veronikasad
28.07.09,12:45
To bol len príklad, v skutočnosti mala zmluvu na pol roka so skúšobnou dobou a potom predlženie na 2 mesiace a teraz sa rieši čo ďalej, zamestnávateľ je čech a tam majú iné zákony a on chce dalšie predlženie doby určitej, nechce ju prepustiť a ani jej nechce dať dobu neurčitú. tak ako ďalej?
Neovládam české zákony. Pokial však výkon práce je v SR, mal by sa riadiť slovenským Zákonníkom práce. Ak sa jedná o firmu do 20 zamestnancov, môže pracov.pomer na dobu určitú predlžovať aj viackrát ...
Anja111
28.07.09,12:46
a čo hovorí § 48 ods 6 g, ak máme len 6 zamestnancov, môžeme predlžovať viac krát
Mala som klientku, ktorá postupovala podľa odst. 6, písm. g), a bolo to bez problémov...

6) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do troch rokov alebo nad tri roky je možné aj bez dôvodu uvedeného v odseku 4, ak ide o
a) zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom alebo členom štatutárneho orgánu,
b) vedúceho zamestnanca, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
c) tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,
d) zamestnanca na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
e) zamestnanca, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
f) zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
g) zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
h) zamestnanca, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.
ivana184
28.07.09,13:21
To bol len príklad, v skutočnosti mala zmluvu na pol roka so skúšobnou dobou a potom predlženie na 2 mesiace a teraz sa rieši čo ďalej, zamestnávateľ je čech a tam majú iné zákony a on chce dalšie predlženie doby určitej, nechce ju prepustiť a ani jej nechce dať dobu neurčitú. tak ako ďalej?

Presne ten istý prípad mám aj ja. Šéf je čech a stále sa hádame na zákonoch, .........aké je všetko v ČR jednoduché........, ale bohužiaľ podniká na SR, nič sa nedá robiť.
psps
31.07.09,07:51
Ešte, že sme našli nejakú tú výnimku v zákone, že do 20 zamestnancov sa to ešte dá. No ale chce to tu na slovensku rozširovať, takže počase budeme mať určite nad 20zamestnancov a čo potom. U nich v čechách nedajú PP na neurčitok, len predlžujú a predlžujú. To tí zamestnanci nemajú žiadnu istotu.
Keď vlastne so zamestnancom ukončíme PP, tak potom mu môžeme dať znovu PP až po 6 mesiacoch, lebo sa to považuje za opätovné predĺženie? Pochopila som to správne?
Tweety
31.07.09,07:52
Keď vlastne so zamestnancom ukončíme PP, tak potom mu môžeme dať znovu PP až po 6 mesiacoch, lebo sa to považuje za opätovné predĺženie? Pochopila som to správne?
ÁNo, tak.
§48 ZP
(3) Opätovne dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu je pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi.