Lalia1
19.07.09,13:54
Dobry den,

Neviem, ci je tato otazka na spravnom mieste. Ak nie, prosim vas aspon o pomoc, na koho by som sa mohla obratit.

Notebook zakupeny v specializovanej predajni sa este v zarucnej lehote zacal kazit. Podsvietenie monitora sa z nicoho nic vypina, najcastejsie pri otvarani a zatvarani a tato chyba sa prejavuje cim dalej tym castejsie, no zial nie pravidelne.
Notebook som reklamovala este v zarucnej lehote (mesiac pred jej skoncenim). V predajni mi ho vsak po 3 dnoch vratili s tym, ze sa chyba neprejavila.
Ja som im vsak chybu podrobne popisala, s tym, ze sa opakuje cim dalej castejsie. Napriek tomu ho predajna nechce odoslat vyrobcovi na servis.

Je takyto postup predajcu spravny? Ma pravo neuznat mi reklamaciu a vratit mi zlyhavajuci notebook spat?
Watson
19.07.09,12:09
Každá aj neuznaná reklamácia musí mať písomnú podobu, vrátane dôvodu neuznania. Ak toto neprebehlo týmto spôsobom, môžte ísť daný výrobok reklamovať ešte raz a trvajte na písomnom vybavení, inak porušujú zákon a môžte dať podnet na SOI, ktorá Váš podnet preverí a na základe šetrenia môže uložiť takému predajcovi pokutu.

Ďalej Vám odporúčam obrátiť sa priamo na autorizovaný servis, ktorý máte iste uvedený v záručných podmienkach (prospekte) priamo od výrobcu. Renomované značky výrobkov majú autorizované servisné strediská, resp. zberne v každom krajskom meste, niektoré aj inde. Tam Vám na základe výrobného čísla produktu prevezmú výrobok a posúdia reklamovanú vadu. Zároveň ak sa vada nezistí, sa ale vystavujete riziku poplatku za neoprávnenú analýzu výrobku. - to platí v prípade, ak zistia závadu, na ktorú sa nevzťahuje záruka (napr. spôsobená nesprávnym používaním) alebo ak nezistia vadu žiadnu.

Každopádne reklamácia musí mať písomnú formu a musí byť v nej uvedený dôvod nevyhovenia
Lalia1
20.07.09,09:15
Dakujem velmi pekne za odpoved !!!

Doklad o zamietnuti reklamacie si teda pojdem vypytat. Zaklada tento doklad pravo na reklamaciu tejto vady aj po ukonceni zarucnej doby?

Ak sa tato vada zhorsi a po ukonceni zarucnej doby sa notebook uplne pokazi, mam pravo vyrobok reklamovat? Mozem v tomto pripade ziadat predajcu o bezplatny servis na zaklade tvrdenia, ze prave s touto vadou som u nich uz bola (v zarucnej lehote) a odmietli notebook opravit?
Watson
20.07.09,11:46
Ak Vám medzitým uplynula záručná lehota, tak reklamovať už nemôžte. Jediné čo Vám ostáva je vyžiadať si dodatočne doklad o vybavení/zamietnutí reklamácie - čo môže byť problém, keď ste tak neurobili hneď. Čím skôr navštívte autorizovaný servis, kde si dáte problém analyzovať a vypracujú Vám náklady na opravu. Ak to akceptujete, necháte si vykonať opravu, zaplatíte a dáte si náklady preplatiť predajni - čo bude problém, ak nebudete mať doklad o zamietnutí reklamácie. potom je už len možnosť riešiť to súdnou cestou. Samozrejme s podaním podnetu na SOI pre protizákonný spôsob vybavenia reklamácie by som tiež neváhal.
betka
23.07.09,13:18
Prosím Vás ohladom reklamácií, aký máte a zastávate názor.
Ako postupovať, keď spotrebitel úmyselne ničí vec, aby sa mu vrátila kúpna cena. Reklamuje jednu časť na veci, ktorej dopomoze, aby sa dala teklamovať, potom úmyselne poškodí druhú časť, aby reklamoval. Žiada odstúpenie od zmluvy. Človek si povie a dosť.
Ako by ste postupovali, ludkovia? Ďakujem.
Andy Kralik
23.07.09,13:49
...úmyselne ničí vec...

Ak je dôkaz že ide o umyselne nicenie veci.. nie je to dôvod na neuznanie reklamacie? Ak sa nemylim, v tomto by mal dat jednoznacnu odpoved znalec, ci ide o chybu materialu, alebo "umyselne nicenie" pripadne o nespravne pouzivanie ktore nie je v sulade s navodom na pouzivanie. Tod moj nazor. Zistil by som si ci na danu vec existuje sudny znalec a vyziadal by som si znalecky posudok.
Watson
23.07.09,13:55
Prosím Vás ohladom reklamácií, aký máte a zastávate názor.
Ako postupovať, keď spotrebitel úmyselne ničí vec, aby sa mu vrátila kúpna cena. Reklamuje jednu časť na veci, ktorej dopomoze, aby sa dala teklamovať, potom úmyselne poškodí druhú časť, aby reklamoval. Žiada odstúpenie od zmluvy. Človek si povie a dosť.
Ako by ste postupovali, ludkovia? Ďakujem.

Skúste byť konkrétnejšia. Z toho čo ste napísali sa veľa nedá vydedukovať, ale ak máte podozrenie, že zákazník úmyselne vec pokazil, resp. spôsobuje na danom výrobku vady, tak mu reklamáciu jednoducho zamietnite pre nesprávne používanie výrobku, alebo vadu spôsobenú kupujúcim. Napríklad ak si niekto kúpi spoločenské topánky a zahrá si v nich na druhý deň futbal, tak s reklamáciou by určite nepochodil...
betka
23.07.09,17:33
Andy, Watson, ďakujem za rady. (Andy, nejde mi už udeliť bodík, ale pokúsim sa odvďačiť inokedy).

Chlapci nejdem to rozmotávať, dnes som zahrabaná v zákonoch až po uši. Už som našla riešenie.

ZAstávam názory:
Každému podla zásaluh.
Na každú opicu má pán Boh palicu.
Co je psáno, to je dáno.
.............

Len si prajem, aby vynaliezavci, klamári, podvodníci dostali príučku. A aby sa im to vrátilo niekolkonásobne.
Človek si raz povie, a dosť. Odtial po tial. Som zástancom hry fair-play.

Ďakujem Vám.