iveta1979
19.07.09,07:43
ahoj
chcela by som sa spýtať: s dodávateľom sme sa dohodli na tovare tak, že on mi tovar do obchodu dá bez platby vopred a ja mu budem mesačne vyplácať 50% z tržby. Ako mu to potom mám fakturovať aby som platila dane len s mojej tržby a aby som nedoplatila pri ročnom zúčtovaní. Ešte sa chcem opýtať ako môžem disponovať s podnikaťeľským účtom. Ďakujem.
Dáša_
19.07.09,06:01
no ale ved ty mu nemáš čo fakturovať. On by mal fakturovať tebe, lebo on ti dodá tovar.
A je otázka, či ti dá na začiatku fakturu na cely dodaný tovar a platiť ju budeš postupne, podľa tržby, t.j. mesačne z nej zaplatíš čiastku, ktorá sa rovná 50% tržby v danom mesiaci.

Alebo ten tovar bude u teba ako v komisii a ty mesačne urobíš zoznam toho, čo sa predalo a na to ti on vystaví faktúru, ktorú zaplatíš.

Otazke o podnikatelskom účte nerozumiem.
iveta1979
19.07.09,06:08
bude to tak, že ja mu budem robiť zoznam a ďakujem za získanie vedomostí ohľadom fakturácie a k tomu účtu chcela by som vedieť či si mám naňho vkladať tržby a potom s neho všetko platiť čo sa týka priestorov , poisťovne , faktúr atď.
Tweety
19.07.09,06:10
bude to tak, že ja mu budem robiť zoznam a ďakujem za získanie vedomostí ohľadom fakturácie a k tomu účtu chcela by som vedieť či si mám naňho vkladať tržby a potom s neho všetko platiť čo sa týka priestorov , poisťovne , faktúr atď.
Áno, účet sa zriaďuje na činnosť súvisiacu s podnikaním, vložiš na účet tržbu, z neho potom budeš platiť odvody, faktúry za nájom, .... dane. Ćíslo účtu, ktoré budeš používať v súvislosti s podnikaním je potrebné oznámiť DÚ.
Dáša_
19.07.09,07:05
bude to tak, že ja mu budem robiť zoznam a ďakujem za získanie vedomostí ohľadom fakturácie a k tomu účtu chcela by som vedieť či si mám naňho vkladať tržby a potom s neho všetko platiť čo sa týka priestorov , poisťovne , faktúr atď.

tak potom je najideálnejšie, aby ti na základe tohto zoznamu mesačne fakturoval a ty mu hned aj uhrádzala.

A čo sa týka účtu, možno budeš niektoré veci platiť aj v hotovosti - takže to platenie zavisí od okolností. Ale vo všeobecnosti,tržby vkladáš na účet a z neho platíš.
iveta1979
19.07.09,08:43
ale čo ak budem platiť väčšinu vecí v hotovosti a zostane mi len toľko z tržby čo budem potrebovať pre vlastnú potrebu ?
marjankaj
19.07.09,08:47
ale čo ak budem platiť väčšinu vecí v hotovosti a zostane mi len toľko z tržby čo budem potrebovať pre vlastnú potrebu ?

Veď to je ideálny stav. Mnohí by to brali všetkými desiatimi.
iveta1979
19.07.09,09:09
ale čo potom budem vykazovať DÚ
marjankaj
19.07.09,09:20
ale čo potom budem vykazovať DÚ

Budeš predsa viesť jednoduché(alebo podvojné)účtovníctvo. Na konci roku podľa toho urobíš daňové priznanie(alebo si ho dáš urobiť) a do 31.3.2010 odovzdáš na DÚ. Ak ti vyjde daňová povinnosť, tak aj zaplatíš daň z príjmov. Najlepšie bude, ak by si si dala účtovníctvo robiť nejakej účtovníčke alebo firme.

Ešte ma napadlo. Máš živnostenský list?
Dáša_
19.07.09,09:26
Ešte ma napadlo. Máš živnostenský list?

A registračnú pokladňu?
marjankaj
19.07.09,09:30
A registračnú pokladňu?

Ja som si myslel, že je to zatiaľ iba zámer. Nie že už predáva.
iveta1979
19.07.09,10:00
ŽL už mám ale pokladňu zatiaľ nie a začínam predávať 1.8
marjankaj
19.07.09,10:12
ŽL už mám ale pokladňu zatiaľ nie a začínam predávať 1.8

Tak ešte, keby si napísala, čo budeš predávať. Ak liehoviny, musíš sa zaregistrovať aj na colnom úrade. A tú registračnú pokladňu musíš zaregistrovať na DÚ.
iveta1979
19.07.09,10:33
nie nie nebudú to liehoviny ale šperky z chirurgickej ocele a striebra a o tej registrácií viem. Ďakujem
iveta1979
31.07.09,13:25
ešte by som sa chcela spýtať potrebujem sa pri predaji striebra registrovať na puncovom úrade? čo všetko k tejto registrácií potrebujem a dá sa to vybaviť za jeden deň?