iveta1979
19.07.09,11:58
dobrý deň
chcela by som sa spýtať na vedenie účtovníctva. Začínam podnikať v maloobchodnom predaji a neviem aké účtovníctvo sa tu vedie, čo ešte okrem pokladničnej knihy si potrebujem viesť? Je zložité viesť si sama účtovníctvo alebo by to mohla zvládnuť aj neter, ktorá bude končiť ekonomickú školu?
mzdarka renca
19.07.09,10:05
dobrý deň
chcela by som sa spýtať na vedenie účtovníctva. Začínam podnikať v maloobchodnom predaji a neviem aké účtovníctvo sa tu vedie, čo ešte okrem pokladničnej knihy si potrebujem viesť? Je zložité viesť si sama účtovníctvo alebo by to mohla zvládnuť aj neter, ktorá bude končiť ekonomickú školu?

Ak ti môžem poradiť, tak si daj viesť účtovníctvo skúsenej účtovníčke, potom ťa nič pri prípadnej kontrole nepríjemne neprekvapí.
iveta1979
19.07.09,10:15
ďakujem za názor

čo napríklad môžem očakávať ? aké nepríjemnosti
Dav
19.07.09,10:23
ďakujem za názor

čo napríklad môžem očakávať ? aké nepríjemnosti

Porušenie niektorého zákona ( účtovníctvo, daň z príjmu, atď.) a z toho vyplývajúce pokuty.
Podľa môjho názoru nie je dobrá kombinácia začínajúci podnikateľ a začínajúci účtovník. Skúsený účtovník poradí podnikateľovi, a naopak, začínajúci účtovník pri už existujúcom podnikateľovi má možnosť pozrieť predošlé spracovanie dokladov a porovnať si svoje účtovanie s minulým a rozdielnosť hľadať v zmene zákonov, vlastnom nepresnom posúdení prípadu, alebo chybe predchodcu.
Lenka1979
19.07.09,11:00
Stotožňujem sa s názormi Renči a Dav, aj maloobchodná predajňa má povinnosti, či už daňové alebo mzdové (stačí že niekoho zamestnáš len na dohodu a už je tu kopec povinností). Ozaj nič v zlom...len radíme- daj si viesť účtovníctvo radšej skúsenejšej účtovníčke, absolventka školy ešte nemá prax.. raz keď ju nadobudne...nikde nie je napísané, že nemôže prevziať Tvoje účtovníctvo ona. A ďalšia vec: myslíš, že ona sa už na to účto "cíti"? že je schopná viesť ho?
Veľa šťastia a dobre si to premysli.;)
iveta1979
19.07.09,11:37
ďakujem a aj ja súhlasím s takouto radou no ešte by som chcela vedieť čo je pri mojom podnikaní každomesačnou prácou účtovníčky keď podnikám len sama
Lianka
19.07.09,11:38
Začínam podnikať v maloobchodnom predaji ...

Suhlasim s vyssie uvedenymi nazormi. Doporucujem venovat sa samotnej podnikatelskej cinnosti - predaju, marketingu, obchodnym partnerom, cenotvorbe, zamestnanocom, riadeniu, organizacii, prip. vedeniu skladu, komunikacii s uradmi... Je toho dost, co ta caka, venuj sa tomu, co ta ma zivit, pre co to robis, svojej hlavnej cinnosti, ktoru si si zvolila.
Dav
19.07.09,11:41
ďakujem a aj ja súhlasím s takouto radou no ešte by som chcela vedieť čo je pri mojom podnikaní každomesačnou prácou účtovníčky keď podnikám len sama
Podnikateľka :Mesačná uzávierka pokladne a platenie odvodov do ZP. V prípade dobrovoľnej registrácie do SP.
Účtovníčka : zaúčtovanie dokladov, evidencia pohľadávok a záväzkov.
Lianka
19.07.09,11:41
ďakujem a aj ja súhlasím s takouto radou no ešte by som chcela vedieť čo je pri mojom podnikaní každomesačnou prácou účtovníčky keď podnikám len sama

Ked ti to neda, tak citaj - aby si mala aspon aky taky obraz:
http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html
http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-5-12-2008-a.html

Samozrejme netreba opomenut danove zakony a zakon o ZP a SP.
veronikasad
19.07.09,12:02
Podnikateľka :Mesačná uzávierka pokladne a platenie odvodov do ZP. V prípade dobrovoľnej registrácie do SP.
Účtovníčka : zaúčtovanie dokladov, evidencia pohľadávok a záväzkov.
doplním dav: sledovanie obratu pre účely povinnej registrácie platitela DPH ...
veronikasad
19.07.09,12:18
Ešte ma napadlo - registrácia liehu, ak budeš mať maloobchod s potravinami
marjankaj
19.07.09,12:33
Ešte ma napadlo - registrácia liehu, ak budeš mať maloobchod s potravinami

To nemá, ale skladovú evidenciu tiež musí viesť.

http://www.porada.sk/1102767-post14.html
iveta1979
31.07.09,14:30
ešte jedna otázočka potrebujem si zriadiť podnikateľský účet ak budem predávať len sama , za priestory ako aj za tovar budem vyplácať faktúry v hotovosti nie som platca DPH a zdravotnú poisťovňu si vyplatím šekom?
veronikasad
31.07.09,14:34
ešte jedna otázočka potrebujem si zriadiť podnikateľský účet ak budem predávať len sama , za priestory ako aj za tovar budem vyplácať faktúry v hotovosti nie som platca DPH a zdravotnú poisťovňu si vyplatím šekom?
Pokial nie si platitel DPH, žiadny zákon ti neprikazuje mať zriadený podnikatelský účet.
JarkaL
31.07.09,14:35
Nie je povinné mať podnikateľský účet, pokiaľ budeš všetko platiť v hotovosti. Registračnú pokladňu predpokladám že máš.
ekopo
31.07.09,14:46
Prečítal som si celú tému, len nechápem, prečo by mala účtovníctvo viesť len skúsená účtovníčka, ale účtovník nie :mee:
JarkaL
31.07.09,14:50
mimotemyMožno preto, aby sa nespájalo príjemné s užitočným?
veronikasad
31.07.09,14:55
Prečítal som si celú tému, len nechápem, prečo by mala účtovníctvo viesť len skúsená účtovníčka, ale účtovník nie :mee:
možno aj preto, že Vás - účtovníkov - je na PORADe ako šafránu, mnohí ešte skrytí pod nickami