suuzi
18.07.09,06:12
ahojte,

prosim o radu.

mam v sucasnej praci poziciu, ktoru vykonavam rada a je aj fajn platena.
planujem babatko.
Ak by som sa nevratila do prace po materskej dovolenke, ale cerpala by som aj rodicovsku dovolenku, ked sa budem chciet vratit - moze mi zamestnavatel ponukut ine miesto?

kolegynke povedali (robila konzultanta na firemnom oddeleni pre vyznamne spolocnosti), ze jej mozu ponuknut poziciu prepazkoveho pracovnika - mozu?

ako je to s platom, mozu mi znizit plat?

ak ma budu chciet vyhodit, mozu to urobit? (napr. koli tomu, ze na mopjom mieste uz bude ina osoba na dobu neurcitu)? musia uviest dovod? z akych dovodov ma mozu vyhodit?

dakujem za rady
brčko
18.07.09,11:02
Pôvodné miesto na pôvodnom pracovisku ti musia držať len ak by si nastúpila hned po vyčerpaní MD. Potom už tvoje miesto môže aj trvale obsadiť niekto iný.

Ak sa vrátiš po čiastočnom/úplnom vyčerpaní RD a na tvojom pôvodnom prac.mieste pracuje niekto iný, koho uprednostnia pred tebou (príp. miesto už neexistuje), tak ti musia prideliť v prvom rade miesto podla tvojej prac.zmluvy (záleží ako široko/úzko máš špecifikované druh práce, jeho charakteristiku, tiež miesto výkonu práce).

Ak miesto, ktoré by zodpovedalo prac.zmluve voľné nemajú, mali by ti ponúknuť aj prácu iného druhu, pričom je zamestnávatel povinný prihliadnuť na to, či táto práca je pre teba vhodná vzhľadom na tvoje schopnosti a kvalifikáciu.

Ak však nemajú ani prácu zodpovedajúcu tvojim schopnostiam a kvalifikácii, tak ti "predpokladám" musia navrhnúť "akékoĺvek?" volné miesto v mieste, ktoré máš v PZ uvedené ako miesto výkonu práce, a to aspon na čiastočný prac.uväzok. Lebo v § 63 ods.2 písm a) Zákonník práce sa nepíše o vhodnom mieste.

O každej zmene prac.zmluvy sa musia s tebou dohodnúť, lebo potrebujú tvoj podpis na dodatok k PZ/zmenu PZ/dohodu o zmene prac.pomienok. Jedine ak prac.miesto zodpovedá plne tvojej PZ, tak sa dodatok nerobí a ak o túto prácu nemáš záujem, tak musíš iniciovať ukončenie prac.pomeru ty.

Ak iné vhodné (alebo aj nevhodné :) ) miesto odmietneš alebo žiadne miesto v mieste dohodnutom ako miesto výkonu práce (ani na kratší úväzok) volné nemajú, tak ti môžu dať výpoved z nadbytočnosti podla § 63 ods.1 písm.b) Zákonník práce.

Pozri Zákonník práce
§ 157 - (kedy má zamestnávatel povinnosť zaradiť ťa na pôvodnú prácu a pracovisko)
§ 43 ods.1, príp. 2,3 - (náležitosti PZ: druh práce, miesto výkonu práce ...)
§ 47 ods.1 písm.a) - (povinnosť zamestnávatela pridelovať z-covi prácu podla PZ)
§ 55 ods.1+3+5,6 - (preradenie na inú prácu)
§ 54 - (dohoda o zmene prac.podmienok)
§ 63 ods.2 + ods.1 b) - (výpoved z nadbytočnosti)