ingak
19.07.09,15:24
Môžem použiť emailový výpis z banky pre daňové účely? Banky si berú vysoké poplatky za papierový výpis.
m.hladka
19.07.09,14:01
Nie, zatiaľ to ešte nefunguje tak, určite ho DU neuzná.
Stanislav 1975
19.07.09,14:08
Nie, zatiaľ to ešte nefunguje tak, určite ho DU neuzná.

Maji neviem,ale ked som bol raz na sedeni so sefom Mbank a nastolil som tuto otazku,tak sa vyjadril,ze maju pisomne stanovisko Dr,ze uvedeny vypis akceptuju danovaci,je ta reakcia Dr aj niekde na netovej stranke Mbank.
ingak
19.07.09,14:49
Pozerala som sa na stránku Mbank, ale nenašla som tam nič.
Stanislav 1975
19.07.09,14:53
Pozerala som sa na stránku Mbank, ale nenašla som tam nič.

Je to tam niekde vo forume, nechce sa mi to teraz hľadať, treba napísať potom Matúšovi, čo ma na starosti komunikáciu na nete s verejnosťou, nech to vytiahne niekde z archívu...
m.hladka
19.07.09,15:54
Snažila som sa niečo nájsť, ale nič. Nemám vedomosti, aby sa tam niečo menilo s uznaním emailových výpisov z banky pre daňové účely.
Elektronické fa, napr. Orange T-Com ... sú uznané, pretože je tam elektronický podpis, ale na bankovom výpise tieto údaje nie su a preto si myslím, že nie sú zatiaľ uznané.
ekopo
19.07.09,16:16
Čo je to výpis z účtu z banky? Je to vlastne prehľad o pohyboch na účte. Prečo by nemohol byť vytlačený z mailu, alebo priamo z IB? Sú tam tie isté údaje ako v "tlačenej" forme. Viem, že sa tu o tom dosť písalo. Ak kontrola bude nástojiť na "originálnych" výpisoch, tak sa doložia "originálne" výpisy.
Čo sa týka elektronického podpisu. Ak sa vytlačí takáto faktúra, tak z nej nie je zrejmé či sa k FA sa vzťahuje elektronický podpis alebo nie. Na FA nie je nič v tomto zmysle uvedené.
Stanislav 1975
19.07.09,16:47
Snažila som sa niečo nájsť, ale nič. Nemám vedomosti, aby sa tam niečo menilo s uznaním emailových výpisov z banky pre daňové účely.
Elektronické fa, napr. Orange T-Com ... sú uznané, pretože je tam elektronický podpis, ale na bankovom výpise tieto údaje nie su a preto si myslím, že nie sú zatiaľ uznané.

Keď budem mať čas,tak to tam pohľadám...;)
Stanislav 1975
19.07.09,16:53
Keď budem mať čas,tak to tam pohľadám...;)

UŽ SOM TO NAšIEL-;):rolleyes:



Re: Emailový mesačný výpis pre mBiznis19-12-08 16:19, 10.40.128.---4 wanthom: ano pisal som to sem uz viackrat, staci mat pdf subor, ktory obsahuje aj digitalny podpis mBank a je to v sulade zo zakonom. pripajam este citaciu z danoveho riaditelstva


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Účtovný doklad sa považuje za preukázateľný účtovný záznam, ak obsahuje náležitosti vymedzené v § 10 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o účtovníctve).
Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, podľa § 32 ods. 2 zákona o účtovníctve sa považuje účtovný záznam (faktúra, dodací list atď.) za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Podľa § 31 ods. 4 zákona o účtovníctve všetky formy účtovného záznamu sú rovnocenné (písomná forma účtovného záznamu je rovnocenná s technickou formou). Obsah všetkých účtovných záznamov má rovnaké dôsledky, ak sú vykonané v technickej alebo písomnej forme.
Z uvedeného vyplýva, že doklad prijatý v elektronickej forme v súlade s § 32 ods. 2 zákona o účtovníctve musí obsahovať aj podpisový záznam oprávnenej osoby zo strany odosielateľa. Ak zo strany odosielateľa je podpisový záznam oprávnenej osoby zaručený elektronický podpis, môže sa uvedený účtovný doklad v technickej forme považovať za preukázateľný účtovný záznam.
Podľa § 31 ods. 5 zákona o účtovníctve ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby daňových orgánov je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.
V prípade, ak je elektronický doklad vyhotovený v súlade s vyššie uvedenými skutočnosťami, je považovaný za preukázateľný účtovný záznam a je akceptovaná aj pre účely daňovej kontroly.
Vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu elektronicky vyhotoveného dokladu musí byť zaručená elektronickým podpisom podľa osobitného predpisu (zákon č. 215/2002 Z.z. o elektronickom podpise v znení neskorších predpisov).


Daňové riaditeľstvo SR B. Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť